Slovensko a jeho história, zvyky i tradície, ale najmä ľudský život sú rezbárovi Petrovi ZORIČÁKOVI inšpiráciou v tvorbe už rovné polstoročie. Priestor a uspokojenie našiel vo vedomom používaní princípov ľudového umenia s výraznými stopami vlastného rukopisu. Ruky majstra ľudovej umeleckej výroby pretvárajú drevo na rozprávajúce figúry s dušou, z ktorých možno čítať vnútorný pokoj autora. Niektoré majú v sebe výraz veselosti, iné zas smútku a oduševnenia. Galéria a predajňa ÚĽUV v Tatranskej Lomnici ožije jeho pestrofarebnými umeleckými dielami od 20. septembra do 7. novembra 2024.

Názov výstavy: Rezbár Peter ZORIČÁK
Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV, Tatranská Lomnica 14036, 059 60 Tatranská Lomnica
Trvanie predajnej výstavy: 20. 9. – 7. 11. 2024
Otváracie hodiny: utorok až sobota | 9.00 – 17.00 hod.

Peter Zoričák (1954), rodák zo Záhoria s koreňmi v podtatranskom Ždiari, je na slovenskej rezbárskej scéne výrazným zjavom. Dôkazom sú jeho úspešné výstavy i neutíchajúca potreba tvorby. Ako neškolený výtvarník a vyštudovaný historik-archivár zasvätil záľube drevorezby veľkú časť svojho doterajšieho života. Jeho výtvarný vkus utvára aj inšpiratívne prostredie mincovníctva, v ktorom sa pohybuje. Tematicky a výrazovo vo svojej rezbárskej práci neodbočuje od základnej a jasne danej línie pozitivizmu a razantných výtvarných skratiek. Jeho najväčšou inšpiráciou ostáva život a všetky jeho prirodzené odtiene. V súčasnosti, vďaka bohatej farebnej škále, azda ešte viac zvýrazňuje to zažité, jednoznačné, priame a ľudské.

Obľúbené má kristologické témy či postavy vierozvestcov a svätcov, ktorými vyjadruje hlbokú úctu a rešpekt k životu a smrti, no jeho plastiky sú vzdialené pochmúrnej vážnosti. Zaujme aj zobrazením spontánnosti života – mileneckými objatiami, rozpohybovanými scénami zo života hudobníkov či pastierov, ale aj pestrofarebnými statickými ženskými postavami s kvetmi. Veľmi často zhmotňovanými postavami sú anjeli, či už samostatne stojaci, alebo lietajúci. A aktuálnu výstavu obohatil aj o goralskú tematiku. Rád tiež pracuje so zoomorfnými motívmi. Jeho nekonečná paleta drevených vtáčikov okúzli nielen deti, ale i dospelých. Zobrazuje takisto zvieratá z vidieckeho prostredia – ovce, barany, sliepky či mačky a psy ako nemých strážcov zakliatych do dreva a pripravených čochvíľa ožiť.

Formálne majú jeho diela robustnejšiu razantnú podobu. Výjavy reliéfov komponuje najčastejšie vertikálne pod seba. Zreteľne na nich badať cit autora k výtvarnej kompozícii. Jeho rokmi vycizelovaný výtvarný rukopis je jasne rozpoznateľný pre mnohých znalcov ľudového umenia. Už spomínaná pestrá farebnosť sa v dielach umne obmieňa s monochromatickosťou. Huncútstvo či svojský zmysel pre humor tak strieda rozvaha a poriadok mysle.

Rezbár a tohoročný jubilant Peter ZORIČÁK nectí len ľudové tradície a rezbárske umenie. Hlbokú úctu má aj k samotnému drevu. Tvorí uprostred našej vlasti, v Kremnici, kde nachádza vnútorný pokoj, zhmotňujúc ho do svojich diel. Každé je vždy originálnou výpoveďou o harmonickom a citlivom dialógu medzi jedinečným tvorcom a materiálom.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby je štátna príspevková organizácia zriadená Ministerstvom kultúry SR.