V átriu Esterházyho paláca môžete nájsť monumentálny obraz výtvarníka Marcela Mališa – autorskú repliku diela s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu, ktorá je odkazom na stratené dielo stalinského socialistického realizmu kolektívu Č-S-Č (1952) a ktorú na mieste maľoval od novembra 2020 do júla 2021. Do tohto diela sme zasiahli dvoma digitálnymi intervenciami – Bez pozadia, vďaka ktorej sa návštevníci a návštevníčky mohli nechať premietnuť na plátno a zamyslieť nad témou banality zla. V reakcii na inváziu vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu 24. februára 2022 sme vytvorili nový digitálny vstup Intervenciu #2 ako symbolický prejav podpory a upozornenie na aktuálne dianie.

V rámci tejto umenovednej výpravy sme otvorili množstvo aktuálnych a dôležitých tém a vytvorili celý balík podcastov, originálnych videí, metodických materiálov, workshopov a prednášok, ktoré spolu s informáciami o projekte nájdete pohromade na www.akciazet.sng.sk!

Námet: Alexandra Kusá
 Autorský kolektív: Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová

--------------------------------------------------

Trvanie výstavy: 19. novembra 2020 — 31. decembra 2022
Miesto výstavy:"Esterházyho palác, Bratislava

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

V horúcom júni roku 1950, ktorý sa stane novým temným obdobím našej novodobej histórie, v tom júni, keď bola popravená Milada Horáková, začína trojica výtvarníkov pracovať na veľkolepej propagandistickej zákazke. Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková ako členovia tvorivého kolektívu Č.S.Č. maľujú na zákazku ikonické dielo socialistického realizmu Vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalissimovi Stalinovi.
Monumentálny obraz (8,7 x 8 m) má reprezentovať servilnosť Československa na výstave hospodárskych úspechov v Moskve, no nakoniec sa stáva highlightom výstavy Československo-sovietskeho priateľstva v umení na pražskom Žofíne. Obrazu je venovaná mimoriadna pozornosť, o jeho vzniku pravidelne informujú médiá, jeho odhalenie sprevádza adekvátna mediálna pozornosť, prezentuje sa za účasti politikov, nakrúca ho filmový štáb. Nadšenie však veľmi skoro opadáva a obraz sa stáva terčom kritiky. V marci 1953 jeho hlavný protagonista zomiera a obraz navždy zmizne.

Výprava je príležitosťou na otvorenie niekoľkých tém, ktoré sú (nielen) v našom umení znepokojujúco prítomné. Okrem situácie v 50. rokoch 20. storočia sa budeme venovať aj vzťahu propagandy a umenia, hoaxom, budovaniu kultu osobnosti či téme strachu, vzťahu originálu a kópie, problematike autorstva, monumentálnej tvorbe, umeniu na zákazku, mecenášstvu či vnímaniu a chápaniu problematických úsekov našich dejín. Ukončenie projektu sme naplánovali na 27. júna 2021, symbolicky na výročie popravy Milady Horákovej.

„... našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať". (Traumfabrik Kommunismus, 2003)

Ztracený svatý (2021)
Prvý česko-slovenský detektívny príbeh s kunsthistorickou zápletkou, komiksom a historickým ponaučením

Akcia ZET je paralelnou aktivitou k publikácii - prvému československému detektívnemu príbehu s kunsthistorickou zápletkou, komiksom a historickým ponaučením. Knihu píše Ondřej Horák (Fuczik) v spolupráci s Alexandrou Kusou, o ilustrácie sa stará Jindřich Janíček, o úpravu Nikola Klímová, obaja z vydavateľstva Take Take Take. Na knihu sa môžete tešiť už na jar 2021!

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution (Jérôme Bazin, Joanna Kordjak) v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.

Námet: Alexandra Kusá
Autorský kolektív: Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová

https://akciazet.sng.sk/