Ešte donedávna boli folklórne vzory spájané výlučne s ľudovými odevmi patriacimi skôr do múzea než niekam do ulíc. Dnes sa z nich stáva módny trend, ktorý okrem Slovenska nikde inde nenájdete.

Na podujatí sa naučíme rôzne techniky starých výšiviek ako aj osvojovanie ručnej práce i základného šitia. Úvodné hodiny budú realizované filmovo-prezentačnou poznávacou formou - v ktorých si povieme o našich tradičných výšivkách ako aj o ich vzniku, históriu i rozoznávať typické výšivky v rámci našich Slovenských regiónov.

Vstup: 3 €

Čo budeme na stretnutiach robiť?
  • 1 stretnutie : 18.5.2022 - prezentácia folkových vzorov – výšiviek, ukážka jednoduchej techniky ako si vytvoriť vlastný vzor výšivky
  • 2 stretnutie : 15.6.2022 - zhotovenie jednoduchého doplnku, opasok, kravata a následne aplikovanie výšivky
  • 3.stretnutie : 16.7.2022 - chlebník výroba vlastného vrecúška na váš chlebík
Kto stretnutia vedie?

Moje meno je Milan Majorossy a značke Martuschka by Majorossy sa už venujem niekoľko rokov. Vznik mena značky spája moju minulosť, ktorá pramení pri jej vzniku a mojej súčasnosti. Pozostáva spojením dvoch mien, mena mojej babičky, ktorá mi toto remeslo odovzdávala a spojenie nášho priezviska. K láske k šitiu a výšivkám som sa dostal pomalou, ale zaujímavou cestou. Začalo to strednej škole, v rokoch 2007, ktorú mi odporučil môj otec, ktorý bol sám dizajnérom a neskôr mi pri tom všetkom pomáhala i babka a učila ma si vytvoriť vzťah ako aj precíznosť k šitiu. Po strednej škole som absolvoval prax v Paríži, kde som sa priučil v ručnej tvorbe Haute Couture a od nej som prešiel k naším tradičným výšivkám. Tie to výšivky som začal konzultovať s odborníkmi na folklór vďaka ktorým som sa začal tomu venovať aj profesionálne. Otvoril som si malú dielňu v obci Heľpa región Horehronie. Tvorím v malej tradičnej drevenici, kde sa dostávam aj k podklade tradičného umenia. Veľa mojich výšiviek je vyšívaných na ľanovom podklade, ktoré neskôr zošívam do požadovaného tvaru na výrobu úžitkového materiálu ako sú napríklad ľanové chlebníky, obrusy, opasky, tašky či iné výrobky. Túto tvorbu či umenie robím z lásky k mojím predkom, spomienkam a tiež k láske k umeniu, ktoré by mohlo zaniknúť ak by sme sa mu nevenovali. A preto mojou prácou sa snažím ukázať našu krásnu ľudovú tvorbu, históriu na ktorú môžeme byť právom hrdí.

Podujatie, ktoré usporadúvajú Výmenníky a Výmenník Wuppertálska