Mariano Sardón žije a pracuje v Buenos Aires, kde je profesorom, výskumníkom (v medzidisciplinárnej skupine Umenie a neuroveda) a predsedom Katedry elektronického umenia na Universidad Nacional de Tres de Febrero. Sardón bol ocenený cenou Konex za „vizuálne umenie“ (2012) a získal experimentálnu cenu v kategórii „netradičná sprievodná fotografia a video“ (2008) od Argentínskej asociácie umeleckých kritikov. Vystavoval na prestížnych festivaloch, v múzeách a galériach po celom svete - Bienale di Venezia, Ars Electronica Festival; Akademie der Künste Berlin, Bienal de La Habana, Bryce Wolkowitz Gallery v New Yorku a na Miami Beach; Puškinovo múzeum v Moskve, Museo de Arte Moderno de Buenos Aires; a inde.
Bol členom prestížnych porôt (Cena Itaú 2018, Argentína; kategória „interaktívneho umenia“ na Ars Electronica Prix 2013, Rakúsko; kategória „nových médii“ na Salón Nacional de Artes Visuales”, 2015, Argentína; kategória „nových médii“ v “Múzeu moderného umenia – Nadácia Telefonica” Argentína, 2011. a iné), programových tútorom a poradcom pre vývoj umeleckých projektov nových médii (“Plataforma Futuro”, Ministerstvo kultúry. Argentína. 2016; Interaktívny umelecký program na Espacio Fundación 2004 – 2013; Daniel Langlois Foundation – Programu pre vedu a technológiu, Kanada). Je členom poroty a mentorom ceny Blue Hyundai.
Sardón skúma prepojenie vzťahov medzi umením, vedou a technológiou. Jeho umelecké práce kombinujú kreatívne poslanie a vedecké vedomosti. Sardónove práce sa stávajú prototypmi kybernetického rozhrania a objasňujú hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom. Tvorí umelecké diela, vďaka ktorým môžme znova objavovať vesmír technológie, ktorý nás obklopuje, a nachádzať v ňom viac, než len to, čo by sme si všimli na prvý pohľad. Kombináciou umenia a neurovedy a vzťahou medzi mysľou a očami Sardón nás povzbudzuje premýšľať aj o neviditeľných aspektoch ľudského života.
V Tabačke predstaví výber svojich prác – časť z nich bola tento rok vystavená na prestížnom festivale Ars Electronica v Linzi. Tieto umelecké diela chcú diváka upovedomiť o častiach obrazu (alebo sveta), ktoré vidí a preto vníma a aj o tých, ktoré zanedbáva.
Na výstave môžete vidieť diela: Manhattan, Reichstag, Slnečnice, Stena pohľadov, Prečítané - neprečítané
Prístroj na “sledovanie pohľadov” je metaforou k akémusi “kultúrnemu zariadeniu”, ktoré nás sprevádza, keď sa stretneme s inakosťou. Umožňuje divákom vidieť tie časti sveta, na ktoré sa ľudia skutočne zameriavajú, a tie, ktoré ostávajú “nevidenými”. Snímky sú aj dôkazom toho, že naše oči nevnímajú obraz poskladaním všetkých jeho jednotlivých detailov, ako by sa nám mohlo zdať pravdepodobné; niektoré časti obrazu ostávajú úplne nepovšimnuté, pretože pohľad je uprený niekam inam. Zachytením formy a štruktúry pohľadu Sardón vytvára zaujímavé obrazy, ktoré nás nútia premýšľať nad spôsobmi, akými na veci / naše okolie / svet hľadíme.
Viac o Mariano Sardón
Otvorenie výstavy počas festivalu Moonride 09: Boris Vaitovič / 11. októbra 19:00 h
Trvanie výstavy: 12. 10. – 21. 11. 2018
Výstava je prístupná v Galérii Tabačka:
- Po - Pia: 12:00 - 20:00
- So - Ne: na požiadanie
V prípade, že si chcete výstavu pozrieť mimo otváracích hodín, prosíme kontaktujte nás telefonicky na: 0905 545 985
Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu s názvom Tabačka Kulturfabrik a Veľvyslanectvo Argentíny.
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.