Pozývame vás na jesennú čítačku spojenú s diskusiou na tému Queer resistance, ktorou nás prevedie naša rezidentka, bieloruská umelkyňa, Lisa Deikun.

V časoch, kde už len samotná existencia queer osoby môže byť vnímaná ako akt odporu, vás pozývame spoločne objaviť a preskúmať práce queer vedcov, aktivistov ale aj bežných ľudí. 

Lisa Deikun sa pri výbere úryvkov a esejí inšpirovala konceptom príbuznosti rozvinutým Donnou Haraway. Harawayovej idea príbuzenstva zdôrazňuje vytváranie vzťahov a spojenectiev, ktoré presahujú konvenčné rodinné štruktúry a biologické väzby. 

Vychádzajúc z tohto konceptu budeme spoločne s Lisou uvažovať o rôznych spôsoboch, ako môže queer komunita v dnešných spoločnostiach odolávať bez priameho radikálneho odporu, ako môže prežiť, vybudovať si vzájomné a pretrvávajúce podporné systémy a prosperovať ako komunita.

Čítanie aj diskusia prebehne v anglickom jazyku.

Tešíme sa na vašu účasť!

LISA DEIKUN (BY) sa vo svojej umeleckej praxi zaoberá témami ako sú queerness, vzťah medzi človekom a objektom alebo reálneho a nereálneho. Ústredný motív celej tvorby tvorí práve vzťah človeka a objektu, ktorý vykresľuje prostredníctvom tkaného textilného média, reliéfnej tvorby a inštalácií. Práve tieto techniky umocňujú povahu zmienených spojení, stelesňujú ich emocionálnu krehkosť v materiálnej podobe.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu. Rezidenčný pobyt Lisy Deikun je realizovaný vďaka spolupráci s Malým Berlínom a Pershykrok.by.