JAMA – 75. ROČNÍK MILANA ADAMČIAKA BUDE CELODENNOU PARTITÚROU AJ OTVORENÍM INTERMEDIÁLNEJ VÝSTAVY STRATENÝ ČLOVEK

Kultúrna udalosť ako realizácia grafickej partitúry? JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka sa túto jeseň opäť odohrá v okolí Banskej Štiavnice a okolí. Tretie vydanie JAMA sa uskutoční 22. a 23. októbra a jej súčasťou bude aj dvojdňová vernisáž medzinárodnej výstavy Stratený človek v koncepcii vedúcej kurátorky Zbierok moderného a súčasného umenia v Slovenskej národnej galérii Lucie G. Stach.

JAMA – 75. ročníka Milana Adamčiaka bude koncipovaná prevažne ako vonkajšie podujatie situované do krajiny v okolí Banskej Štiavnice a obcí Banská Belá a Podhorie. Hoci otvárací večer v piatok 22. októbra bude sústredený najmä do interiérov – ako obvykle do galérie Parter_BSC / Banská St a nica Contemporary a tento rok aj do obľúbeného štiavnického podniku Art Cafe – celú sobotu 23. októbra sľubujú organizátori program vonku. Tento deň bude mať charakter celodennej túry s umeleckými intervenciami a prednáškami po ceste.

Novými miestami, ktoré budú JAMA tento rok hostiť prvý raz, sú aj kultúrno-turistické centrum Hájovňa v obľúbenej vychádzkovej lokalite Červená studňa nad Banskou Štiavnicou, populárny štiavnický Antikvariátik vo svojich verejnosti bežne neprístupných skladových priestoroch alebo príroda v okolí Štiavnice.

Celá JAMA bude zároveň vernisážou medzinárodnej intermediálnej výstavy Stratený človek v kurátorskej koncepcii Lucie G. Stach. Vernisáž so špeciálnym performatívnym programom počas piatka a soboty bude prístupná len pre návštevníkov JAMA, no výstava samotná ostane nainštalovaná a dostupná pre verejnosť v Parteri_BSC a na ďalších miestach v Banskej Štiavnici a okolí až do 26. novembra.

Prednášky, hudba aj performancie

Medzi umelcami v programe JAMA sa tento rok objavujú slovenské aj zahraničné osobnosti. Jedným z hostí bude prof. Rainer O. Neugebauer, organizátor projektu John Cage Organ Project. V rámci neho sa aktuálne v nemeckom meste Halberstadt realizuje na ploche 639 rokov organová skladba amerického skladateľa Johna Cagea Organ2/ASLSP (As Slow as Possible).

Ďalšími zahraničnými autormi v programe JAMA či performatívnej časti Strateného človeka budú český vizuálny a zvukový umelec Michal Kindernay zaoberajúci sa (nielen) akustickou ekológiou, filozofická dvojica Jozef Cseres a Viktor Pantůček, ktorá sa predstaví s audiovizuálnou performance HľadaJ mA. MA, alebo český skladateľ a pedagóg Peter Graham.

Zo slovenských umelcov sa v programe predstavia Peter Kalmus a Michal Murin s performance Pokus o únik z času pôvodne z roku 1998, hudobník Slávo Krekovič, gitarista Michal Matejka so sólo projektom Utópia, architekt, výtvarník a performer Viktor Fuček, poetka a literárna vedkyňa Zuzana Husárová či vizuálna umelkyňa a spisovateľka Katarína Poliačiková.

Súčasťou sprievodného programu budú workshopy pre študentov umeleckých škôl s Michalom Matejkom a Viktorom Fučekom, otvorený ateliér Svätopluka Mikytu a prednáška o tvorbe Milana Adamčiaka a jej kontextoch v súčasnej kultúre, spojená s diskusiou a vychádzkou v Banskej Belej, kde žil a pôsobil v posledných rokoch.

Stratený človek

Spojenie JAMA s medzinárodnou výstavou Stratený človek tento rok umožní rozšírenie intermediálneho zámeru organizátorov na väčšiu časovú plochu aj podrobnejšie skúmanie ich pôsobenia v regióne Banskej Štiavnice. „Stratený človek je koncipovaný ako intermediálne prostredie presahujúce steny výstavnej siene, ktorá bude len jeho „základným táborom“. Mnohé diela sa však odohrajú aj v iných priestoroch. Projekt aktívne pracuje s geniom loci „vnútrozemia“ mesta a okolia Banskej Štiavnice a Banskej Belej, kde žil v posledných rokoch Milan Adamčiak a dnes je preto domovom JAMA,“ vysvetľuje kurátorka výstavy Lucia G. Stach. „Nosnou líniou sú autentické autorské vyjadrenia k prežívanej realite v rôznych obdobiach, od 60. Rokov 20. Storočia s odkazom na stratégie tvorivého prežitia umelcov a umelkýň po prelomovom roku 1968, revolučné 90. roky, až po mladú generáciu, vyrovnávajúcu sa s výzvou klimatickej krízy a ďalšími aktuálnymi globálnymi aj lokálnymi skúsenosťami v (post)pandemickej doby, ktoré naplno obnažili západnou spoločnosťou dlho potláčanú naliehavosť radikálnych ekologických a socio-politických reforiem.

Hlavnými výstavnými priestormi budú Parter BSC a Hájovňa KTC, no viaceré diela sa objavia alebo budú trvalo umiestnené na rôznych miestach v Banskej Štiavnici, Banskej Belej a na Podhorí. Ich odkrývanie nechávajú organizátori na návštevníkoch, či náhodných okoloidúcich. Do výstavy sú zároveň zaradené aj diela situované v Košiciach, v slovinskej horskej dedinke Dovje, či v Spojených štátoch amerických.

Medzinárodná výstava je viacgeneračným projektom a predstaví viac než 40 autorov a autoriek. Medzi prezentovanými umelcami a umelkyňami bude napríklad maďarská poetka a performerka Adamčiakovej generácie Katalin Ladik, naša Jana Želibská, významní akcionisti a konceptualisti ako Peter Bartoš, Rudolf Sikora či Stano Filko, legendárny chorvátsky autor Vlado Martek, ale nebudú chýbať ani mená ako Milan Adamčiak, Ján Budaj či skladateľ Martin Burlas. Z mladších generácií výstava predstaví napríklad diela Pavlíny Fichta Čiernej, Zorky Lednárovej, Borisa Sirku, Kataríny Poliačikovej a Evy Priečkovej, Juraja Gábora, Ota Hudeca či Mateja Gavulu či dvoch amerických konceptuálnych umelcov Thomasa Laila a Taru Fracalossi.

JAMA ako partitúra

Rozhodnutie realizovať tento rok JAMA a vernisáž výstavy Stratený človek ako vychádzku má podľa organizátorov koncepčné aj pandemické dôvody. Tohtoročná JAMA je koncipovaná ako realizácia novej grafickej partitúry, ktorú vytvoril jeden z organizátorov JAMA Fero Király.

Keďže Adamčiak je najznámejší tvorbou grafických partitúr, vznikla idea vytvoriť grafickú partitúru, ktorá by neobsahovala len hudobné udalosti, ale aj rôzne iné performatívne situácie, podľa ktorej by sa JAMA uskutočnila,“ vysvetľuje Fero Király. „JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka sa tým stáva jednou veľkou intermediálnou kompozíciou, ktorú je možné interpretovať podľa tejto partitúry.“ Hostia aj návštevníci sa tak aj priamou súčasťou prvého uvedenia tejto skladby.

Dôvody tohto rozhodnutia sú však aj pragmatické – podujatie chceli organizátori realizovať kvôli bezpečnosti do čo najväčšej miery pod holým nebom. Využili aj fakt, že formát JAMA im to umožňuje. „JAMA sa z roka na rok mení v kontexte doby a tém, ktoré aktuálne riešime a výsledkom je, že máme väčšiu slobodu ako iné podujatia,“ vysvetľuje organizátorka JAMA Eva Vozárová. „Môžeme ju použiť na jednej strane ako dramaturgický nástroj, no zároveň napríklad aj na bezpečnejšie vysporiadanie sa s aktuálnou pandémiou.“ Aj rozhodnutie spojiť tento rok JAMA s medzinárodnou výstavou bolo podľa nej čiastočne motivované uvažovaním o pandemickej situácii v jesennom období. „Je to spôsob ako zachovať niečo z umenia, ktoré sa snažíme prezentovať, o čosi dlhšie a sprístupniť ho aj ľuďom, ktorí sa nechcú alebo nemôžu zúčastniť jedného intenzívneho kultúrneho víkendu.“

Lístky na JAMA a vernisáž výstavy Stratený človek sú dostupné v predpredaji cez Tootoot.fm. Na obe podujatia je možné sa dostať prostredníctvom jedného spoločného lístka.

Obe podujatia sa budú konať v režime len pre zaočkovaných účastníkov.

PROGRAM:

ŠTVRTOK 21. 10.

16.00, Krčma u Michala: Načo Adamčiak?
SPRIEVODNÝ PROGRAM
Strenutie a debata s obyvateľmi Banskej Belej o Adamčiakovi a umení.

PIATOK 22. 10.

18.00, Parter BSC: Door open

18.30, Parter BSC: Otvorenie JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka a medzinárodnej výstavy Stratený človek

Michal Matejka, Viktor Fuček & študenti VŠVU – Ohyb v pohybe

Michal Kindernay – Phonotropic Blindness (audiovizuálna performance) // STRATENÝ ČLOVEK

Katarína Poliačiková – Learning Water, Salty Eyes (performance) // STRATENÝ ČLOVEK

20.30, Art Cafe: Noir soireé
Jozef Cseres a Viktor Pantůček – HľadaJ mA. MA (performance) // STRATENÝ ČLOVEK

Slávo Krekovič (koncert)

SOBOTA 23. 10.

5.00, Marína: Martin Burlas: Man Lost
Premiérové počúvanie Strateného človeka Strateným človekom // STRATENÝ ČLOVEK

10.00 19.00, Nezámerné putovanie s M. A.

Ürenä Üzā – Nanofónia (koncert)
Petr Graham – Problémy nového folklóru (slovo)

Viktor Fuček – 1.CB.10a (performance)

Žigmund šachta
Rainer O. Neugebauer – “I think what we need in the field of music is a very long performance …” (slovo)

Peter Graham – Hudba pre nenaladiteľnú gitaru (koncert)

Amfiteáter Podhorie
Viktor Fuček – Akčné Aspekty Architektúry (slovo)

Pod Širokým vrchom
Zuzana Husárová – Korene E-lit (slovo)

Široký vrch
Situácia 9 

Usadlosť pod Širokým vrchom
Situácia 10

Pod Studeným vrchom
Peter Kalmus a Michal Murin – Pokus o únik z času (performance) // STRATENÝ ČLOVEK

Za Šobovom
Situácia 12

Hájovňa KTC
Michal Matejka – Utópia (koncert)

NEDEĽA 24. 10.

11.00 13.00 Open Studio v ateliéri Svätopluka Mikytu

SPRIEVODNÝ PROGRAM
Organizuje Banská St a nica Contemporary

Organizátorom JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka je združenie ooo. Spoluorganizátorom je Banská St a nica Contemporary.

Podujatie podporil ako hlavný partner z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. JAMA je realizovaná s podporou Goethe Institut Bratislava a SOZA. Partnerom výstavy Stratený človek je Slovenská národná galéria.

Hlavný organizátor:
ooo, o.z.

Spoluorganizátor:
Banská St a nica Contemporary

Hlavný partner:
Fond na podporu umenia
JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka podporil ako hlavný partner z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Partneri:
Goethe Institut Bratislava
SOZA

Slovenská národná galéria
Parter_BSC
Mesto Banská Štiavnica
Obec Banská Belá
Art Café
Hájovňa – Červená studňa
Antikvariátik
Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – slovenská sekcia
Ubytovanie Marína

Banskobystrický samosprávny kraj

Mediálni partneri:
Radio FM
Rádio DEVÍN
Vlna – urbánny splietací mág
Flash Art Czech and Slovak Edition
Štiavnické Noviny