Režisérka a spisovateľka Mariana Čengel Solčanská vydáva svoj ďalší román, tentoraz o kontroverznej osobnosti našich dejín, s názvom Proces s mŕtvym.
Po Štefánikovi a Jánošíkovi prináša výnimočnú knihu o Jozefovi Tisovi.

Ukážka z knihy:
Niektoré dievčatá boli prostovlasé, iné mali teplé barety alebo šatky. Na kabátoch mali našitú žltú šesťcípu hviezdu. Z úst sa im parilo, keď si dúchali na skrehnuté prsty. Začali plakať, obavy a strach nadobudli zreteľný tvar. O dve hodiny sa vlak pohol. Okolo polnoci im už slzy zamŕzali v kútikoch očí a prsty na rukách i nohách od zimy ofialoveli. Cez škáru videli, že polia pokrýva biely srieň. Od tej chvíle bude všetko, čo uvidia a zažijú, neopísateľná hrôza.

Aj o tom ako kniha vznikala sa dozviete počas Online besedy s autorkou Marianou Čengel Solčanskou. Beseda bude streamovaná na Instagrame Panta Rhei 1.2., utorok o 17:30.

Moderátor: Dado Nagy

Tešíme sa na vás.

Podujatie, ktoré usporadúva PANTA RHEI- Sieť kníhkupectiev

---
Viac o autorke:
Marianu Čengel Solčanskú vníma verejnosť v prvom rade ako režisérku kultových filmov Sviňa a Únos. Čengel Solčanská má dar pozerať sa na slovenskú históriu, dávnu, či celkom nedávnu, nekonvenčným pohľadom. A práve v tom tkvie úspech jej filmov, ale aj kníh. Vo svojom románe Generál priniesla pohľad na ikonu československých dejín a národného hrdinu Štefánika očami toho, ktorý ho poznal možno najlepšie, Edvarda Beneša. V ďalšom románe demýtizovala Jánošíka, ktorého chcú mnohí vidieť ako dobrého zbojníka, ktorý bohatým bral a chudobným dával, a ukázala ho v pravom svetle. Ako sa pozrie na Jozefa Tisa? Mariana Čengel Solčanská rozpráva jeho príbeh prostredníctvom archeologičky Cyrily Gregus, ktorej prácou je otvárať hroby a hľadať mŕtvych. Cyrila si kladie otázky o kolektívnej vine a pasivite jednotlivca voči zločinu a predvoláva popraveného prezidenta slovenského štátu, katolíckeho kňaza Jozefa Tisa, aby sa predtým, než jeho kosti zamurujú do krypty pod biskupským palácom, opäť postavil pred súd.