Fantazijná rozprávka o hrdinoch, drakoch, princeznách aj jazyku a vesmíre pre celú rodinu.

Veľká rozprávka pre malé deti, ale aj pre dospelých. Vtipný, dobrodružný, humorný aj dojímavý príbeh obyčajného slovenského mládenca, ktorý mal síce aj obrovskú silu, ale najmä šľachetné a smelé srdce. Ako v mnohých slovenských ľudových rozprávkach, hrdina sa vyberie do sveta hľadať šťastie, prekoná všetky prekážky, dokonca premôže hrozných drakov a na tejto púti sa nielenže všeličo naučí o svete a ľuďoch, ale získa za nevestu aj prekrásnu princeznú.

Bola jedna žena, stará, ale jará. Keď mala deväťdesiat rokov, porodila syna. Dieťa bolo neobyčajne veľké a mocné – čudovali sa nad tým nielen rodičia, ale i susedia a známi, ba chýr o tom dieťati sa tak rozletel po svete, že sa prišli nad ním čudovať i ľudia z iných krajín. A každý vravel, že ešte nepočul, aby niekde dáka žena porodila takú chlapinu.

Radili sa, aké meno dať chlapcovi. Napokon ho nazvali Lomidrevo a chlapec rástol, mocnel a mal takú silu, že hrubočizné stromy holými rukami zo zeme vytrhával.

Keď dovŕšil Lomidrevo sedemnásty rok, pobral sa do sveta a stretol ďalších tatranských obrov, Miesiželeza a Valivrcha, s ktorými sa vybrali spolu oslobodiť tri krásne princezné, zajaté zlými drakmi. Či sa im to podarilo, ako si s drakmi poradili, aké ťažkosti im narobil prefíkaný Loktibrada, či v tých skúškach všetci obstáli a či mali všetci aj také veľké srdce a dušu ako telo, to všetko sa dozviete v krásnej, napínavej i humornej rozprávke Ľubomíra Feldeka, ktorú pripravujeme ako predstavenie pre celú rodinu – starých i mladých, malých i veľkých, mocných aj slabých, slovom pre všetkých, ktorí veria, že vo svete fantázie sa dá nielen zabaviť, ale starí môžu omladnúť, malí narásť, slabí zmocnieť a hlúpi zmúdrieť.


Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s prestávkou

Inscenačný tím
Réžia Ondrej Spišák
Dramaturgia Peter Kováč
Scéna František Lipták
Kostýmy Katarína Hollá
Pohybová spolupráca Eva Burdová
Hudba Dano Heriban

Obsadenie
Lomidrevov otec Dušan Tarageľ
Lomidrevova matka Soňa Valentová-Hasprová Božidara Turzonovová
Lomidrevo Milan Ondrík
Valivrch Peter Brajerčík (ako hosť)
Miesiželezo Tomáš Vravník (ako hosť)
Škrata Laktibradka (Kmotra, Básnik, Krčmár a ďalšie) Gabriela Dzuríková
Kráľ Dano Heriban
Princezná Modrovláska Ivana Kuxová Anna Rakovská (ako hosť)
Princezná Zelenovláska Monika Horváthová (ako hosť)
Princezná Ružovláska Jana Kovalčíková (ako hosť) Dominika Morávková (ako hosť)
...