Kurátor: Ivan Jančár

Vystavujúci autori: Stano Filko, Táňa Hojčová, Svetozár Ilavský, Rudolf Sikora, Ján Zoričák

Vernisáž: 28.6.2022 o 17:00
Trvanie výstavy: 29.6.-9.9.2022
Otvorené: Po-Ut: 12-17/ Str: 13-18/ Št-Pi: 12-17

Keď som pripravoval túto výstavu, dlho som mal len pracovný názov – Vesmír. „To musíš nejako vylepšiť,“ povedal mi Rudo Sikora a poslal mi 54 návrhov, ktoré prinášame v sprievodnom katalógu. Dopadlo to však inak. Mohlo to byť asi tak pred 50 rokmi, keď som bol ako malý chlapec s rodičmi v ateliéri Václava Kautmana, o ktorom som potom asi o osem rokov písal aj svoju diplomovú prácu, a on rozprával tento vtip: Stretnú sa dvaja priatelia a jeden z nich má po všetkých stránkach úžasnú manželku. Ako si ju našiel? No, povedal som si, že dobrá gazdiná musí za pierkom aj plot preskočiť. Tak som dal za plot pierko a čakal som. Prešla prvá, druhá, tretia, štvrtá a až piata preskočila. No a toto je tá piata? Nie, toto je tá siedma.

Ospravedlňujem sa, milý pán profesor, ale ja som si nakoniec vybral návrh č. 55 – Cez vesmír hľadíme na seba – názov skvelého textu o vesmíre, ktorý pre tento katalóg napísal Samuel Kováčik. Chvíľu som sa pohrával aj s myšlienkou urobiť menší exkurz do dejín a predstaviť i tvorbu nežijúcich umelcov, ktorí sa dlhodobo alebo sporadicky (Július Koller, Juraj Meliš, Marián Mudroch, Michal Kern atď.) zaoberali tematikou vesmíru. Napokon som sa vrátil k pôvodnej myšlienke, a to predstaviť v širšom rozsahu tvorbu súčasných autorov rôznych generácií, ktorí sa téme venujú buď systematicky, alebo aspoň vytvorili rozsiahle cykly s tematikou vesmíru.

Rudo Sikora, Stano Filko, Ján Zoričák a Sveťo Ilavský sú autori, s ktorými sa poznám desaťročia, písal som o nich, robil som s nimi viaceré výstavné projekty. K nim som prizval ešte Táňu Hojčovú, ktorej fotografickú tvorbu už dlhšie poznám, ale ešte sme spolu priamo nespolupracovali. Verím, že po výstavách v Galérii Slovenského rozhlasu Ľudské bytosti, Sedem hlavných hriechov/Sedem cností zaujme aj výstava Cez vesmír hľadíme na seba a bude pútavým putovaním nesmiernym vesmírom a nekonečným ľudským duchom.

Ivan Jančár