Táto výstava je výsledkom spoločného žitia, bytia, snaženia a tvorenia Renaty a Mareka. Maľovania, háčkovania, kreslenia, štrikovania, premýšľania. Inšpirovania. Táto výstava a jej bohatý katalóg sú záznamom a zoznamom ich aktuálnej tvorby. Prvýkrát spolu. Bolo načase. Táto výstava je dobrá výstava. Lebo v roku dezilúzií a strachov potrebujeme dobré výstavy. Dobré umenie. Trebárs také, aké robí Renata a Marek. Trocha temné, trocha rozprávkové, trocha rozprávajúce, trocha mlčiace, krákajúce, pofŕkané, stekajúce, hravé, vážne, smiešne, smutnovážne, vážne smutné. Ich. prof. Peter Redjar, Uol.

Kurátorsky text: „Krákajú. Vrieskajú. Fakt. Ako keby v sebe mali nejaké motorčeky. Alebo senzory. Vždy keď tam potom nakuknem, tak sa mi zdá, že sa pohli. Museli sa presunúť… A ten maliar tam furt chodí. Stále tam chodí premiestňovať tie obrazy, zo steny na stenu, občas prinesie nové… Ale ešte som ti chcela povedať. V tom kurátorskom texte bolo celkom vtipné, že sa spomínalo, že tí umelci, manželia, že sa spoznali už ako deti na nejakom maškarnom plese. Že ona bola prezlečená za vtáka. Bizár. A on bol za kyticu. To mi príde už úplne ako vymyslené.“ Mišo Ormos

Miesto: Galéria Nedbalka, Nedbalova 17, Bratislava Trvanie výstavy: 09.12. - 07.03.2021
Kurátor výstavy: Mišo Ormos
STRETNUTIA S AUTORMI KAŽDÝ PIATOK MEDZI 13-15.00h



----------------------------------------------
CV AUTORI

Marek Ormandík - Venuje sa maľbe, kresbe, soche a ilustrácii.

Ormandík (podľa Petra Milčáka) je maliar so zreteľne rozoznateľným, osobitým expresívnym rukopisom. V mnohých dielach vychádza z kultúrne a hodnotovo podstatných biblických a mytologických tém. Jeho účasť na týchto témach a aktuálny čas prežívania sa zásadne projektujú do ich uchopenia a vedú neraz k hyperbolizujúcemu a ironizujúcemu vyjadreniu.

Vystavovať začal už počas štúdia na vysokej škole. Realizoval množstvo samostatných výstav na Slovensku, v Česku, Rusku, Slovinsku, Chorvátsku, Maďarsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Nemecku, Rakúsku atď. Z posledných spomeňme aspoň výstavy Maľba v Galérie M1 – Kunstzone, v Gere (2017), Trans Portion v MUO v Záhrebe (2017), Night Cruise v Galérii Bellart vo Viedni (2018) či Múr Marekov v Múzeu Danubiana v Čunove (2019).

Zúčastňuje sa aj skupinových prehliadok, napríklad Dialógy v Cite des Arts v Paríži (2015), Šumenie anjelských krídiel v Múzeu moderného umenia v Olomouci (2016) či More than 30… v Zoya múzeu v Modre (2018).

Za svoju tvorbu získal viacero ocenení, napríklad Meulensteen art award v roku 2007 alebo Krištáľové krídlo v roku 2010.

O jeho práci vyšlo niekoľko publikácií. Naposledy, v roku 2019, vydavateľstvo Slovart uviedlo na knižný trh výpravnú monografiu Marek Ormandík autorov Miroslava Haľáka a Zuzany Kizákovej.

Renata Ormandík- Venuje sa tvorbe sochárskych objektov, šperkov a módnych doplnkov.

Ako kedysi napísala Zuzana Gažíková, je povrazolezkyňa bez záchrannej siete. Pred udiveným publikom s rozkošou balansuje na lane, udržiavajúc rovnováhu (najčastejšie háčikom alebo ihlicami) medzi vysokým umením, babičkovským dizajnom, infantilným „hračkovaním“ a strelnicovým gýčom. Treba podotknúť, že nikdy nespadne. V tom spočíva jej postmoderné umenie.

Pripravila samostatné módne prehliadky, podieľala sa na sérii módnych šou „Móda Bratislava“. Realizovala sa ako kostýmová výtvarníčka divadelných predstavení, napríklad English is easy, Gotika, Komiks, Telenovela, John a Yoko, Modelky 2, Čakanie na Gotta, Pitbull, Herečky, Vodka a chrom, Taxi, Online pre divadlo GunaGU. V roku 2004 vytvorila kostýmy k slovenskému filmu O dve slabiky pozadu. Ako kostýmová výtvarníčka spolupracovala na výrobe desiatok reklamných spotov. V roku 2008 si otvorila vlastnú galériu – obchodík „Krása vesmírna“.

Pre Centrum Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši pripravila v roku 2011 samostatnú výstavu Trofeje. V roku 2012 vystavila v bratislavských galériách Michalský dvor a River Park Gallery svoj autorský projekt Svadba.

Zúčastnila sa na viacerých kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí. V roku 2018 bola súčasťou projektu More than 30… v Zoya gallery v Modre. V roku 2019 vystavovala na medzinárodnom trienále textilného umenia Textile art of today, ktoré sa uskutočnilo vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky.

GALÉRIA NEDBALKA
Príbeh Galérie Nedbalka sa začal zberateľskou vášňou a víziou, vďaka ktorej sa nemožné stalo skutočnosťou. Traja filantropi – manželia Miloslava a Peter Paškovci spolu s Artúrom Bartoškom – sa rozhodli spropagovať slovenskú výtvarnú kultúru, a tak vznikol projekt veľkej a stabilnej inštitúcie, ktorá sprístupnila verejnosti súkromnú zbierku slovenského umenia a urobila to priamo v srdci Bratislavy. S hrdosťou, úprimnou radosťou a bez preháňania môžeme povedať, že ju doposiaľ ešte nikto 8 rokov neprekonal.
Budova Galérie Nedbalka ukrýva nečakane pôsobivý interiér s vnútorným členením, pripomínajúcim Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Štyri poschodia však predovšetkým poskytujú priestor pre Stálu expozíciu, venovanú zrodu a vývinu výtvarnej moderny Slovenska. Obraz dejín maliarstva a sochárstva na Slovensku v 20. storočí je vystavaný z diel L. Mednyánszkeho, D. Skutezkého, M. Galandu, M. Benku, M. Laluhu, M. Paštéku, L. Gudernu a mnohých ďalších tvorcov, ktorí zásadne ovplyvnili vývoj umenia v tejto krajine. Na prízemí nájdu návštevníci aktuálnu výstavu primárne venovanú tvorbe slovenských autorov.

Otvorené:
Ut-Ned 13.00-19.00
VSTUPNÉ na výstavu Ormandíkovci 2€.
Galéria bude od 23-1.1. zatvorená.