Ako žiť slobodne vo svete a nestratiť sa...

Peši, autami, lietadlami sa premiestňuje cez krajiny, mestá, kontinenty. To, o čom iní chlapi snívajú, žije. Paríž, Ortaffe, New York, Praha, Madrid, Havana, Bratislava, Bologna, Madagaskar len zopár miest za všetky. Nie je turista, nie je pútnik. Vladimír Ossif je drobný, štíhly, vitálny rodák z Prešova a už dlho patrí k našim najúspešnejších a najuznávanejším výtvarníkom v zahraničí. Je neprehliadnuteľný svojim dielom, aj spôsobom života. Neprispôsobuje sa svetu, snaží sa svet prispôsobovať svojim predstavám. Hľadá, objavuje, nachádza i stráca. Posadnutosť svojimi víziami a snami sa prejavuje na jeho plátnach, mení a pretvára jeho osobný život, ľudí, s ktorými sa stretáva, žije. Jeho diela zakúpili do renomovaných európskych galérií v Paríži, Madride, Ženeve, či v Bonne. Ďalšie diela sa nachádzajú v rôznych súkromných zbierkach v Európe, v Amerike. Napriek nespornému medzinárodnému úspechu ho na rodnom Slovensku pozná len pár ľudí z oblasti umenia.

Aj to, zatiaľ, len ako výtvarníka…

Režisér o filme: “Dva geometrické útvary, obsiahnuté v názve filmu, sú často používané v abstraktnom maliarstve. Štvorec ohraničený pravidelnými bokmi s ostrými vrcholmi predstavuje istú prísnosť, na druhej strane mäkký kruh predstavuje otvorený svet bez konca. V prenesenom zmysle to môžeme prirovnať k postaveniu človeka vo svete. Na jednej strane je úplne slobodný, jeho sloboda však nie je bezbrehá, má svoje tvrdé a presné hranice. Tieto myšlienky, tvoriace základnú kostru filmového projektu, prežíva v realite hlavná postava nášho filmu. Celý život sa snaží byť slobodným a nezávislým, pričom navonok žije tak, akoby hranice pre neho neexistovali. Zvnútra sa však jeho život riadi jasnými zásadami, tvoriacimi pomerne tvrdé hranice, ktoré neprekračuje.”

Režisér Ľubomír Štecko ( 1945) ukončil štúdium na SŠUP v Bratislave v roku 1964. V roku 1972 ukončil na FAMU v Prahe odbor filmová a televízna kamera. Po absolvovaní FAMU pracoval v Spravodajskom a Krátkom filme v Slovenskej filmovej tvorbe Bratislava. Spočiatku ako kameraman, neskôr ako režisér dokumentárnych filmov. Od začiatku 90-tych rokov pôsobil v Slovenskej televízii v rôznych funkciách, ako redaktor, dramaturg, producent, vedúci tvorivej skupiny, hlavný dramaturg skupiny. Od roku 1980 vytvoril viaceré pozoruhodné dokumenty ktoré boli prezentované na filmových festivaloch a prehliadkach československého filmu doma i v zahraničí. Išlo o autorské filmy.Typickým znakom jeho tvorby je autentické stvárnenie ľudských osudov, nezaujíma ho človek ako originálny bizarný solitér, ale jako bytosť, ktorá vypovedá o v širších súvislostiach a zaznamenáva typické protirečenia doby. Výber filmografie: 1984 Dialóg s časom / 1985 Skladnícky labyrint / 1985 Šašo / 1987 Jazda na špici / 1988 Sestrička / 1991 Stanislav Babinský – život je nekompromisný bumerang / 1991 Telo / 1994 Dom Malinovských / 1998 Život sestry Zdenky / 2001 Motív tisícročí / 2003 Gan Eden.