Vyhľadať podujatie
events/2011/04/admid2049/2049.jpeg

ČUDNÉ POPOLUDNIE Dr. ZVONKA BURKEHO / LADISLAV SMOČEK

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Jedna z najlepších a najúspešnejších komédií v moderných dejinách česko-slovenského divadla.

Bravúrne a až akrobatické herecké výkony, humorné situácie, invenčná "hrajúca" scéna, kostýmy s množstvom nápadov a vtipných detailov robia náš novy titul priťažlivý pre široké vrstvy diváckej verejnosti. Vždy plná sála a veľký záujem obecenstva svedčia o výborných tvorivých nápadoch, ktoré bavia hercov i divákov.

Dr. Burke, podnájomník u pani Útechovej, je k svojej izbičke, kde žije dlhé roky, veľmi pripútaný. Pani Útechová sa však rozhodne zmluvu s Burkem zrušiť, pretože ide vydávať svoju dcéru Svetlanu a potrebuje viac priestoru pre nádejného zaťa. Burke si ale nevie predstaviť, že by Útechovcov opustil a bráni sa odchodu zubami-nechtami, čím spúšťa sled komických javov, absurdných stavov postáv a groteskných gagov. Vtipné výstupy ústia až do nečakaného, „úspešného konca zamotanej situácie“...


  • Preklad: Boris FARKAŠ
  • Dramaturgia: Andrea DOMEOVÁ
  • Kostýmy: Katarína HOLLÁ
  • Scéna: František LIPTÁK
  • Réžia: Boris FARKAŠ


Osoby a obsadenie:

  • BURKE: MARIÁN MIEZGA
  • SVETLANA: SZIDI TÓBIÁS / ZUZANA KONEČNÁ
  • ÚTECHOVÁ: LUKÁŠ LATINÁK
  • TICHÝ: JURAJ KEMKA
  • VÁCLAV: RÓBERT JAKAB

Najslávnejšia hra spoluzakladateľa, kmeňového autora a režiséra pražského Činoherného klubu Ladislava Smočeka „o ľudomilovi, ktorý sa takmer stane niekoľkonásobným vrahom“ patrí od vzniku divadla k erbovým klenotom repertoáru Činoherného klubu. Hru mnohokrát inscenovali, preložili do trinástich jazykov a dodnes je predmetom záujmu divadelníkov ako osvedčený „klasický titul“. Patrí k naprekladanejším a najviac uvádzaným českým hrám a Smoček ňou vniesol do českého literárného prostredia úplne nový typ postavy.

Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho prvýkrát inscenovali v roku 1966 v Činohernom klube Praha (spolu s jednoaktovkou Bludiště) a inscenácia patrila ku kultovým titulom domovského divadla i pražskej divadelnej scény šesťdesiatych a prelomu sedemdesiatych rokov.

V roku 1990 vznikla v Činohernom klube nová inscenácia hry Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho

s Bolkom Polívkom v titulnej postave, takisto v réžii autora, ktorého mimoriadny klaunský a mimický talent inšpiroval k novému pohľadu na vlastný text. Dramaturgom inscenácie bol Vladimír Procházka, autorom scény Jiří Benda. Inscenácia je dodnes na repertoári divadla a popri Polívkovi v inscenácii účinkujú Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Ondřej Vetchý, Michal Pavlata.

Postava Burkeho inšpirovala Bolka Polívku a v brnenskom divadle Na provázku (dnes znovu Husa na provázku) vytvoril postavu Zvonka Burkeho vo svojej inscenácii Poslední leč. V roku 1981 nakrútilo Filmové studio Barrandov filmovú verziu inscenácie Poslední leč v režii Vladimíra Sísa.

Prvá fotografia: Režisér Boris Farkaš
Fotografie z inscenácie: Jozej Uhliarik