Čarovné a rozprávkové dvere do BIBIANY sa otvárajú pre všetky zvedavé deti (a ich rodičov), ktoré sa chcú zahrať a objaviť staré historické hračky, legendárnu stavebnicu MERKUR, plyšového medvedíka, domček pre bábiky, či nové hračky, ktoré navrhli slovenskí dizajnéri.

Zdroj: BIBIANA 

Človek je tvor hravý, čo dokazujú nie len archeologické nálezy a historické zbierky, ale aj nejedno výtvarné dielo. Azda najznámejšie z nich je obraz „Detské hry“ svetoznámeho flámskeho maliara Pietra Brueghela (1560). Práve reprodukciou tohto obrazu sa začína výstava „OD HRAČKY PO HRAČKU“ od výtvarníčky Ingrid Abrahámfyovej a dizajnéra Romana Bezáka. Z 28 stredovekých hier na obraze je veľa takých, ktoré sa deti hrajú dodnes. A to je úloha pre malých návštevníkov našej výstavy, nájsť ktoré to sú. S históriou hračiek sa deti môžu zoznámiť prostredníctvom replík vytvorených podľa predlôh z archeologických nálezísk. Objekt Trójsky kôň symbolicky uzatvára časť o dávnej histórii hračiek a je zároveň miestom, kde sa deti môžu schovávať, preliezať a vymýšľať.

Priestor najmenšej miestnosti je navrhnutý ako povrch planéty. Je venovaná ikonickej kovovej stavebnici MERKUR. Ktorý dospelý by si na túto hračky nepamätal? Bola takmer v každej detskej izbe. Začala sa vyrábať v roku 1920, neskôr ju autor inovoval, prvky sa začali spájať skrutkami a maticami, a dostala meno MERKUR. Táto kreatívna stavebnica sa vyrába dodnes. Deti sa na výstave môžu hrať so zväčšenými prvkami tejto stavebnice, aj keď sú kvôli odolnosti iba z preglejky.

Najznámejšou textilnou hračkou je celkom určite plyšový medveď. O jeho problematickom pôvode sa deti dozvedia z jeho „rodného listu“ a v obrovskom náručí medveďa si môžu oddýchnuť aj rodičia. Nechýba ani dievčenský sen – domček pre bábiky, ktorý sa vyrábal pre dievčatá z bohatých šľachtických rodín. Niekedy si takýto domček želali nevesty ako svadobný dar. Na výstave má domček pre bábiky textilné prvky a deťom dáva priestor na hru na rodinu.

Dizajnér, inšpirovaný prvými drevenými stavebnicami, navrhol vo veľkej herni mesto ako obrovskú farebnú skladačku, kde môžu deti objavovať mestá a riešiť hlavolamy.

Posledná časť výstavy je venovaná plastovým hračkám a najznámejšej dizajnérke hračiek v bývalom Československu Libuši Niklovej. Dôvtipná „vynálezkyňa“ vytvorila 230 návrhov úspešných hračiek (gumové figúrky, figúrky s harmonikovým trupom, nafukovacie hračky,) z ktorých mnohé sa vyrábajú dodnes. V tejto časti výstavy predstavujeme aj súčasných slovenských dizajnérov detských hračiek. Deti si môžu pozrieť ich návrhy a inšpirovať sa nimi pri vymýšľaní svojej vlastnej hračky.

Výstava je príspevkom BIBIANY k Roku dizajnu 2021, ktorý vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR.

Námet a scenár: Ingrid Abrahámfyová
Výtvarné riešenie: Roman
Bezák Grafika: Slávka Brezinová

Trvanie výstavy: 16. 9. 2021 - 27. 2. 2022 výstava je predĺžená do 30. 8. 2022
Miesto konania: BIBIANA, 2. poschodie