Odile Decq pozýva divákov cez Horizonty do svojej architektúry

Práce medzinárodne uznávanej a často oceňovanej francúzskej architektky, urbanistky a akademickej pedagogičky Odile Decq si budú môcť návštevníci pozrieť aj v Košiciach. V Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku bude 22. januára do 26. februára 2023 sprístupnená výstava s názvom Horizons (Horizonty). Prezentácia jej prác je výsledkom spolupráce Francúzskej aliancie, FUTU, K13 – Košické kultúrne centrá, Kabinetu architektúry v Ostrave a Štúdia Odile Decq z Paríža.

Minimalistická kompozícia výstavy na atypických autorských stoloch predvedie 3D ochutnávku deviatich výnimočných projektov. Doplnené sú o inštaláciu svetiel Luceplan, ktoré architektka navrhla pre tohto prestížneho milánskeho výrobcu osvetlenia. Prepojenie projektov vysvetľuje jej krátky text - originálna báseň, ktorá je svojho druhu kvintesenciou jej profesijných a životných postojov. Téma je širšie rozvinutá fotografiami vystavených objektov aj projekciami ich architektonických detailov a zaujímavostí.

Slovenskému divákovi chce Francúzka ukázať projekty, ktoré sú zrealizované. Na fotografiách približuje najmä vstupnú časť budov. Pri podobných výstavách sa často prezentujú rezy a pôdorysy danej budovy, ale ona upriamuje pozornosť práve na vstup. Cez neho pozýva do svojej architektúry, aby mal návštevník pocit, že sa stáva súčasťou budovy.

Vystavujúca autorka získala medzinárodnú renomé v roku 1990 realizáciou už jej prvej hlavnej objednávky: architektúry budovy Banque Populaire de l'Ouest Rennes vo francúzskom meste Rennes, ktoré je metropolou Bretónska. Odvtedy je verná svojmu odvážnemu až 'bojovnému' postoju pri diverzifikácii a radikalizácii svojho architektonického a urbanistického výskumu. Je zástankyňou neústupného postoja v rámci hľadania riešení. Už jej raná tvorba bola ocenená Zlatým levom na Bienále architektúry v Benátkach v roku 1996 a aj v roku 2018.

Originalita jej tvorby zahŕňa nielen pozoruhodný rukopis, priekopnícke postoje, ale aj neúnavný proces hľadania. Dá sa opísať predovšetkým ako materializácia univerzálneho priestoru, ktorý v sebe zahŕňa urbanistické plánovanie, architektúru, dizajn i umenie. Jej multidisciplinárny prístup bol ocenený aj v roku 2016 cenou Jane Drew Prize a v roku 2017 medzinárodným ocenením Architizer Lifetime Achievement Award, ktoré získala za progresívny dizajn moderného zariadenia interiérov v talianskom Museo d' Arte Contemporanei di Roma.

Od roku 1992 Odile Decq pôsobila ako profesorka v École Spéciale d´Architecture Paris, kde bola v roku 2007 poverená vedením katedry architektúry. Po piatich rokoch odišla, aby založila a vybudovala vlastnú školu - Confluence Institute For Innovation And Creative Strategies In Architecture Lyon. Na konci júna 2018 Európske kultúrne centrum zo skupiny nominovaných tvorcov, akými boli Peter Eisenman z USA, Daniel Libeskind z Poľska, resp. z USA, Curt Fentress z USA, Moshe Safdie z Kanady, Kengo Kuma a Nikken Sekkei - obaja z Japonska, Odile Decq udelilo prestížne ocenenie European Cultural Centre Award 2018.

 

Vernisáž: 22. januára 2023 o 17:00 hod.
Miesto konania: Kulturpark, Galéria Alfa