Open-air multižánrový, prevažne hudobný Grape Festival sa zameriava na súčasné hudobné žánre ako indie-rock či indie-pop, electro-pop, techno a tanečnú scénu. V poradí 11. ročník sa odohrá na letisku v Trenčíne po dvoch presunoch spôsobených pandémiou v termíne od 12. do 13. augusta 2022.

Festival začne už vo štvrtok 11. augusta podujatím Nad Vatrou sa Zblízka, avšak nie pre všetkých. Na špeciálnu akciu pred oficiálnym otvorením festivalu, ktorá bude pozostávať z hromadného posedenia pri vatre a komorných vystúpení viacerých účinkujúcich z lineupu, ale údajne aj špeciálnych hostí, sa dostane len 2 000 ľudí. 

Years&Years, Woodkid, Milky Chance, Mura Masa, The Vaccines a ďalší.

Týmto interpretom bude patriť hlavné pódium na festivale Grape.
Zdroj: Grape festival 

Years & Years sa ešte ako trio celosvetovo preslávili v 2015 hitom King z ich debutového albumu Communion. Aktuálne už pod pseudonymom z pôvodnej zostavy pôsobí iba spevák a herec Olly Alexander, ktorý je zároveň jednou z najvýraznejších predstaviteľov LGBTQ+ komunity na hudobnej scéne. Ako Years & Years má na konte 5 nominácií na Brit Awards, ako aj tri úspešné štúdiové albumy. Ten ostatný s názvom Night Call vyšiel iba prednedávnom, 21. januára 2022 a behom týždňa to dotiahol na vrchol anglického albumového rebríčku. Olly žne úspechy aj v hereckej sfére, za spomienku určite stojí jeho pôsobenie v kritikmi oceňovanom seriáli It’s a sin.

Woodkid patrí medzi umelcov, ktorých sa podarilo Grejpu presunúť ešte z pôvodného line upu z roku 2020. Spevák, hudobník, vizuálny umelec, režisér. Yoann Lemoine začal svoju kariéru ako filmár, naozaj slávnym sa však stal až v roku 2011, kedy sa rozhodol venovať hudobnej kariére pod pseudonymom Woodkid. Raketový úspech debutového albumu “The Golden Age” so sebou priniesol nomináciu na Grammy za videoklip k singlu Run Boy Run a predné priečky vo svetových hudobných rebríčkoch. Svoj druhý album S16 vydal Woodkid v 2020, celých 7 rokov od debutu. Videoklip k titulnej piesni Goliath vznikal v Českej republike.

Zdroj: Grape festival

Milky Chance sa na Grape predstavili už v roku 2016, kedy predviedli jednu z najlepších show vtedajšieho ročníka. Po šiestich rokoch sa sympatická dvojica vracia predstaviť svoj najnovší album Trip Tape. K hitom Stolen Dance a Down By The River pridali aktuálny Colorado, ktorý v minulom roku valcoval rebríčky aj slovenských rádií. Je sa na čo tešiť.

The Vaccines prídu na Grape potvrdiť svoj status jednej z najlepších gitarových koncertných kapiel súčasnosti. Svojim slovenským fanúšikom prídu predstaviť novinky z albumu Back In Love City (2021) a EP Planet of the Youth (2022).

Zdroj: Grape festival

Mura Masa

Oceňovaný producent a umelec, ktorý sa vymyká jednoduchej kategorizácii. Mura Masa predstavil svetu svoj nekonvečný pohľad na popovú hudbu v 2017, kedy mu vyšiel rovnomenný debutový album. Napriek mladému veku si Mura Masa získal medzinárodné uznanie fanúšikov aj kritikov, spolupracuje s etablovanými menami hudobnej scény a na konte má ocenenia Grammy aj NME Award. Na druhý štúdiový album “R.Y.C.” aktuálne nadväzuje singlami “bbycakes” a “blessing me”, ktoré vyšli v tomto roku.

Pochodová kapela Meute kombinuje techno s dychovými nástrojmi. Jedenásť hudobníkov v ikonických červených žaketoch je u nás známych najmä svojím prevedením remixu skladby U&ME od Flume (pôvodná skladba je od Disclosure). Meute aktuálne pripravujú vydanie svojho štvrtého albumu Taumel, z ktorého za ostatné týždne zverejňujú jeden vydarený singel za druhým. Medzinárodný hit Robbery majú na konte Austrálčania Lime Cordiale, ktorí na hlavnom pódiu otvoria piatkový program. Tento rok v januári im vyšiel špeciálny mini album Cordi Elba, na ktorom s chalanmi spolupracoval známy herec, DJ a rapper Idris Elba. Jemnú melanchóliu prinesie na Grape americký skladateľ, producent a multiinštrumentalista Brian Fennell, pôsobiaci pod pseudonymom SYML. Srdcia fanúšikov si získal singlom Where’s My Love z 2017, ktorý sa držal v Billboard's Hot Rock Songs chart úctyhodných dvadsať týždňov.

Zdroj: Grape festival

Na hlavnom pódiu sa okrem spomínaných zahraničných predstavia aj obľúbené domáce kapely. Premiéra na hlavnom grejpáckom pódiu to bude tento rok pre Fallgrapp a chýbať nebudú stálice Billy Barman, Medial Banana a Malalata, ktorí svojím balkánskym setom roztancujú festival už tradične v sobotu na obed.

Grape festival sa koná 12 a 13. augusta 2022 na Letisku Trenčín.

Vstupenky sú dostupné v oficiálnom festivalovom e-shope na grapefestival.sk

Novinky o festivale môžete sledovať na webovej stránke www.grapefestival.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia