Medzinárodný hudobný festival Slovenské historické organy oslavuje významné 30. výročie kontinuálnej činnosti. Tento jubilejný ročník ponúka výnimočnú dramaturgiu, špičkové umelecké výkony a unikátne historické nástroje. V rámci edície koncertov Slovak Historic Organs in Pressburg sme po prvýkrát v histórii festivalu začlenili organové koncerty v interpretácii Moniky Melcovej, svetovo uznávanej organistky a renomovaného súboru pre starú hudbu Musica Æterna. Dramaturgia koncertov v rk. kostoloch v Bratislave-Rači a v Rusovciach vychádza práve zo špecifickosti zvuku týchto nástrojov. Na historickom nástroji zaznejú napr. Sonáty Domenica Scarlattiho, Fantásia in Re W. Byrda a tiež improvizácia Moniky Melcovej, ktorej doménov je práve interpretácia na historických klávesových nástrojoch. Program koncertu akcentuje predovšetkých skladateľov G. F. Händla (Organ Concerto), W.A. Mozarta (Kirchensonaten), A. Vivaldiho (Concerto RV541) a ich vzťah k organu ako komunikačného prostriedku súhry orchestra a sólo nástroja.

 

Monika Melcová sa narodila v Spišskej Novej Vsi. Po absolvovaní Konzervatória v Košiciach pokračovala v štúdiách na Universtät fűr Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením Michaela Radulescu. V tom istom roku bola prijatá na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži do triedy „perfectionnement“ Oliviera Latryho a Michela Bouvarda. Súčasne študovala v improvizačnej triede Loica Malliého, čo jej bolo umožnené vďaka Fondation de France - La Bourse Nadia et Lily Boulanger a Mécénat musical Société Générale. Počas štúdií získala množstvo ocenení v medzinárodných súťažiach, v Bruggách (1997 a 2000), v Žiline (Festival Stredoeurópskeho umenia roku 1998), Prix du Mécénat Musicale (2001) v Paríži, Prix de la Fondation Meyer (2002). Španielska královská akadémia jej udelila v októbri 2019 medailu krásnych umení za zásluhy v hudobnom dianí. Od roku 2020 pôsobí na Royal Danish Academy of Music v Kodani ako hosťujúci profesor pre Master v interpretácii organovej hudby.

Súbor pre starú hudbu Musica aeterna vznikol roku 1973 z iniciatívy prof. Jána Albrechta, ktorý ako prvý systematicky oboznamoval budúcich profesionálnych hudobníkov s hudbou obdobia gotiky, renesancie a baroka. Štúdium skladieb uvedených epoch nakoniec vyústilo do formovania špecializovaného telesa pre starú hudbu, ktoré sa roku 1989 definitívne preorientovalo na hru na dobových nástrojoch zo 17. a 18. storočia, resp. na ich kópiách. Európska hudba a hudba stredoeurópskej, resp. slovenskej proveniencie 17. a 18. storočia je ťažiskom repertoáru súboru. Umeleckým vedúcim je Peter Zajíček. Medzinárodná kritika vysoko oceňuje umelecké výsledky súboru, neraz ho zaraďuje medzi najlepšie telesá svojho druhu v Európe.

 

ŠTVRTOK

5. august 2021/19.00 BRATISLAVA - RAČA

Rímskokatolícky farský kostol sv. Filipa a Jakuba

Organ Johanna Fazekasa, z roku 1841

MONIKA MELCOVÁ/ MUSICA ÆTERNA

D.Scarlatti, A. Scarlatti, Š. N. Šamorínsky, M. Melcová/ G.F. Händel, W. A. Mozart

 

VOĽNÝ VSTUP NA VŠETKY KONCERTY

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

S finančným príspevkom Hudobného fondu a Nadácie mesta Bratislavy

Mediálni partneri: Hudobný život, Rádio Devín, RTVS, Rádio Mária Slovensko

USPORIADATEĽ: ORGANyBOF

www.festivalsho.sk