Susie Wang for Nationaltheatret – National Theatre of Norway: Mummy Brown

Aj hlboké rany sa dajú liečiť – chce to však trpezlivosť

Susie Wang je nórsky nezávislý divadelný súbor, ktorý v roku 2017 založila skupina divadelných tvorcov – režisérka Trine Falch, herečka Mona Solhaug, hudobník a herec Martin Langlie a scénický výtvarník Bo Krister Wallström. Práve toto oceňované zoskupenie, ktorého členovia sú niekďajšími ikonami nórskeho postdramatického divadla, privítame v štúdiu Činohry SND už začiatkom decembra. 04.12. večer a 05. 12. dopoludnia odohrajú predstavenia inscenácie Mummy Brown, ktoré v našom divadelnom kontexte nemá obdoby. To hneď z niekoľkých dôvodov.

Najmä spomínanú režisérsku Trine Falch nórska divadelná kritika často definuje ako sexy, provokatívnu, infantilnú, deštruktívnu, rozkošnú a hrôzu budiacu dámu. Vitajte v múzeu, ktoré ponúka zrkadlo tohto všetkého a omnoho viac. Prazvláštna persona Susie Wang tu totiž examinuje (nielen) ženské telo, ktoré používa ako nálezisko vykopávok, no princípom akejsi obrátenej archeológie. Nie človek tu totiž pátra po stopách histórie, no minulosť nachádza človeka aby ho strhla dolu, do čiernej diery. Doslova. Druhá časť trilógie tohto súboru, ktorý je v súčasnosti považovaný za jedno z najvýraznejších a najzaujímavejších, pokiaľ ide o "nové divadlo", sa na prvý pohľad zdá byť len obyčajným hedonistickým hororom. V skutočnosti je však plná ideí oveľa viac, než by sa mohlo zdať.

Objekty vystavené v mramorovej miestnosti na mramorových podstavcoch, sú artefaktami, ktoré by mohli byť umením. Alebo by ho mohli aspoň symbolizovať. V tomto prípade ale predstavujú čosi tajomné a možnože majú prepojenie aj s logikou snov. Možno pochádzajú z vesmíru, možno z dávnej minulosti. Predmety tu každopádne dostávajú nové významy a zmysel. Obecenstvo zasa dostáva možnosť participovať na skúmaní divadelnosti prostredníctvom akejsi „dramaturgie snov“. Tá robí celé dielo až prekvapivo a úžasne hravým a nepredvítateľným. Aj činnosť ako chrúmanie tu má zrazu iný význam. Odkazy na Rorschachov psychologický test, javiskové efekty, aké bežne nevidíme, ale aj často náročnejšie postrehnuteľné prepojenia na iné diela body hororu, ktorých tu nie je málo. V tomto mramorovom univerze sa mihnú napríklad aj záblesky kultového Votrelca Ridleyho Scotta. Nájdete ich tam? Výraznou je tu však aj téma rodovej identity – roly žien a biologických aspektov ženského pohlavia, tak očakávaných ako i skutočných.

Rokmi skúseností preverená nórska dvojica výraznej ženskej režisérky a scénografa pripravila zábavne sofistikovaný metaforický, ale zároveň hyperrealistický prieskum ľudskej duše. Univerzum v ktorom sa dej odohráva, je v tomto prípade symbolickým zobrazením nie vždy príjemnej minulosti. Mummy Brown, hoci veľmi svojským spôsobom, povzbudzuje, aby sme sa nebáli pozrieť hlboko do očí vlastnej minulosti. Dotknúť sa jej, nech už v nás myšlienka na ňu vyvoláva akokoľvek temné a desivé pocity; a pochopiť že je dôležité nenechať sa ňou zožrať. Traumy bývajú ťažké, niekedy hraničia s fyzickou bolesťou alebo stratou, ale dajú sa liečiť. Podvedomie, duševné zdravie, sexualita, sebaláska, detstvo. To všetko sú silné súčasné témy, ktoré Susie Wang v tejto inscenácii veľmi exaktne ponúka niekde na pomedzí surrealistickej psychoanalýzy a bodyhororu. Inscenácia je však okrem toho veľmi inšpiratívna aj po technologickej stránke a čo sa týka poetiky práce s týmto typom symbolu, v našom kontexte úplne nová. Staňte sa i vy spolutvorcami imaginárneho sveta plného snov, halucinácií a fantázií, a pozrite sa na život z inej perspektívy – stačí vziať Susie Wang za ruku a zájsť do múzea, ktoré sa ocitne v našom štúdiu.


Koncept: Susie Wang
Text / réžia: Trine Falch
Scénografia: Bo Krister Wallström
Zvuk / hudba: Martin Langlie
Svetelný dizajn: Phillip Isaksen
Ozvučenie: Bård Ingebrigtsen
SFX: Fanney Antonsdottir
Výroba scény: Simen Ulvestad
Stolárske práce: Jon Løvøen
Produkcia: Guro Vrålstad
Fotografie: Alette Schei Rørvik

Účinkujúci:
Strážnik: Mona Solhaug
Frank: Eivin Nilsen Salthe
Margit: Julie Solberg
Návštevníci múzea: Fanney Antonsdottir, Martin Langlie, Simen Ulvestad, Phillip Isaksen


Inscenácia Mummy Brown získala Cenu nórskej divadelnej kritiky za najlepšie predstavenie sezóny 2018/19.

Predstavenie uvádzame v anglickom jazyku so slovenskými titulkami.
Predstavenie nie je vhodné pre slabšie povahy a mládeži do 16 rokov.

Cena vstupenky: 15 €

Hosťovanie Susie Wang pre Národné divadlo Oslo:

VOĽNÉ SEDENIE.


Okrem samotnej inscenácie nás čakajú stretnutia aj pri bohatom sprievodnom programe:

4. DECEMBER

  • 19.00 – dramaturgický úvod k inscenácii pri bare Dvorana
  • 19.30 h – predstavenie Mummy Brown, Štúdio Činohry SND, po anglicky so slovenskými titulkami
  • 21.00 – 21.30 diskusia po predstavení s účinkujúcimi, tlmočené

5. DECEMBER

  • 10.30 – dramaturgický úvod k inscenácii pri bare Dvorana
  • 11.00 h – predstavenie Mummy Brown, Štúdio Činohry SND, po anglicky so slovenskými titulkami
  • 13.00 – 14.30 Masterclass Trine Falch, Modrý salón, tlmočené

6. DECEMBER

Susie Wang je nórsky nezávislý divadelný súbor, ktorý v roku 2017 založila skupina divadelných tvorco

Podporené Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Grantov EHP a Nórska. 

Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.

www.eeagrants.skwww.norwaygrants.sk