Leonardo da Vinci – Stroje a iné
Stanislav Lajda – Posledná večera Leonarda z Vinci

Organizátor: Tatranská galéria v Poprade
Spoluorganizátori: Prešovský samosprávny kraj, Mesto Poprad, Araneus Association
Pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD.
Autorská koncepcia a kurátori výstav: PaedDr. Anna Ondrušeková, Krzysztof Wysocki
Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 341/12, 058 01 Poprad
Termín výstav: 11. 6. 2021 – 30. 9. 2021

Tatranská galéria po dlhšom odmlčaní pripravila pre svojich návštevníkov jedinečnú dvojvýstavu venovanú všestrannému umelcovi Leonardovi da Vinci. 

Leonardo z Vinci (1452 – 1519) je považovaný za najväčšieho génia v dejinách ľudstva. Ako predstaviteľ renesancie bol nielen maliarom či sochárom, ale aj architektom, filozofom, hudobníkom, básnikom, bádateľom, matematikom, mechanikom, fyzikom, vynálezcom, geológom, ilustrátorom i odborníkom na anatómiu. Zanechal nám viac než 7 000 strán náčrtov a poznámok, ktoré písal netradične – zrkadlovým písmom (prečítať sa dá s použitím zrkadla). Jeho maľby ako Mona Líza, Posledná večera, Madona v skalách alebo kresba Vitruviánsky muž sa vo všeobecnosti považujú za najvýraznejšie diela všetkých čias. Venoval sa i navrhovaniu a konštruovaniu rôznych, na svoju dobu prevratných, vynálezov ako bola helikoptéra, lietajúce stroje, padák, ponorka, potápačský oblek, alebo tank poháňaný ľudskou silou, katapult, delá...

Interaktívna, edukatívna, ale aj umelecky pôsobivá výstava, zorganizovaná v spolupráci so zahraničnými partnermi, predstaví detailné kópie 40 najznámejších vynálezov a rôznych malieb majstra Leonarda. Priblížime takmer kompletné dielo tohto renesančného génia. Štyridsať detailných kópií vynálezov, podľa pôvodných Leonardových návrhov, vyrobili renomovaní talianski majstri. Návštevníci sa môžu tešiť na model predchodcu automobilu, zrkadlovú sieň, pohyblivú obliehaciu vežu, padák, katapult, perpetuum mobile, ornitoptéru alebo loď s pedálmi. Viaceré modely bude možné vyskúšať. 
Vynálezy budú doplnené kvalitnými kópiami (1:1) jeho najvýznamnejších diel ako je napríklad Dáma s hranostajom, Mona Líza, Madona s karafiátom, Madona Benois, Madona v jaskyni, Madona Litta či Ján Krstiteľ.

Leonardova tvorba sa stala inšpiráciou pre mnohých umelcov. Dielu Posledná večera sa už takmer štyri desaťročia venuje ocenený slovenský reštaurátor a umelec Stanislav Lajda (1959).
Druhá výstava od tohto umelca je venovaná Leonardovej Poslednej večeri. Ocenený slovenský reštaurátor a umelec po takmer štyridsaťročnom štúdiu Leonardovej Poslednej večere a viac ako desaťročných prípravách dopodrobna predstaví prostredníctvom olejomalieb v mierke 1:1 jedno z najreprodukovanejších diel svetového umenia a jeho detaily. Rekonštrukciu Poslednej večere autor výstavy vytvoril v rokoch 2008 – 2019
v merítku 2,585 krát menšom. Jeho zámerom nebolo napodobniť techniku maľby, ale výlučne dokázať, že rekonštrukcia aj tak značne zničeného obrazu je ešte stále možná. Nápomocné mu pri jeho zámere boli nielen skúsenosti reštaurátora, ale najmä dlhoročné štúdium Leonardovho diela, dobových kópií, diel jeho predchodcov i nasledovníkov, ako aj schopnosť nepodceniť ani najmenšie dochované detaily. Súčasne s prácou na rekonštrukcii písal Lajda prvú slovenskú monografiu o živote majstra a jeho vrcholného diela pod názvom Posledná večera Leonarda z Vinci.
Obe práce načasoval k 500-stému výročiu Leonardovho úmrtia.

Atmosféru a zážitok z oboch výstav doplnia rôzne písomnosti, denníkové záznamy a veľkoplošné premietanie viacerých dokumentov o majstrovi. Výstavy sú rovnako vhodné pre rodiny s deťmi, ako aj milovníkov vynálezov, či dobrého umenia.

Veríme, že tento rozsiahly projekt obnoví túžbu po kráse, vzdelaní, bádaní (estetickom zážitku naživo – nie online) a vytrhne nás z dlhodobej uzavretosti a letargie, ktorá v posledných týždňoch a mesiacoch opantala celú našu spoločnosť.
Nebojte sa umenia!