OBVERSE & REVERSE / Jozef „Karči“ Höger

Kurátor: Mgr. A. Malíková
Vernisáž: 17.6.2021 o 16:00
Trvanie výstavy: 17.6. - 29.8. 2021

JOZEF „KARČI“ HÖGER
akademický sochár

Jozef „Karči“ Höger bol jedným z mála sochárov, ktorý vo svojej umeleckej tvorbe uplatnil celú škálu sochárskej formy a kultivoval komornú plastiku, monumentálny i komorný reliéf, a tento od jeho výraznej priestorovosti až po plytkosť „taniera” na mincu. Pre svoje diela premyslene využíval viaceré technické a technologické postupy – kovanie, tepanie, frézovanie, rytie, či liatie do viacerých kovov.

Výtvarný prejav autora je realizovaný cez monumentálne sochárske a reliéfne diela, komorné plastiky a reliéfy, plakety, medaily a pamätné mince. Pre Kremničanov a návštevníkov tohto mesta je jeho najznámejším výtvarným dielom majestátna reliéfna stéla, ktorá v medzibrání stojí už sedemnásty rok a informuje o histórii mesta. Stopy jeho výtvarných realizácií v oblasti architektúry nás zavedú na viaceré miesta Slovenska. Sochárske diela, ktoré vytvoril v rámci spoločenskej objednávky alebo voľnej tvorby, reprezentujú trojrozmerné figúry, poprsia a busty, pričom sa vyjadroval prostredníctvom vysokého, nízkeho i rytého reliéfu (v duchu talianskej sochárskej školy Giacoma Manzú). Osobitným rukopisom, variovaním a cizelovaním modelácie špecifického nízkeho reliéfu s textom zakriveným do kruhu, približujúcim historické osobnosti a udalosti, sa podpísal pod desiatky prác v medailérskej a mincovej tvorbe. Svojim umeleckým i osobnostným prístupom vplýval na tvorbu viacerých kremnických medailérov a bohaté odborné skúsenosti odovzdával aj svojim študentom.

Zo súťaží zberateľských mincí, vypísaných Národnou bankou bývalého Československa, a v súčasnosti Národnou bankou Slovenska, si odniesol viaceré ocenenia, hoci v razbe nebol realizovaný ani jeden z návrhov. To sa mu podarilo len štyrmi zahraničnými mincami, ktoré vyšli v kolekcii tuniských dinárov. Úspešnou bola razba zlatých a strieborných medailí s prvou účasťou Slovenska na olympiáde – Atlanta 1996.

Témou Högerovej voľnej tvorby je okrem portrétu predovšetkým figúra s výpovedným obsahom a gestickou formou, ktorá je niekedy vsadená do konkrétneho priestoru, inokedy je len na neutrálnom alebo rukopisne štruktúrovanom pozadí. Takto intímne potom ožíva muž pri ťažkej práci, žena symbolizujúca lásku, túžbu, nehu i vzťah a tiež dieťa, ktoré vníma ako dar. Inšpiráciu nachádzal v literatúre, v divadle, vo filozofii, v konkrétnych udalostiach, vo vlastnom pútnickom živote a emocionálnom prežívaní.

Ako sochár sa zúčastnil na troch tvorivých podujatiach, a to v rokoch 1983 a 1985 v Kremnici – nulté slovenské a prvé československé medailérske sympózium, a v roku 1994 – medzinárodné sympózium liatej medaily a drobnej plastiky v Uherskom Hradišti (Česko).

Z jeho účastí na kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí možno spomenúť tie špecializované: medzinárodná medailérska prehliadka na kongresoch Medzinárodnej federácie umeleckého medailérstva FIDEM (1975, 1977, 1979, 1985, 1990…), Československá medaila, Slovenská medaila, Bronzový trojuholník a im memoriam Od Dunaja Vltavy a Visly, Slovenská medaila 2010 – 2015 a 2015 – 2020 a Statua 2018. Jeho výtvarné diela dopĺňajú zbierky viacerých kultúrnych inštitúcií a súkromných zberateľov doma i za hranicami našej krajiny.

Autorská tvorba Jozefa „Karčiho“ Högera bola samostatne predstavená vo výstavných priestoroch NBS – Múzea mincí a medailí v Kremnici dvakrát, a to v roku 1996 výberom z jeho diel a v roku 2011 výstavou pod názvom Sguardo Lanciato, v ktorej si múzeum spolu s autorom pripomenulo jeho životné jubileum. Pri tejto príležitosti bola verejnosti po prvýkrát predstavená aj

sochárova druhá tvorivá múza, prednesením výberu z autorovej poézie. V roku 2021 sa pristavenie pri Högerovom tvorivom potenciáli koná opäť. Tentoraz na jeho „rodnej“ pôde v Šarišskej galérii v Prešove, žiaľ, už bez prítomnosti autora, no s veľkou ústretovosťou jeho rodiny, predovšetkým detí Alexandry a Mareka, ktorým patrí úprimné poďakovanie.

Mgr. Janka Kolláriková, Mgr. Alžbeta Malíková
kurátorky výstavy