Vyhľadať podujatie

MILÁN SLÁDEK - FILM O PODIVUHNOM ŽIVOTE SLOVENSKÉHO MÍMA

Milan Sládek je dokumentárny film o výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry. Zachytáva Sládkovu tvorivú i životnú cestu bohatú na neočakávané zvraty. Sládek stál na začiatku 60-tych rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Jeho životnú cestu zachytil v pútavom dokumente jeho priateľ, režisér Martin Šulík. Film, ktorý je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov, vstupuje do kín už tento štvrtok - 8. októbra 2020.Legendárny mím a choreograf Milan Sládek vás zavedie do srdca divadelného sveta. Dokumentárny film Martina Šulíka zachytáva jeho tvorivú i životnú cestu, bohatú na neočakávané zvraty. Milan Sládek stál na začiatku 60. rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-GaspardaDeburau, Jean-Louis Barraulta či Marcela Marceau, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha, Starinár objavili pre domáce publikum novú divadelnú formu a ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov.

Po okupácii Československa v auguste 1968 Milan Sládek emigroval do Nemecka. So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Dnes žije a pracuje v Kolíne nad Rýnom a napriek tomu, že má viac ako osemdesiat rokov, stále hrá svoje predstavenia.

Film je bohatý na archívne materiály, fotografie, záznamy z predstavení i výpovede umelcových spolupracovníkov. Vystupujú v ňom spomedzi desiatok osobností aj Milan Lasica, Eva Mária Chalupová či Ľubomír Feldek. Dokument je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov.Biografia režiséra:
Martin Šulík (1962, Žilina, Slovensko)

V rokoch 1981–1986 vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU Bratislava. Štúdiá absolvoval stredometrážnym hraným filmom Staccato. V rokoch 1986–1991 pracoval ako asistent réžie v Štúdiu krátkych filmov Slovenskej filmovej tvorby Bratislava. Od roku 1992 je v slobodnom povolaní. Od roku 1994 je pedagógom na VŠMU. V roku 1991 debutoval celovečerným hraným filmom Neha. S tvorivým tímom z tohto filmu (scenárista Ondrej Šulaj, kameraman Martin Štrba, výtvarník František Lipták, skladateľ Vladimír Godár) spolupracoval takmer na všetkých svojich filmoch, ktoré získali celý rad ocenení doma i v zahraničí. Jeho filmy Slnečný štát (2005), Cigán (2011) a Tlmočník (2018) získali po šesť slovenských národných filmových cien Slnko v sieti. Venuje sa i dokumentárnej tvorbe. Za 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna I. a II. (2010) získal Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Martin Šulík je i scenáristom alebo spoluscenáristom svojich filmov, hrá vo filmoch svojich kolegov (napr. Uhol pohľadu, Výlet, Učiteľka, Služobníci), režíroval aj v divadle a od roku 1997 pôsobí i ako producent vo svojej spoločnosti Titanic.

FILMY (celovečerné – len ako režisér): 1991: Neha; 1992: Všetko, čo mám rád; 1995: Záhrada; 1997: Orbispictus; 1999: poviedka Obrázky z výletu z filmu Praha očami.... (Praha očima...); 2000: Krajinka; 2005: Slnečný štát; 2007: Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy – dok.; 2010: 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna I. a II. (25 zešedesátýchaneb Československá nová vlna I. a II.) – dok.;2011: Cigán; 2014: poviedka Pohreb prezidenta z filmu Slovensko 2.0; 2018: Tlmočník; 2020: Milan Sládek – dok; Muž so zajačími ušami.


Milan Sládek má na Slovensku premiéru 8. októbra a do kín ho prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Vznik filmu podporil Goetheho inštitút


Web: https://asfk.sk/film/milan-sladek/