Vernisáž: utorok, 27. júla 2021 o 17:00 hod.
Termín výstavy: od 28.7.2021 do 31.5.2022
Usporiadateľ : David Puchovský a STM-Múzeum dopravy v Bratislave
Partneri : TASR, Leteckí nadšenci a potápači
Miesto konania: STM-Múzeum dopravy, Šancová1/A, Bratislava

Vernisáž sa uskutoční v predvečer 45. výročia nešťastia, za účasti pozostalých, záchranárov, pamätníkov a organizátorov výstavy, nad ktorou prebral záštitu veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Na prekvapenie pamätníkov i historikov boli na dne jazera Zlaté piesky v Bratislave v roku 2020 nájdené trosky z lietadla, ktoré doň spadlo v roku 1976. Počas nasledujúcich ponorov sa na breh dostali zaujímavé kusy, ktoré sa teraz stávajú súčasťou unikátnej výstavy.

Lietadlo Iľjušin IL-18 imatrikulačnej značky OK-NAB Československých aerolínií havarovalo na Zlatých pieskoch pred 45 rokmi, 28. júla 1976. Pri nehode, ktorej sa zhodou okolností vyhol hudobník Pavol Hammel, zahynulo 76 zo 79 ľudí na palube. Vtedajšie bezpečnostné zložky strávili na jazere niekoľko dní, počas ktorých vytiahli väčšinu trosiek lietadla. Po skončení vyšetrovania boli postupne zničené. Hustá vegetácia na dne jazera ukryla niekoľko cenných kusov nešťastnej udalosti.

„Oficiálne správy hovorili o tom, že posledné malé trosky boli nájdené v roku 2000. Všetko sa zmenilo, keď potápač Andrej Gašpar počas letnej rekreácie neplánovane narazil na niečo, čo pripomínalo trosky z lietadla. Následne sa dala dohromady partia potápačov a leteckých nadšencov, ktorí postupne vylovili niekoľko desiatok trosiek. Ich výstavou sme si chceli pripomenúť tragickú udalosť a vyslať odkaz pozostalým a záchranárom, že nikdy na nich nezabudneme,“ povedal David Púchovský, organizátor výstavy a autor knihy o nehode lietadla „Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch“.

Na výstave budú prezentované nájdené trosky, veľké i menšie časti lietadla IL-18. Pôjde napríklad o vzletové klapky, súčasti kokpitu a kuchynky, toaletu, rádiolokátor, záchrannú vestu či neporušené okno. Medzi vystavenými predmetmi bude aj minca, ktorú mal pri sebe jeden z troch preživších, Jaromír Kratochvíl. Z trojice mužov, ktorí sa narodili po druhýkrát, žije už iba francúzsky občan, Gérard Menárd.

Návštevníci múzea si popri troskách budú môcť pozrieť dobové televízne zábery z ich prvého výlovu v roku 1976. Získajú základné informácie o lietaní v Československu i o samotnom lietadle a dni tragédie, ako aj osobné príbehy tých, ktorí zahynuli. Verejnosť sa dozvie informácie o príčine nehody lietadla, ako aj o vyvrátených konšpiračných teóriách, ktoré sa šíria desaťročia.