Čo prináša rieka - Šukar kolektív: Erik Binder, Michal Štromfo, Lajko, Túzok, Mário a Nikolas Horváthovci

Ďalší výstavný projekt v Galérii Kontajner je od etablovaného výtvarníka Erika Bindera a Šukar kolektívu, ktorí tvoria spoločne aj s Michalom Štromfom, Lajkom, Túzokom, Máriom a Nikolasom Horváthom . Názov výstavy Ako plynie rieka vychádza najmä z ich životného príbehu, (ne)trvácnosti materiálnych vecí a ich následnej recyklácie, ale aj princípu prúdu života, ktorý je ich vnútorným hodnotovým kompasom.

O KOLEKTÍVE:
Tvorba Šukar kolektívu je fundamentálne previazaná s vtipom, hravou otvorenosťou a s recykláciou. Ich tvorba by sa dala charakterizovať aj ako hra o udržateľnosť. Je rozvetvená do viacerých rovín. Jednou z nich je presah k slovenskej moderne. Odvaha k recyklovaniu slovenskej moderny je sondou do minulosti a opätovné navracanie slovenských modernistov do hry. Ďalšou rovinou sú umelecké remixy či kultúrne naplaveniny. Voľne by sa dali označiť aj ako estetické objekty prúdu života.

VÝSTAVA:
Samotné združenie je nutné chápať ako umelecké a životné spojenie. Ich prepojenie je nielen plné fascinujúcej originality, ale najmä sily slobodného myslenia bez obmedzení. Sami o sebe s humorom hovoria, že ich spojila “škola života”, ktorá nakoniec vyústila do ulice života. Pretože sám život, je pre ich tvorbu umenie. Proces tvorby je poznamenaný životnými zmenami, ktoré zažívajú. Vytvárajú z použitých vecí nové a autentické objekty, čím vstupujú do novej úrovne emotívnej reality. Na výstave je možné vidieť maľby, sochy, objekty a inštalácie.

DIELA-KULTÚRNE NAPLAVENINY:
Tok vecí, tok ľudí - princíp rieky ako metafora na život. Ich hlavnými kompozičnými princípmi je návrat použitých vecí do života. Estetická miernosť u nich neexistuje a hranice autentickosti sa iba prekračujú. Diela sú transformáciou na už stvárnené vysoké tematické hodnoty v podaní slovenských modernistov ako Galanda, Paštéka či Laluha.

Výstava: Čo prináša rieka - Šukar kolektív: Erik Binder, Michal Štromfo, Lajko, Túzok, Mário a Nikolas Horváthovci
Kurátorka: Michaela Slobodová
Miesto konania: Galéria Kontajner, Bosákova 15, Petržalka, Bratislava
Vernisáž: 2. júla 2020 o 18:00 hod
Trvanie výstavy: 3. júl – 9. december 2020