Termín vernisáže: 13. septembra 2022 o 16.00 hod.
Sprístupnenie výstavy pre verejnosť: od 14. septembra do 9. októbra 2022
Usporiadateľ: Zdenko Somorovský, Slovaktraveler.sk a Slovenské technické múzeum
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice

Slovenské technické múzeum Vás pozýva na výnimočnú výstavu fotografií cestovného sprievodcu, fotografa, publicistu a reportéra Zdenka Somorovského s názvom Dedičstvo gotickej a železnej cesty na Slovensku. Výstava na viac ako päťdesiat fotografiách približuje tajomstvá stredovekej gotiky a technické pamiatky industriálnej revolúcie. Fotografickú výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

,,Bohaté historické dedičstvo nachádzajúce sa na gotickej a železnej ceste ponúka jedinečné turistické zážitky na území regiónov Spiša, Gemera a Horehronia. Mapovanie pamiatok sústreďujem hlavne do týchto oblastí, pretože práve tadiaľto prechádza hlavná časť gotickej a železnej cesty Slovenska,“ približuje autor fotografií Zdenko Somorovský.

Fotografie zachytávajúce gemerské kostoly ukrývajúce vzácne stredoveké maľby s bohatou umeleckou hodnotou priblížia návštevníkom spirituálny život obyvateľov stredoveku a obdobia gotiky. Prezentované sú aj fotografie znázorňujúce kultúrnu trasu spájajúcu miesta ťažby železných rúd, výroby a spracovania železa - Železnú cestu. Prostredníctvom fotených objektov zachovaných technických pamiatok, ako sú vysoké pece, hámre, štôlne, hute a šalandy sa návštevníci môžu oboznámiť s významným historickým dedičstvom hutníctva na našom území. Unikátnosť fotených pamiatok je prísľubom lepšieho rozvoja cestovného ruchu na našom území. Okrem gotických kostolov či industriálnych budov fotografie znázorňujú krásnu miestnu prírodu a každodenný život ľudí žijúcich v blízkosti týchto unikátnych pamiatok.

,,Pri realizovaní môjho projektu som upriamoval pozornosť aj na ľudí žijúcich v okolí pamiatok. Zaujímajú ich 800 rokov staré gotické fresky a ruiny technických pamiatok priemyselnej revolúcie alebo sú k nim ľahostajní? Verím, že fotografická výstava zvýrazní jedinečnú historickú hodnotu pamiatok a dá do kontextu ich prínos v rámci nášho spoločného kultúrneho dedičstva,“ dodáva autor výstavy Zdenko Somorovský.

Tešíme sa na Vás na výstave Dedičstvo gotickej a železnej cesty na Slovensku v Slovenskom technickom múzeu od 14. septembra 2022!