Pozývame na diskusiu s Pavlom Čekanom, Jánom Markošom a Ľudmilou Kolesárovou o tom, z čoho pramení nedôvera ľudí voči vede, lekárom, autoritám a kde opäť hľadať ľudskosť v dobe médií, technológií a vedy.

Ján Markoš vo svojej novej knihe Bližšie k sebe píše, že existuje sféra ľudského života, do ktorej by už veda nemala zasahovať a hľadá príčiny vzrastajúcej agresivity a nepokoja medzi ľuďmi.

Biochemik Pavol Čekan a ďalší vedci sa aj napriek medzinárodnému kreditu a reálnej pomoci pri zvládaní pandémie nedočkali len vďaky a uznania ale aj hejtov a nepochopenia.

Kde sa stala chyba? Prečo ľudia prestávajú rešpektovať vedu a aký vplyv má strata dôvery na našu spoločnosť, zdravie, vzdelanie, politiku či bežný život? Ako dôveru ľuďom prinavrátiť?

Diskusiu moderuje Ľudmila Kolesárová.

Predpredaj vstupeniek: https://tootoot.fm/sk/events/618108bf73f1fe0a300a90e7

Vstup na podujatie len pre plne zaočkovaných. Kontrola očkovania prebehne overením platnosti QR kódu.
Vstup do interiéru je povolený iba s respirátorom.
V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.

O diskutujúcich:

Ján Markoš je šachový veľmajster, tréner a lektor kritického myslenia. Jeho manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe sa stal bestsellerom. V roku 2020 mu vyšla o etických dilemách kniha s názvom Medzi dobrom a zlom a v roku 2021 kniha Bližšie k sebe. Kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award. V roku 2020 napísal spoločne s najlepším českým šachistom Davidom Navarom knihu Tajná přísada.

Pavol Čekan je popredný slovenský pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie. Podieľal sa na troch patentoch v oblasti výskumu RNA. Je jedným zo zakladateľov vedeckej spoločnosti MultiplexDX, v ktorej v súčasnosti pracuje aj na vývoji testov na ochorenie COVID-19. Angažuje sa v iniciátive Veda pomáha. Časopis Financial Times ho v roku 2017 zaradil medzi 100 východoeurópskych vychádzajúcich hviezd v oblasti technológií.

Ľudmila Kolesárová pochádza zo Spiša, kam sa aj vrátila žiť po návrate zo zahraničia a z Košíc. 11 rokov pracovala v Poprade ako marketingová manažérka Dobrého anjela. Za svoju prácu získala titul Slovenka roka. Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti získala v roku 2015 v kategórii Najlepší článok uverejnený na blogu. Dnes pôsobí ako projektová manažérka a redaktorka Denníka N.