V poradí už ôsmy ročník prehliadky severských filmov SCANDI sa blíži. Po vlaňajšom online formáte sa tentoraz bude konať v kinosále. Filmoví nadšenci sa môžu tešiť na lavínu silných filmov s témami, ktoré rezonujú spoločnosťou nielen v krajinách severu, ale po celom svete. Štedrý filmový program bude naplnený festivalovými predpremiérami, žánrovými titulmi, ale i legendárnymi nemými filmami zo Švédska. Ponuka je naozaj lákavá. Košické publikum uvidí v Kasárňach/Kulturparku od 24. do 30. januára 2022 sedem filmov.

SCANDI - prehliadka súčasných severských filmov začína v Kulturparku vždy od 18:00 a tešiť sa môžete na nasledujúce tituly:

Vstup na jedno premietanie:  4€.
Režim: OP (očkovaní / prekonaní

SCANDI namieša kokteil horúcich filmových noviniek zo studenej Škandinávie – Švédska, Fínska, Dánska, Nórska a Islandu. Bohatá filmová produkcia týchto krajín ponúka každý rok žánrovo pestré filmy, ktoré sú divácky atraktívne a zároveň mnohé z nich uvádzané a oceňované aj na prestížnych festivaloch. Priaznivci filmu si prehliadku už automaticky spájajú s kvalitou a ani teraz tomu nebude inak.

Ako prvá sa o divácku priazeň bude uchádzať komédia Oceľové dámy (24. 1. 2022) z dielne fínskych filmárov, ktorý režírovala Pamela Tola. Sedemdesiatpäťročná Inkeri udrela svojho muža Tapia panvicou a chcela by ho pochovať v záhrade. Aj pri očakávaní života vo väzení je ešte vždy čas žiť – konečne. Musí ihneď odísť, hoci už teraz je neskoro. Keď narazí na svoje zápisky zo študentských čias, nájde v nich svoju lásku z mladosti Eina. Musí urobiť najväčšie rozhodnutie týkajúce sa zvyšku života, vybrať si medzi šťastím a spoločenskými konvenciami.

Jednému z najväčších príbehov severských krajín – príbehu jednej z najmocnejších žien európskych dejín bude patriť druhý večer, počas ktorého SCANDI uvedie historickú drámu Margrete – kráľovná severu (25. 1. 2022). Dánska režisérka Charlotte Sieling prináša na filmové plátna kus škandinávskej histórie. Kráľovskú rolu fenomenálne stvárnila nezabudnuteľná dánska herečka Trine Dyrholm. Píše sa rok 1402. Margrete dosiahla to, čo sa ešte žiadnemu mužovi nepodarilo. Spojila Dánsko, Nórsko a Švédsko do mierovo orientovanej únie, ktorú sama riadi prostredníctvom svojho adoptovaného syna Erika. Zväzok je však ohrozovaný nepriateľmi, preto plánuje svadbu Erika a anglickej princeznej. Spojenectvo s Anglickom by malo únii zaistiť status novej európskej veľmoci, avšak sprisahanie má zničiť Margrete a všetko v čo verí.

Program tretieho večera prehliadky SCANDI vyplní dánsky film v réžii Bille Augusta Dohoda (26. 1. 2022). Karen Blixen má 63 rokov, je na vrchole slávy a ďalšou v poradí na získanie Nobelovej ceny za literatúru. Už je to 17 rokov, čo sa vzdala svojej slávnej farmy v Afrike, aby sa vrátila do Dánska, keď bol jej život v troskách. Poznačená syfilisom a stratou životnej lásky premenila svoj bôľ na knižnú senzáciu. Stane sa z nej uzatvorený génius, až kým nestretne talentovaného 30-ročného básnika. Sľubuje mu literárnu slávu, ak sa jej na revanš bezpodmienečne podriadi, a to aj za cenu straty všetkého ostatného, čo v živote má…

Tigers (27. 1. 2022) je film natočený v koprodukcii Švédska, Talianska a Dánska, ktorý medzi divákmi v Košiciach  isto zarezonuje. Režíroval ho  Ronnie Sandahl. Martin je jedným z najväčších futbalových talentov, aké kedy Švédsko videlo. V šestnástich sa mu splnil životný sen, keď ho kúpil jeden z najprestížnejších talianskych klubov. Martin za to však platí veľkú cenu v podobe obety, oddanosti, tlaku a najmä samoty. Začína si klásť otázku, či je to skutočne život, po ktorom túžil. Tento film je jazdou na horskej dráhe na život a na smrť svetom moderného futbalového priemyslu.

Ďalším titulom z aktuálneho výberu bude dánska komédia o prežití, mužnosti, egu a priateľstve v réžii Thomasa Daneskova s názvom Divoch (28. 1. 2022). Martin v zúfalej snahe prekonať krízu stredného veku uteká od spoločnosti, aby mohol žiť v lese. Zaobstará si luk a jaskynný outfit, ale pravda je taká, že v prežití nestojí za nič. Jedného dňa stretne Musu, drogového dílera, ktorý je zranený a na úteku. V nádeji, že uniknú mnohým problémom, sa toto excentrické duo vydáva na hektickú jazdu cez fjordy. Prenasleduje ich miestna polícia, rozzúrený Viking, násilníci a v neposlednom rade Martinova rodina.

Aký je údel človeka, ktorý je pre celý svet stelesnením krásy, priblíži v sobotu večer (29. 1. 2022) dokument Najkrajší chlapec na svete. V roku 1970 precestoval filmár Luchino Visconti celú Európu, hľadajúc dokonalého chlapca, ktorý by zosobnil absolútnu krásu v jeho filmovej adaptácii románu Thomasa Manna Smrť v Benátkach. V Štokholme objavil Björna Andrésena, hanblivého 15-ročného tínedžera, ktorému priniesol zo dňa na deň svetovú slávu; Björn strávil krátku, ale intenzívnu časť búrlivej mladosti medzi benátskym Lidom, Londýnom, filmovým festivalom v Cannes a vzdialeným Japonskom. Päťdesiat rokov po premiére Smrti v Benátkach nás Björn vezme na pozoruhodnú cestu, utvorenú z jeho osobných spomienok, dejín kinematografie, poľnej slávy a tragických udalostí.

Tohtoročnú plejádu festivalových filmov SCANDI uzavrie snímka švédskeho režiséra Jespera Ganslandta 438 dní (30. 1. 2022). Ide o skutočný príbeh novinárov Martina Schibbyeho a Johana Perssona, ktorí riskovali život prechodom hraníc medzi Somálskom a Etiópiou. Chceli prešetriť situáciu a povedať pravdu o tom, ako honba za ropou ohrozuje obyvateľstvo v regióne Ogaden. O päť dní neskôr ležia zastrelení v púšti a začína sa ďalší príbeh. Film je o dvoch mužoch uvrhnutých do nočnej mory, keď sa poľovačka na pravdu zmení na medzinárodnú politickú hru na život a na smrť, na boj o prežitie, v ktorom sa najdôležitejšou zbraňou stáva priateľstvo.

Podujatie sa koná v režime OP.