Nadácia - Centrum súčasného umenia a Erik Sikora aka. Džumelec pozývajú na prednáškový muzikál VÝCHOVNÝ KONCERT:

  • v pondelok, 9. 5. v Kasárne/Kulturpark K13 v Košiciach

  • v utorok, 10. 5. na Stanici Žilina-Záriečie

  • v nedeľu, 15. 5. v A4 v Bratislave

O čo pôjde?

Džumelec dostal Cenu Oskára Čepana v roku 2019 a za odmenu odletel do New Yorku na jar 2020. Navštívil posledné vernisáže a posledný noisový koncert, pobicykloval sa po prázdnych manhattanských uliciach a po dvoch týždňoch odletel posledným lietadlom do Európy. Následne mal možnosť pripraviť - tiež za odmenu - samostatnú výstavu. Túžil však radšej po živom predstavení. Bolo mu to splnené, ale dva roky to bolo to najnemožnejšie čo sa dá vymyslieť. Za ten čas si naplno uvedomil úbohosť online koncertov a utkal si novú látku na prednášanie. Maximalistické tkanivo súvislostí znova a znova prešpekulovával, všetko sa však točilo okolo vízie záchrany hudbou a rytmom.

 

Zmysel pre rytmus ako ľudská superschopnosť. Rytmus je všade, od pohybu planét až po srdce, ale prečo si lúskaš do rytmu a prečo sa pri spoločnom rytmizovaní zvyšuje empatia?

 

Prednáškový muzikál pokryje dejiny utláčaných rytmov a prinesie kodifikáciu nového rytmickejšieho jazyka. Dvojročná prestávka koncertov totiž prináša unikátnu možnosť reštartu, dekonštrukcie koncertu na márne kúsky a opätovné zloženie do novej podoby. Džumelcovi prídu pomôcť najvysnívanejší a najpovolanejší: Raptor Koch, samorastný hráč na všetko, a Lukáš Valkučak, učiteľ gitary a najcitlivejší gitarista, ktorý dokáže nielen hrať, ale aj nehrať.

"Džemovaný muzikál by mohol prerásť do takého pseudoslávnostného odovzdávania komplexnej teórie a nového rytmu pre budúcu generáciu, ktorú bude reprezentovať Džumelcova dcéra. Bude to vyzerať paosvetovo, ako putovné predstavenie v Košiciach, Žiline, Bratislave." -Džumelec

Nič také ešte nebolo, nenechajte si to ujsť.

Vstupné na podujatie v Košiciach a v Bratislave je dobrovoľné a výťažok z neho venujeme na pomoc Ukrajine.

Vizuál: Michal Chrastina