V dňoch 14. -17. októbra sa v priestoroch Divadla Kontra a nového KC Attico uskutoční multižánrový EKO Festival "Človek alebo príroda" - prvý svojho druhu nielen v Spišskej Novej Vsi, ale v celom regióne.

Vstup na prednášky, premietania, workshopy a koncerty je voľný, na divadelné predstavenia je vstupné dobrovoľné.

Mottom festivalu je názov najnovšej knihy duchovného vodcu Tibetu, Jeho Svätosti Dalajlámy “Our Only Home” - “Náš Jediný Dom”. A práve fragmenty z tejto knihy budú čítané na otvorení festivalu.

Čítané budú tiež fragmenty knihy Milostný list Zemi (Love Letter to the Earth) Thich Nhat Hanha, svetovouznávaného vietnamského budhistického mnícha, majstra zen, učiteľa, autora takmer stovky kníh, básnika a mierotvorcu, jedného z najvplyvnejších duchovných vodcov v histórii. Človeka, ktorý otvoril svetu mindfulness.

Okrem čítaní budú festival tvoriť stretnutia, debaty, workshopy, predstavenia a koncerty slovenských a zahraničných umelcov, ktorí sa angažujú pre to, aby spoločnosť napredovala a ktorí tvoria v súlade s prírodou. Slovom- ekologické problémy sú ich srdcu blízke. 

Medzi ne patrí napr. poľské zoskupenie Tara Gayan, ktoré v svojej hudbe spája indické témy so západnou perspektívou alternatívnej hudby a rocku, či vizuálny umelec Ludomir Franczak, ktorý predvedie performance na motívy knihy WALDEN, zvanej bibliou ekológov a ekoentuziastov, ktorej autorom je filozof D.H. Thoreau.

Organizátor festivalu - Divadlo Kontra - uvedie predstavenie “Čínsky Maharadža”, ktoré vzniklo podľa knihy vynikajúceho alpinistu a himalájistu Wojteka Kurtyku. Ten vypracoval vlastnú filozofiu života a lezenia, zvanú “Cesta Hory”.

Aká je úlohe a problémy národných parkov- o tom sa budú rozprávať riaditelia parkov Vysoké Tatry, Pieniny a Slovenský Raj. O eko-edukácii, rozvíjaniu ekologického vedomia a o tom, že aktivizmus by mal byť záväzkom každého morálneho človeka, sa budú v ďalšej debate rozprávať pedagógovia, aktivisti, redaktori a ľudia hôr. 

Špeciálnym hosťom festivalu bude Metod Macek, “strážny aniel” zvierat, zakladateľ a správca Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej. Toto stretnutie doplní premietanie filmu "Šanca prežiť".

Najmladší si v programe môžu nájsť workshop Kreatívne recyklovanie a tiež tri divadelné predstavenia: Sen jedného duba (Divadlo Babadlo), interaktívnu rozprávku Edo Drewo - Živý strom (Divadelný Svet)a Ufúľanú rozprávku (Divadla Žihadlo).

V dňoch 23.- 24. október bude festival kulminovať 2 dňovým workshopom pre dospelých "Návrat k sebe samému: posilnenie vnútorných zdrojov prostredníctvom tréningu Všímavosti (Mindfulness) a Súcitu", ktorý povedie Anna Zubrzycki (Asociácia Mindfulness Poľsko).

Veríme, že v bohatom programe festivalu si každý nájde niečo pre seba a že tento program bude impulzom k zmene v myslení o našej planéte, ktorá je naším jediným domovom.

Ak ste väčšia skupina-študenti a pod, nahláste sa na čísle 0907 908 986.