Mená účinkujúcich 47. ročníka Bratislavských Jazzových Dní Slovenská Sporiteľňa 2022 sú tu!

Jazzáky opäť prinesú do Bratislavy svetovú špičku. Tento rok sa trojdňový festival uskutoční v nových priestoroch A4 STUDIO na Trnavskej ceste 39 a to 21.-23.10.2022.

 Piatok - 21.10.2022 
RICHARD BONA

Ako je u Richarda Bonu dobrým zvykom, do Bratislavy opäť prichádza s novou kapelou.

Francúzsky bubeník Nicolas Viccaro sa po roku vracia na náš festival - pred rokom hral na jazzákoch spolu s Mikeom Sternom a Billom Evansom. Nicolas bol už na kapelovej súpiske hviezd ako John McLaughlin, Mike Manieri, či Biréli Lagréne. Drummerworld ho zaradil do zoznamu najlepších bubeníkov.

Ciro Manna je taliansky progresívny gitarista, ktorý hrával a nahrával s členmi skupín ako Toto, Asia, Supertramp, či Mr. Big, no jemu vlastným smerom je fusion a jazzrock.

Klávesák Michaël Lecoq bol žiakom Billa Evansa, je oficiálnym hráčom značky Yamaha. V minulosti sme ho mohli vidieť po boku slávnych hudobníkov ako Jean-Luc Ponty a Biréli Lagréne.

Trúbkár Alexandre Herichon je tretím francúzom v aktuálnej kapele Richarda Bonu - vo svojej domovine je známy hlavne vďaka svojim kapelám Big Funk Brass a Panam Panic.

D.Y.K.

Nový projekt českého speváka Vojtěcha Dyka a dvojnásobného držiteľa Grammy Ondreja Piveca zakorenený v Brooklyne, kde spoločne s daľšími americkými umelcami vznikol unikátny album. Premiérové covidom odsúvané turné probehlo v lete 2021, ide teda stále o novinku na hudobnej scéne.

Album D.Y.K. vznikal v New Yorku, s prvotriednymi hudobníkmi a muzikantskou slobodou. Vojtěch si pochvaluje, že nahrávaním vystúpil zo svojej komfortnej zóny a ponoril sa do sveta bez hraníc. Prvou ochutnávkou bol hravý a roztancovaný singel Mr. Beat inšpirovaný Rowanem Atkinsonem a postavičkou Mr.Beana. Album D.Y.K., na ktorom sa podielal hudobník a producent Ondřej Pivec, vyšiel v novembri 2019 u Universal Music. Vznikol kompletne v New Yorku, v spolupráci s Ondřejem Pivecom, držiteľom dvoch cien Grammy, ktoré mu vyniesla spolupráca s Gregorym Porterem.

 Sobota - 22.10.2022 
YUSSEF DAYES

Slávny britský bubeník a producent Yussef Dayes sa narodil priamo v jednom z hlavných miest súčasného jazzu, v južnom Londýne. Otec jamajského pôvodu bol jazzovým basákom, starší brat produkoval nahrávky v štýle jungle. Yussef sa učil u Billyho Cobhama. 

Dobré meno na scéne si urobil už v roku 2016 albumom “Black Focus”, ktorý vydal ešte ako člen krátkotrvajúceho projektu Yussef Kamaal na značke Brownswood legendárneho acidjazzového DJa Gillesa Petersona. Spolu s Kamaalom Williamsom vtedy stvorili špecifickú, štýlotvornú zmes jazzfunku sedemdesiatych rokov s aktuálnym londýnskym basovým a tanečným zvukom.

Yussef Dayes sa potom osamostatnil, aby sa ihneď vrhol do spoluprác: svoje prvé sólové single “Love Is The Message” a “Blacked Out” nahral spolu s hviezdou nového jazzu Alfa Mistom, ktorý nás očaril na Jarných jazzákoch pred štyrmi rokmi. Neskôr bol špeciálnym hosťom na britskej šnúre Kamasiho Washingtona, nakoniec spojil sily s Tomom Mischom, londýnskym souljazzovým spevákom a gitaristom. Dnes už kultový spoločný album “What Kinda Music” vydali v roku 2020 na značke Blue Note. V tom istom roku Yussef nahral svoj tretí sólový singel “Duality”, na ktorom hosťovali klávesák Charlie Stacey a basák Rocco Palladino, talentovaný syn slávneho Pina Palladina.

Posledne menovaná zostava aj symbolicky naznačila svoje rastúce jazzové chute - premenovala sa na Youssef Dayes Trio. Jeden z mála pandemických koncertov je zachytený na fantastickom dvojalbume “Welcome To The Hills”. K triu sa potom pridal Malik Vienna, kapela zmenila názov na Yussef Dayes Experience, a vydala sa na celoročné turné, v rámci ktorého po jarnej austrálskej a letnej americkej časti príde aj k nám, na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa.  

V osobe Yussefa Dayesa na Jazzáky zavíta inovatívny bubeník, kapelník, a producent, výrazná osobnosť súčasného londýnskeho jazzu, ktorý posúva fusion do súčasného zvuku.  Yussef je aj bol headlinerom na všetkých prominentných festivaloch v Európe aj vo svete.   

POPPY AJUDHA 

Poppy Ajudha je 24-ročná speváčka a skladateľka z južného Londýna. Jej jedinečný hlas a melódie vyvolávajú prirovnania k niektorým z veľkých klasických jazzových a soulových speváčok. Kombinácia toho s jej schopnosťou znieť sviežo a vzrušujúco ju odlišuje a stavia do popredia hudobnej scény v južnom Londýne – momentálne najúrodnejšej a najdôležitejšej scény v Európe. S britským otcom narodeným v Saint Lucian a britskou matkou vyrastala s rôznymi vplyvmi. Po hudobnej stránke, zatiaľ čo jej otec hrával veľa Motown a Roots Reggae, jej matka ju zoznámila so vzácnou groove, funky a soulovou hudbou prostredníctvom kaziet, ktoré hrávala počas dlhých ciest autom za rodinou. Aj prostredníctvom svojej matky sa Poppy zoznámila s feminizmom – nezávislosť a sila bola cítiť z toho, ako Poppy a jej sestry vychovávala. 

Okrem 2 kriticky uznávaných EP – „Femme“ a „Patience“ a nedávneho singlu Devil’s Juice, Poppyine hlavné vystúpenia zaviedli po Veľkej Británii a Európe vrátane vypredanej show v londýnskej Village Underground. Predtým absolvovala turné s takými ako Kate Tempest, Tom Misch a Mahalia. Poppy sa tiež objavila ako tvár kampane Nike FA18 Womenswear ‘Metallic Sheen’ a bola tvárou globálnej kampane ‘Icons’ značky outdoorového oblečenia Napapijiri. Bola ocenená Soul Act of the Year v Jazz FM a nominovaná na 2x UK MVA.

Tým to neskončilo, pretože Poppy bola vybraná do zoznamu skladieb bývalého prezidenta USA Baracka Obamu na konci roka za jej funkciu v skladbe „Disco Yes“ od Toma Mischa.

Na jar vydala svoj debutový album, s ktorým sa predstaví aj na Jazzákoch v sobotu.

 Nedeľa - 23.10.2022 
MARCUS MILLER

Američan Marcus Miller je jedným z najlepších žijúcich basgitaristov. Hral na šiestich albumoch Milesa Davisa, bol jeho najväčším obľúbencom. Ocenenie Grammy dostal nielen ako producent hviezd ako Luther Vandross, David Sanborn, Chaka Khan, Wayne Shorter, a Miles Davis, ale aj za dva svoje sólové jazzové albumy.

Marcus Miller je všestranným multiinštrumen­talistom, od detstva hrá na basovej gitare, klavíri, basklarinete, a saxofóne. Už ako pätnásťročný si v rodnom New Yorku zarábal ako hudobník. Spolupracoval s mnohými megahviezdami ako Frank Sinatra, Luther Vandross, George Benson, Eric Clapton, Elton John, Aretha Franklin, Paul Simon, Jay-Z, Snoop Dogg, David Sanborn, či Al Jarreau. Na konte má viac ako 500 nahrávok a spoluprác.
Miller je nadžánrový. V jeho tvorbe počuť funk, R’n’B, no hlavne fantastický jazz. Miller kompletne pripravil Davisov kultový album “Tutu”. Zložil hudbu k množstvu filmov, vydal 20 sólových štúdiových a koncertných albumov. 

Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa naposledy vystupoval v roku 2008 ako člen hviezdenho basového tria S.M.W. (Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten), v roku 2012 sme ho privítali na Jarných Jazzákoch. V jeho aktuálnej kapele hrajú trúbkar Russell Gunn, klávesák Julian Pollack, saxofonista Donald Hayes, a bubeník Anwar Marshall.

CYRILLE AIMÉE

V rámci nedeľného koncertného večera sa predstaví francúzsko-americká jazzová hviezda Cyrille Aimée. Vo svojej tvorbe kombinuje prvky jazzu, kubánskych rytmov a tzv. French gypsy swingu. Jej posledný album Move On: A Sondheim Adventure si vyslúžil nomináciu na Grammy a je považovaná za hviezdu jazzovej improvizácie. Uznávaná speváčka začínala spevom v európskych uliciach, no vypracovala sa na pódiá najprestížnejších svetových jazzových festivalov. The New York Times ju označili za vychádzajúca hviezdu v galaxii jazzových spevákov. Spomedzi nespočetných ocenení vyhrala Aimée vokálnu súťaž Montreux Jazz Festival a medzinárodnú džezovú spevácku súťaž Sarah Vaughn.