Tri dni plné ľudovej kultúry

Prinášame Vám vystúpenia folklórnych súborov, skupín, ľudových hudieb, sólistov, či ukážky remeselníkov a to všetko v duchu ľudovej kultúry.

Každoročne, už pravidelne v prvý celý augustový víkend sa v Zuberci na poľane Brestová konajú Podroháčske folklórne slávnosti. Podroháčske folklórne slávnosti sú koncipované ako trojdňový medzinárodný folklórny festival, ktorého základ tvorí prezentácia ľudovej kultúry.

V areáli Múzea oravskej dediny sa počas slávností koná aj sprievodné podujatie pod názvom „Oravský tradičný jarmok oživených remesiel“. Na jarmoku sa prezentujú ľudoví výrobcovia zo Slovenska aj zo zahraničia so svojimi výrobkami.

Program na 46.  Podroháčske folklórne slávnosti
5.8.2022

Piatok

ORAVSKÝ BIELY POTOK

19.00 KROJOVANÝ SPRIEVOD
Sprievod folklórnych súborov cez obec

19.30  V TOM BIELOM POTOKU
Účinkujú: Detský folklórny súbor OSĽÁRIK a ženská spevácka skupina z Oravského Bieleho Potoka, FS ORAVAN SENIOR z Nižnej, KOS JEDNOTA Hložany (Srbsko), SKOS DETVAN z Pančeva (Srbsko), FS HRIŇOVČAN z Hriňovej

NÁMESTIE SV. VENDELÍNA V ZUBERCI

19.00 – 20.00  MUZIKANTSKÉ PÓDIUM
Účinkujú: Muzikanti z Oravy a DFS HÁJENKA z Bratislavy

KULTÚRNY DOM ZUBEREC

20.00 – 23.00 TANEČNÁ ŠKOLA
Účinkujú: Podroháčska folklórna skupina a FS BRESTOVÁ zo Zuberca, FS SKORUŠINA z Liesku, FS VÁH z Liptovského Mikuláša

23.00 – 01.00  Ľudová veselica
Spievajme a tancujme pri ľudovej hudbe

6.8.2022

Sobota

MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY

10.00  HUDOBNÁ PRECHÁDZKA CESTAMI ORAVSKÝCH PLÁTENNÍKOV
Príprava, scenár, réžia: Viktor Janoštín a Laura Kolačkovská 

12.00  FRAGMENTY – ORAVSKÍ GORALI V KROJI
Námet, scenár, réžia: Richard Janoštín

13.00  NA ZVONICI ZVONIA
Sprievod súborov a skupín zo skanzenu k amfiteátru
Uvádza: Richard Janoštín

AMFITEÁTER

13.30  Slávnostné otvorenie 46. PFS
Prezentácia účinkujúcich, príhovor starostu obce, Zuberčania

14.00  OBRAZY Z DOLNEJ ZEME
Podoby slovenského folklóru v podaní súborov zo zahraničia
Účinkujú: KOS JEDNOTA Hložany (Srbsko), SKOS DETVAN z Pančeva (Srbsko)
Príprava, scenár, réžia: Ľubomír Jarolín

14.45  AJ TAK BOLO
Program oravských folklórnych skupín
Účinkujú: Podroháčska folklórna skupina zo Zuberca, FSk BUČNÍK z Habovky, FSk BREZOVICA z Brezovice, FSk TRNKÁRI zo Žaškova, FSk KÝČERA zo Zázrivej, FSk CHARITA z Hornej Lehoty
Príprava, scenár, réžia: Daniela Žuffová, Miroslav Žabenský

16.15  FOLKLÓRNA PRECHÁDZKA
Účinkujú: FS ORAVAN SENIOR z Nižnej, FS KOPANIČIAR z Myjavy, FS VRCHOVINA zo Starej Ľubovne, DFS HÁJENKA z Bratislavy, FS JÁNOŠÍČEK z Brna (Česko), FS PARTIZÁN SENIOR z Banskej Bystrice,  GALGAL BE MAAGAL (Izrael)
Príprava, scenár, réžia: Pavol Šroba

18.00  GORALI
Fragmenty súčasných podôb tradičnej hudobnej, tanečnej a zvykoslovnej kultúry Goralov v tvorbe folklórnych skupín a súborov z Oravy, Liptova, Kysúc, Spiša a Zamaguria 

Účinkujú: Goralská ľudová hudba MAZUĽKA z Oravskej Polhory,  ĽH MUZIČKA SPOD GRÚŇA z Vysokej nad Kysucou, Goralská muzika FSk GORAL zo Suchej Hory,  FSk GORAL zo Ždiaru, FSk RABČIČANKA z Rabčíc, FS VÁH z Liptovského Mikuláša,  FS FRANKOVČAN z Malej Frankovej, FSk SVRČINKA zo Svrčinovca, FS JAVORINA z Kolačkova, Góralski zespół POLANIORZE z Kościeliska (Poľsko)
Príprava, scenár, réžia: Miroslav Žabenský
Spolupráca: Richard Janoštín

20.30  POZDRAV Z HRIŇOVSKÝCH LAZOV
Profilový program jubilujúceho folklórneho súboru HRIŇOVČAN z Hriňovej
Réžia: Ivana Sujová

22.00 – 24.00  NA LÚKE PRI KOLIBE
Spievajte a tancujte pri ľudovej hudbe
Príprava: Richard Janoštín

7.8.2022

Nedeľa

HABOVKA - ZUBEREC - MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY

9:00 STUDENOU DOLINOU FURMANI IDÚ
Sviatočná furmanka spod Klimkovho vŕšku v Habovke do Zuberca a Múzea oravskej dediny v Brestovej
Príprava: Pavol Šroba

MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY

9.30  SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA

AMFITEÁTER

11.00 VITAJTE V ZUBERCI
Účinkujú: DFS ROHÁČIK a PODROHÁČSKA FOLKLÓRNA SKUPINA zo Zuberca, FSk BUČNÍK z Habovky a ŽSSk z Oravského Bieleho Potoka
Príprava, scenár, réžia: Daniela Žuffová

11.30 NA JARMOKU
Program detských folklórnych súborov z Oravy, sólistov a hostí
Účinkujú: DFS ROHÁČIK zo Zuberca, DFS MALÁ MAGURKA zo Zákamenného, Goralská muzika z Hladovky, Dievčenská spevácka skupina DFS GORAL z Hladovky, DĽH OSTRVKA z Nižnej
Sólisti: Andrej Matúš zo Zázrivej, Richard Čeladinský z Oravskej Polhory, Petra a Klaudia Bušové z Hladovky, Olívia Kolčáková z Rabče, Dávid Skurčák z Rabče, Anetka Kubošová z Oravskej Polhory
Hosť programu: DFS HÁJENKA z Bratislavy
Príprava, scenár, réžia: Martin Nosál

12.45 PODOBY SLOVENSKÉHO FOLKLÓRU
Podoby slovenského folklóru v podaní súborov zo zahraničia
Účinkujú: KOS JEDNOTA Hložany (Srbsko), SKOS DETVAN z Pančeva (Srbsko), FS JÁNOŠÍČEK z Brna (Česko)
Príprava, scenár, réžia: Ľubomír Jarolín

14.00 IDÚ PLTE DOLU VODU
Program folklórnych súborov a skupín pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej
Účinkujú: FS ORAVAN SENIOR z Nižnej, DFS LÚČIK z Turčianskych Teplíc, FS BJOLO SKALA z Malého Borového a Hút, FS PODJAVORSKÉ z Oščadnice, FS KRIVÁŇ z Turian, FS ROVŇAN z Veľkého Rovného, FS OPRÁŠENÉ KRPCE zo Žiliny
Príprava, scenár, réžia: Angelika Fogášová

15.30 ZÁVEREČNÝ PROGRAM
Účinkujú: FS HRIŇOVČAN z Hriňovej, FS ORAVAN SENIOR z Nižnej, FS VÁH z Liptovského Mikuláša, FS KOPANIČIAR z Myjavy, FS FRANKOVČAN z Malej Frankovej,  DFS MATIČIARIK z Banskej Bystrice, GALGAL BE MAAGAL (Izrael), Góralski zespół “POLANIORZE” z Kościeliska (Poľsko)
Príprava, scenár, réžia: Pavol Šroba

Sprievodné programy v Múzeu oravskej dediny

30. ORAVSKÝ TRADIČNÝ JARMOK OŽIVENÝCH REMESIEL

Sobota 6. august 2022 9.30 – 19.00
Nedeľa 7. august 2022 8.30 – 17.00

ZAHRAJ SI, KTO CHCEŠ

Otvorená scéna pre začínajúcich či zdatných muzikantov, folklórne kolektívy a sólistov
Nedeľa 7. august 2022 13.00 – 15.00

STRATENÝ / NÁJDENÝ

Výstava fotografií z archívu Karola Matkuliaka zo Zuberca
Objekt č. 16 – Dolná Lehota

AKO SA CHYSTÁ JÍZDA KRÁLŮ

Tvorivá dielňa a vystúpenie Folklórneho súboru zo Skoronic (Česko)
Sobota 6. august 2022 15.00 – 17.00
Nedeľa 7. august 2022 12.00 – 13.00

Alternatíva nepriaznivého počasia

V prípade nepriaznivého počasie sa program v sobotu a v nedeľu sa bude konať na scéne v Múzeu oravskej dediny v Zuberci na Brestovej (pozrieť mapu).
Prosíme divákov, aby v prípade dažďa uprednostnili pršiplášte pred dáždnikmi.

Zmena programu vyhradená!