Vyhľadať podujatie

DIVADLO Z PASÁŽE: POSOLSTVO Z INEJ PLANÉTY

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Podivuhodný príbeh na motívy rozprávky Hermanna Hesseho v réžii Šimona Spišáka.

Predstavenie hráme v rámci 25. výročia vzniku Divadla z Pasáže.

Podivná správa z inej planéty vychádza z poviedky ktorá sa nachádza v knihe Rozprávky od Hermanna Hesseho. Kto pozná jeho tvorbu, zrejme vytuší, že nejde úplne o rozprávky v tej podobe ako si ich predstavujeme. Najmä nie sú určené deťom. Sú určené dospelým, ale svojou formou a rozsahom sú vhodné aj na čítanie pred spaním, bez toho aby sa človek bál, že niečo nepochopí (čo sa u Hesseho stáva často). Zároveň ale ponúkajú veľmi silné posolstvá. Miestami až natoľko kritické, že tiež nie sú vhodné na zaspávanie. Lebo zaspávať s pocitom „skutočne sme až takí šibnutí” tiež nie je ideálne.

Spojením pomerne čitateľných alegórii so silným kritickým posolstvom Hesse občas balansuje na hranici morality, čo však v literatúre vyvažuje výrazne poetickým textom. Aj pri inscenovaní sme sa snažili mnohé z tejto poézie zachovať, aby sme sa moralizovaniu vyhli, ale na druhej strane, možno si doba trochu moralizovania vyžaduje.

V poviedke stoja v kontraste dva svety – dve planéty. Jedna je svetom utopickým, kde vládne láska, spolupatričnosť a zábava a druhá je planétou plnou utrpenia. Naša inscenácia sa snaží zobraziť utopický svet hlavne pomocou humoru a nadsádzky a druhý – svet utrpenia sme sa pokúsili čo najviac pripodobniť našej realite. Oproti poviedke sme namiesto motívu vojny oveľa viac akcentovali motívy chamtivosti jednotlivca a absurdnosti konania ľudskej spoločnosti ako celku. Ale rovnako ako autor sme nechali priestor aj pre nádej a vieru, že v nás niekde drieme zárodok duše.

1. premiéra: 30.5. 2019 o 19:00 
2. premiéra: 03.6. 2019 o 19:00 

Vstupné: 6 / 3 EUR

Rezervácie: divadlozpasaze@gmail.com, FCB: Divadlo z Pasáže, telefonicky: 0918 688 811,048/4124782.

www.divadlozpasaze.sk