Archeologicko-historická výstava o dejinách územia Slovenska v 1. až 4. storočí, kedy sa nachádzalo v susedstve Rímskej ríše a z malej časti bolo jej priamou súčasťou. Poukazuje na problematiku archeologických a historických prameňov, archeologický výskum a dejiny výskumu rímskej doby na Slovensku. Výstava zdôrazňuje význam rímskej doby na území Slovenska, ktoré ako priestor na hranici bolo pozoruhodným stretom dvoch odlišných kultúr – rímskej a germánskej. Pojednáva o období, keď antickí autori písali o oblasti dnešného Slovenska a naše územie sa dostalo na pole významných politických udalostí – ako napr. tzv. markomanské vojny. Výstava prostredníctvom takmer 250 predmetov z domácich a zahraničných inštitúcii, hromadných nálezov mincí ako aj raritných súborov predmetov z tzv. kniežacích hrobov 5 a 6 zo Zohora poukazuje na výsledky archeologického a historického výskumu rímskej doby na Slovensku posledných desaťročí, ktoré priniesli poznatky v medzinárodnom kontexte. Výstava je výsledkom autorského kolektívu pracovníkov Slovenského národného múzea, Múzea mesta Bratislavy, Archeologického ústavu SAV, Podunajského múzea v Komárne a Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Vznikla pri príležitosti pripomenutia si 2000. výročia Vanniovho kráľovstva a úspešnej nominácie slovenských lokalít do zoznamu UNESCO v rámci zápisu Dunajský Limes – západná časť.

K výstave je plánovaný odborný slovensko-anglický katalóg a v júni k nej vyšla interaktívna knižka pre žiakov. K výstave sa pripravuje tiež pestrý sprievodný program.

Komisár výstavy: Juraj Kucharík

Autori výstavy: Igor Bazovský, Kristián Elschek, Marek Gere, Katarína Harmadyová, Juraj Kucharík, Ľudovít Mathédesz, Margaréta Musilová, Ján Rajtár, Jaroslava Schmidtová, Boris Stoklas, Vladimír Turčan, Vladimír Varsik

Trvanie výstavy: od 3. 12. 2021 do 30. 6. 2022