Vyhľadať podujatie

BÁBKY V TELEVÍZII

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Milí naši diváci, milé naše diváčky, všetci naši priatelia a priateľky, srdečne vás pozývame na vernisáž výstavy BÁBKY V TELEVÍZII, ktorá sa bude konať v piatok 4. septembra o 15.00 hodine v Galérii v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Výstava Bábky v televízii sprítomňuje bábky a bábkové artefakty, účinkujúce v reláciách a filmoch RTVS.
Neprezradíme vám, aké bábky na výstave uvidíte, príďte sa pozrieť.

Výstava je prvým krokom medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica 2020, ktorý bude prebiehať v dňoch od 10. do 13. decembra.

Výstava potrvá až do 30. septembra 2020  do 16. októbra (predĺženie výstavy) a bude prístupná podľa otváracích hodín Galérie.
Na výstave uvidíte:

Bábky z televízneho filmu Putá osudu, z produkcie Československej televízie, r. 1992. Film režíroval Ján Chlebík. Autorom bábok, ktoré v antickej filmovej dráme zastupovali ľudské pokolenie je český bábkar, scénograf Jiří Pitr.

Bábkar, výtvarník, scénograf Miroslav Duša je autorom bábok do krátkometrážnych bábkových rozprávok Československej televízie Janko Gondášik (r. 1992, réžia Lucia Šebová) a Čarovné gajdičky (r. 1993, réžia Ivan Predmerský).

Posledné exponáty potešia najmä tých, ktorí boli začiatkom milénia fanúšikmi, fanúšičkami televíznych programov pre deti. Elá Hop bola úspešnou pôvodnou reláciou, ktorú produkovala Slovenská televízia. Išlo o nápad divadelníčky, bábkarky, režisérky, herečky Kataríny Aulitisovej. Spolu s manželom Ľubošom Piktorom v reláciách účinkovali dlhých 9 rokov.

Na výstavu sa dostal slimák Maximilián, ktorý nemohol chýbať v žiadnej časti relácie. Okrem iných bábok a objektov tu nájdete aj fotografie z natáčania, či autentické listy z detskej listárne. Autorkami väčšiny vystavovaných exponátov sú bábkarka, výtvarníčka Markéta Plachá a scénografka, ilustrátorka, výtvarníčka Zuzana Cigánová Mojžišová.

60 exponátov na výstave

Výstava BÁBKY V TELEVÍZII ponúkne 60 bábkových exponátov. Okrem toho si návštevníci, návštevníčky môžu pozrieť ukážky z televíznych filmov a relácií, v ktorých bábky vystupovali.

www.svkbb.eu│FB: Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici