Pražská jar 2021 tento rok ponúka v spolupráci s Českými centrami štyri koncerty, ktoré budú dostupné online! Druhý z nich nesie názov Na křídlech tance:

20. mája 2021, 20:00│Na křídlech tance

PROGRAM:

  • George Enescu: Rumunská rapsodie č. 1 A dur op. 11 
  • Camille Saint-Saëns: Introdukce a Rondo capriccioso op. 28 Igor 
  • Stravinskij: Pták Ohnivák, suita z baletu (verze 1945) 

INTERPRETI: 

  • Symfonický orchestr hl.m. 
  • Prahy FOK  Ion Marin – dirigent 
  • Dalibor Karvay – husle

Dalibora Karvaye bude sprevádzať Symfonický orchester hl. mesta Prahy FOK pod taktovkou Iona Marina, umelca patriaceho k niekoľkým málo súčasným dirigentom, ktorým sa podarilo dostať sa na absolútny vrchol ako v oblasti opernej, tak symfonickej hudby. Pravidelný hosť Metropolitnej opery v New Yorku, talianskej La Scaly či Bavorskej štátnej opery zároveň pravidelne koncertuje s poprednými európskymi telesami, ako je Berlínska filharmónia, Petrohradská filharmónie, Gewandhausorchester Leipzig, London Symphony Orchestra či Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Od sezóny 2014/2015 je stálym hosťujúcim dirigentom Hamburských symfonikov, rezidenčného orchestra ikonické Elbphilharmonie.Medzi umelcov, s ktorými sa v minulosti stretol na pódiu, patrí napríklad Maxim Vengerov, Gidon Kremer, Hélène Grimaud či Martha Argerich, s ktorou napríklad v roku 2007 uviedol v sále Berlínskej filharmónie Klavírny koncert G dur Maurice Ravela. Berliner Morgenpost vtedy napísal:  Nikdo si to nenechal ujít. V jejím podání dílo získalo podobu hudebního pomníku intimního charakteru: nezapomenutelné. Ion Marin stál po jejím boku na pódiu Berlínských filharmoniků přesvědčivě a s pochopením.

Marinova diskografia zahŕňa viac než 40 titulov, za ktoré v minulosti dostal francúzske ocenenie Diapason d'Or, nemeckú Preis der deutschen Schallplattenkritik a celkovo trikrát bol nominovaný na Grammy. V roku 2012 dostal prestížne Echo Klassik Award. V tom istom roku v rodnom Rumunsku založil projekt Cantus Mundi, zameraný na hudobné vzdelávanie a integráciu sociálne znevýhodnených a handicapovaných detí.

Dramaturgia večera má ale aj ďalší rozmer, ako prezrádza sám Ion Marin. Má inspiraci v jednom z důležitých prvků české hudební tradice – zpracovávání folklorních prvků, uvádza. Od bohatství Lalových témat, která později inspirovala Čajkovského k napsání jeho Houslového koncertu, k Enescově inovativnímu zpracování městského folkloru v mistrovském symfonickém díle. Původní verze Stravinského Ptáka Ohniváka zase odvážně čerpá z harmonického i rytmického bohatství ruské lidové hudby,“ vysvetľuje. Jako obvykle, výběr děl spojuje hudební hledání s emocionálním bohatstvím, které jako umělci chceme sdílet s publikem. Spolu s Rayem Chenem se na tuto hudební cestu moc těšíme, uzatvára Marin.  

Hudobný festival Pražská jar budete môcť sledovať na Facebooku: České centrum v Bratislave.

>> Prehľad online koncertov Pražskej jari 2021. <<