Z vrcholov Babylonskej veže a Cheopsovej pyramídy vyššie ku hviezdam


Človek odjakživa túžil nájsť si miesto, odkiaľ by videl vzdialenejší svet ako ten, ktorý pozná. Vždy chcel mať pocit, že je nad všetkým a ovláda svet, ktorý vidí. Najprv mu poslúžil vysoký strom, neskôr si z dostupného materiálu postavil vežu. Prečo ich ľudia stavajú, načo im slúžili a ako ich stavali, aby nespadli, sa dozviete na veľkej interaktívnej výstave plnej kreativity Veže do neba, ktorú pripravil bratislavský Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť v SteelParku od 9. októbra do 31. decembra 2020.



Deti získajú informácie o vysokých stavbách – od Babylonskej veže cez mrakodrapy v New Yorku až po najvyššie a najmodernejšie stavby súčasnosti. Zoznámia sa s vynálezmi, ktoré umožnili stavbu postaviť, ale aj s problémami s vetrom, výkyvmi teplôt, požiarmi či zemetraseniami. Pomocou stavebníc z rôznych materiálov si budú môcť postaviť niekoľko typov veží, ale aj navrhnúť vlastnú. Môžu tiež vyliezť na kopec na najvyššie miesto, aby boli nad všetkým. Výstava poskytne priestor aj na zamyslenie sa nad tým, ako preteky vo výstavbe stále vyšších a vyšších budov negatívne vplývajú na životné prostredie.

Ľudia postupne získavali skúsenosti a zručnosti a začali stavať vysoké veže a stavby. Každý asi pozná príbeh Babylonskej veže, ktorá mala siahať až do neba. Slávna Cheopsova pyramída z roku 2580 pred n. l. mala výšku 146,5 metra.

V stredoveku slúžili veže kostolov, hradov a mestských pevností ako pozorovateľne a mali aj obrannú funkciu. Ohromujúca bola výška veží gotických chrámov. Pri ich stavbe dostalo prácu veľké množstvo ľudí a vznikli špeciálne remeslá. Vo veľkých mestách bolo čoraz viac ľudí a málo miesta. Preto bolo výhodné stavať do výšky.

Objavy nových materiálov a technológií umožnili stavbu ešte vyšších budov. Významným vynálezom, umožňujúcim rozmach výškových stavieb, bol výťah. Ten nebude chýbať ani na výstave. Deti pomocou neho zažijú pohľad z mrakodrapu.  V súčasnosti vďaka najnovším vynálezom a technológiám ľudia dokážu vyriešiť rôzne technické problémy. Výstavba architektonických zázrakov je však veľmi drahá a stala sa prezentáciou bohatstva a moci.

Výstava, pod ktorú sa podpísal autorský tím Lucia Marušicová (námet, scenár a výtvarno-priestorové riešenie) a Valéria Marákyová (dramaturgia), chce všetkým budúcim staviteľom pripomenúť, že pri každej stavbe je potrebné myslieť aj na okolie a prírodu. Poukáže na nebezpečenstvo súčasných pretekov o najvyššiu stavbu sveta a zároveň oboznámi s úžasnými vynálezmi a stavbami človeka.

Výstava je sprístupnená pre rezervácie (školské skupiny a skupiny nad 10 osôb) v pondelok – piatok od 9:00 do 14:00 hod., pre verejnosť v stredu – nedeľu od 14:00 do 18:00 hod. (v čase školských prázdnin platí otváracia doba , ktorá je určená pre víkendy).

Vstupné: 2 € dieťa, študent/3 € dospelý

Miesto konania: SteelPark

www.steelpark.sk│FB: Steelpark - Park vedy