Prvý ročník medzinárodného festivalu improvizovanej a experimentálnej hudby n:ear

blízky posluch načúvanie hudbe, ktorá vzniká tu a teraz

Medzinárodný festival s názvom N:ear sa bude sa konať 22. – 24. júla. Na Slovensko prinesie zaujímavé mená experimentálnej a improvizovanej hudby z Česka, Dánska, Nórska či Poľska. Už samotný názov N:ear naznačuje blízkosť, pozorné počúvanie hudby a sľubuje intenzívny divácky zážitok.

Živá hudba, ktorá má premyslený koncept, ale zároveň vzniká práve tu a teraz. Popredný český jazzový gitarista David Dorůžka s kontrabasistom Michalom Barańskim, nezvyčajné experimentálne duo Czajka & Puchacz z Kodane, ktoré svoj hudobný jazyk obohacuje samplami zo slovinských a poľských rozprávok, aj dievčenská feministická "post-všetko" kapela Shitney, navštívia v lete so svojimi hudobnými projektami Banskú Štiavnicu.

Eleuzína, ArtCafé a Hájovňa

Festival N:ear organizuje kultúrne centrum Eleuzína v spolupráci s mestom Banská Štiavnica. Zameranie na experimentálnu, improvizovanú tvorbu a netradičné formy rôznych druhov umenia je súčasťou celoročnej kultúrnej dramaturgie spomenutého kultúrneho centra, ktoré pre festival pripravilo naozaj pestrý hlavný i sprievodný program. V rámci hlavného programu sa uskutoční napríklad koncert dua Dorůžka & Barański. Hoci majú obaja za sebou roky spoločného hrania v kapele fenomenálnej poľskej speváčky Agy Zaryan a Barański sa objavil aj na Dorůžkovom albume Silently Dawning (2008), v tomto spoločnom hudobnom projekte sa ocitli len nedávno a ich prvý koncert odznie práve na festivale N:ear.

Ďalšie stage festivalu bude v miestnej Základnej umeleckej škole a v kultúrno-turistickom centre Hájovňa nad Vodárenským jazerom, kde vystúpia napríklad česká kapela E Converso či dievčenská kapela Shitney, o ktorej sa okrem iného hovorí, že je vtipná nálož feministickej kritiky maskulínneho free jazzu a že trojica hudobníčok vie poriadne odpáliť dekel až na Saturn. Tieto hudobníčky už možno poznajú stáli návštevníci festivalu Next, ktorého kurátorom je aj experimentálny hudobník Slávo Krekovič. Ten svoj sólový koncert s modulárnym syntetizátorom odohrá v sobotu v Art Café.

Loop room, terénne nahrávky a poézia

Súčasťou festivalu bude aj nehudobný sprievodný program, ktorého literárnu časť pripravila mladá slovenská poetka Dominika Moravčíková. V programe vystúpia slovenskí poeti a slovenské poetky, ako Kamil Zbruž, Zuzana Husárová, Juliana Sokolová, Boris Ondreička, ale aj slovinský básnik Uroš Prah. Liza Gennart je autorkou zbierky Výsledky vzniku, ktorá v roku 2020 vyšla vo vydavateľstve Drewo a srd. Zbierka vznikla pomocou neurónovej siete, ktorá sa naučila rôzne jazykové vzory, a tvorí súčasnú poéziu prostredníctvom jazykového modelu GPT-2. Okrem diskusií a autorských čítaní návštevníkov čaká aj špeciálna zvuková inštalácia litovskej skladateľky a klaviristky Gintė Preisaitė. Inštalácia bude trvať počas celého trvania festivalu. V KC Eleuzína bude k dispozícii jedna miestnosť – tzv. Loop room, v ktorej bude možné sa osamote zavrieť a vnímať v zvukových slučkách magnetofónové terénne nahrávky z rôznych krajín sveta.

V záhrade na Hornej Ružovej ulici, kde sídli kultúrne centrum Eleuzína, bude pre návštevníkov a návštevníčky otvorený aj menší knižný trh a vo vnútri tohoto starého meštianskeho domu zo 16. storočia bude prebiehať výstava výtvarníčky Denisy Dováľovej s názvom (Ne)vymedzená plocha 00. Cieľom tohto projektu je tradičným aj novým výtvarným médiom zachytiť prostredie v ktorom sa pohybujeme a jeho filozofiu. Výtvarný projekt sa zaoberá mapovaním prostredia aj jeho zvukov, výskumom zachyteného obsahu, pozorovania a porovnávania mestského s rurálnym, rurálneho s naturálnym a naturálneho s digitálnym. Práve vernisážou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok popoludní, sa otvorí prvý ročník festivalu N:ear.

Kompletný podrobnejší program festivalu bude postupne zverejnený na facebooku KC Eleuzína.

-----------------------------------------

PROGRAM:

22.7. štvrtok

 • 18:30 _ Eleuzína│Dorůžka & Baranski
  David Dorůžka, často označovaný ako jedna z vedúcich postáv českej jazzovej scény vystúpi v duu s poľským kontrabasistom Michalom Barańskim. Obaja hudobníci majú za sebou roky spoločného hrania v kapele poľskej speváčky Agy Zaryan, no v duu budú hrať spolu po prvýkrát práve na festivale N:ear.
   
 • 20:30 _ Hájovňa│Jungle Debris
  Tvorba kapely Jungle Debris sa pohybuje v rozpätí hravého pesničkárstva, dronového minimalizmu cez disonantnú lyriku, až k hutným voľným improvizáciám. Kompozíciu striedajú koncepty voľného hrania a vyšperkovanú stavbu formy rúca ich následná dekonštrukcia.

23.7. piatok

 • 15:30 _ Eleuzína│poetry _ zero degree
  Pásmo autorských čítaní poetky a básnikov, ktorí reprezentujú nekonvenčné podoby básnickej identity a formy - od maximálne minimálnej textovej „nálože” básnického diela deklamovaného „ne-písania” po poéziu neurónovej siete, ktorá svoje básnictvo trénovala na rozsiahlej databáze slovenskej poézie. Svoje básnické programy predstavia neľudská poetka Liza Gennart, experimentátor hovoreného slova Boris Ondreička a majster ne-písania Kamil Zbruž.
   
 • 18:00 _ ZUŠ│Margaux Oswald
  Margaux Oswald je klaviristka a improvizátorka zo Švajčiarska, pôsobiaca na kodaňskej scéne voľnej improvizácie. Na festivale N:ear uvedie svoj koncert pre sólo klavír, v ktorom naplno využíva dynamický potenciál nástroja. Vo svojom koncerte poslucháčov a poslucháčky sprevádza širokou škálou nálad či pocitov (od meditatívnych partov, hraničiacich s tichom, prechádzajúcim až k rýchlym rušivým zvukom).
   
 • 19:30 _ Hájovňa│Hein Westgaard Trio
  Hein Westgaard je nórsky gitarista a skladateľ z Osla. Trio pracuje s jeho kompozíciami, spontánne popretkávanými voľnou improvizáciou. O svojom triu Westgaard hovorí: „Túto kapelu vidím ako zvukové experimentárium, v ktorom vzniká unikátny výraz, inšpirujúci sa jazzom, country, rockom, voľnou improvizáciou, klasickou i súčasnou hudbou.“
   
 • 21:00 _ Hájovňa│Shitney
  Medzinárodné trio Shitney, ktoré tvoria Maria Faust, Katrine Amsler a Qarin Wikström, oprašuje improvizovanú hudbu a jazz od elitárstva, skostnatenosti a do seba zahľadenej škrobenosti. Ich trefná a zároveň autentická kritika maskulinity je postavená na bohatých skúsenostiach zo svetovej impro scény.

 

24.7. sobota

 • 15:30 _ Eleuzína│poetry _ new sensibilites
  Diskusia Dominiky Moravčíkovej s básnikom a poetkami, ktorých spája to, že vysoko individualizovanými spôsobmi pracujú s matériou básne, pôsobia na poli viacerých literárnych druhov, prejavujú sa prostredníctvom viacerých autorských „tiel” a tvarujú nové podoby básnickej citlivosti. O písaní z jadra básnického materiálu, ktorý naráža na ustálené formy, o premenách autora/ky v čase, a o domove v priestore a jazyku budú hovoriť slovinský básnik Uroš Prah a slovenské poetky Juliana Sokolová a Zuzana Husárová.
   
 • 18:00 _ Art Café│Slávo Krekovič
  Vo svojej hudobnej tvorbe sa venuje elektroakustickej improvizácii, generativite a komplexným systémom, skúmaniu nových nástrojov a rozhraní pre hudobnú tvorbu, kolaboratívnym projektom, ale aj interaktívnym inštaláciam.V aktuálnom sólovom projekte využíva improvizáciu s generatívnymi procesmi a modulárnym syntetizátorom.
 •  
 • 19:30 _ ZUŠ│Czajka & Puchacz
  Duo sídliace v Kodani tvorí slovinská klaviristka Kaja Draksler a poľský bubeník Szymon Gasiorek. Vo svojich autorských kompozíciách pracujú s tichom a trblietajúcimi sa textúrami, morfujúcich do zaujímavých rytmických štruktúr a melódií. V hudobnom jazyku dua, obohatenom samplami z poľských a slovinských rozprávok, sa musique concrète a európska improvizovaná hudba miesia s rockovými riffmi, ale aj s melódiami poľského diska.
   
 • 21:00 _ Hájovňa│E Converso
  Kapela E Converso vznikla v roku 2011 a spojili sa v nej štyria hudobníci nastupujúcej generácie moderného jazzu a improvizovanej hudby v Českej republike. Žánrovo otvorená a nezáväzne improvizujúca kapela E Converso pracuje s náladou, náhodou a emóciami tak, že aj ich formálne plastické kompozície zaznejú každý raz úplne inak. Svojou dynamickou a energickou hudbou s originálnym prevedením a s dávkou humoru bojuje kapela proti hudobným konvenciám

----------------------------------

Eleuzína│Ginté Preisaité – Loop room
Zvuková inštalácia litovskej skladateľky a klaviristky Gintė Preisaitė, vytvorená špeciálne pre festival N:ear. V KC Eleuzína bude k dispozícii jedna izba – tzv. „Loop room“ v ktorej bude možné sa osamote zavrieť a vnímať v zvukové slučky magnetofónových terénnych nahrávok z rôznych krajín sveta.

Eleuzína│Denisa Dováľová _ (Ne)vymedzená plocha 00
Projekt sa zaoberá mapovaním prostredí - výskumom zachyteného obsahu. Skúsenosti sú rozšírené o nové pole pozorovania - porovnávania – mestského s rurálnym, rurálneho s naturálny, naturálneho s digitálnym. Východiskom je vzťah medzi vizuálnou a zvukovou krajínou sveta.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia