Kurátorka: Patrícia Žáčiková

Ježiš Kristus sa narodil počas zimnej noci v mestečku Betlehem, na slame a sene v chudobnom chlieve či maštali. Betlehemská hviezda všetkým zvestovala, že sa práve narodil syn Boží. Medzi prvými, ktorí sa prišli pokloniť budúcemu Spasiteľovi, boli pastieri z blízkeho okolia a potom sa poponáhľali uctiť si Jezuliatko traja mudrci či králi z východu – Gašpar, Melichar a Baltazár, ktorí sa na svojom putovaní ocitli v blízkom okolí.

Táto slávna scéna je spodobená v tisícoch variantov, v nespočetných vyhotoveniach remeselníckych, ale aj výtvarníckych. Ožíva každý rok počas Vianoc v kostoloch, na verejných miestach i v domácnostiach.

V Ponitrianskom múzeu v Nitre ožije v podobe výstavy betlehemov pod názvom Z klenotnice kultúrneho dedičstva  – Slovenský Betlehem, ktorá je sprístupnená návštevníkom od 3. novembra 2022 do 16. januára 2023. Kurátorkou výstavy je Patrícia Žáčiková.

Vystavené  drevené a keramické betlehemy sú z rôznych oblastí, hlavne z okolia Nitry, Topoľčian a Novej Bane. Ľudoví betlehemári často vianočné mystérium zasádzali do domácich pomerov, a preto nesú ich výrobky z jednotlivých oblastí charakteristické znaky kraja svojho vzniku. Základný motív jasličiek – zobrazenie Kristovho narodenia, Svätá rodina, pastieri a mudrci však zostávajú v ich tvorbe nemenné.

Rezbárske diela, ktoré výstava predstavuje, sú hlavne z dielne rezbárov Štefana Doskoča zo Zlatna, Štefana Trnku a Miroslava Mišíka z Novej Bane, Jozefa Halma z Bošian a ďalších.

Patria do zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre, ale aj okolitých múzeí – Pohronského múzea v Novej Bani a Tribečského múzea v Topoľčanoch.

Návštevníci môžu obdivovať aj diela súčasných nitrianskych rezbárov, ku ktorým patrí betlehem rezbára Petra Šranka z Veľkého Lapáša, vystavený v roku 2021 vo Vatikáne a požehnaný Svätým Otcom, či  drevený betlehem Štefana Réckeho, ktorý dnes žije a tvorí v ateliéri v Štitároch. Štefan Récky je autorom betlehemu, ktorý každoročne dominuje vianočnému mestečku na Svätoplukovom námestí v Nitre.


Partnermi výstavy je Nitriansky samosprávny kraj, Pohronské múzeum v Novej Bani a Tríbečské múzeum v Topoľčanoch.