Filmový kabinet už desať rokov odhaľuje zákutia magického sveta filmu pre tých, ktorí nechcú ostať iba „pohodlne usadenými“ divákmi, ale túžia po pochopení bližších súvislostí svetovej a slovenskej kinematografie. Tretím semestrom s názvom Cesty dospelosti sa ocitáme v období medzi koncom 50. rokov 20. storočia a bezprostrednou súčasnosťou. Ako je už pre „dospelácky“ semester zvykom, sleduje vývoj nových vĺn, ale samostatný priestor dostávajú aj vybrané režisérske osobnosti, tentokrát Alain ResnaisAndrej Tarkovskij, či Stanley Kubrick. Taliansko po neorealizme si vezme na mušku najmä Federica Felliniho, kinematografický vývoj 70. rokov zilustrujeme na príklade tvorby dodnes aktívneho režiséra Terrenca Malicka, reprezentanta tzv. nového Hollywoodu. Nový nemecký film bude zastupovať (nielen) Wim Wenders, súčasnú taliansku kinematografiu ukážeme cez hľadáčik tvorby režiséra Paola Sorrentina. Slovenský príspevok by sa mal sústrediť nielen na klasické 90-te roky, ale aj na tú najsúčasnejšiu produkciu.

Cesty dospelosti sú obdobím viacerých línií, dianie sa triešti, multiplikuje. Ponúkaný výber filmov nie je jediným odrazom kinematografie danej doby, ale vzorkou, ktorá má prispieť k vytvoreniu si predstavy o filme za posledných sedem dekád. Dúfame, že tento semester nielenže nič nepreruší, ale že si z neho odnesiete kurátormi mienený umelecký zážitok a cenné znalosti.

Semester potrvá od 14. marca 2022 do 20. júna 2022, registrácia je spustená na mycinepass.sk/filmový kabinet. Na stránke MyCinepass nájdete aj celý zverejnený program semestra.

----------------------

Filmový kabinet 4 - Cesty dospelosti (2022) /14. 3. 2022 - 20. 6. 2022/

  • 14. 3. pondelok│Hirošima, moja láska + Prednáška: ALAIN RESNAIS
  • 28. 3. pondelok│Nikto ma nemá rád + Prednáška: NOVÉ VLNY V EURÓPE
  • 11. 4. pondelok│Sladký život + Prednáška: TALIANSKO PO NEOREALIZME
  • 02. 5. pondelok│Nebeské dni + Prednáška: NOVÝ HOLLYWOOD
  • 09. 5. pondelok│Stav vecí + Prednáška: NOVÝ NEMECKÝ FILM
  • 16. 5. pondelok│Obeť + Prednáška: ANDREJ TARKOVSKIJ
  • 30. 5. pondelok│Osvietenie + Prednáška: STANLEY KUBRICK
  • 06. 6. pondelok│Krásna hašterilka + Prednáška: POMALÝ ZAČIATOK RÝCHLEHO KONCA
  • 13. 6. pondelok│Veľká nádhera + Prednáška: SÚČASNÝ TALIANSKY FILM: PAOLO SORRENTINO
  • 20. 6. pondelok│Tieňohra + Prednáška: SÚČASNÝ SLOVENSKÝ FILM

Filmové premietania začínajú o 18:00.

Viac o podujatí si môžete prečítať aj v tlačovej správe: Filmový kabinet otvára tretí semester, venuje sa kinematografii od 50. rokov do súčasnosti.