SHOWCASE Divadla NUDE a herečka Vlastina Svátková poodhalia neviditeľnú realitu

Tohtoročný SHOWCASE Divadla NUDE poodhalí neviditeľnú realitu. Jeho tretí ročník s podtitulom „unseen realities” sa odohrá už od 21. do 25. septembra v Bratislave. Organizátori by radi upozornili na témy, o ktorých sa v spoločnosti veľmi nerozpráva. Podporí ich v tom aj čestná hostka festivalu – herečka a spisovateľka Vlastina Svátková.

Festival uvedie tituly z repertoáru Divadla NUDE venované tabuizovaným témam, zamlčiavaným skutočnostiam a nezverejniteľným priznaniam, týkajúcich sa jednotlivcov aj celých sociálnych skupín. Napríklad staroba, popôrodná depresia, menopauza, moc peňazí, hľadanie podstaty života a slávy.

Venovať sa im vo svojej tvorbe je pre členky divadla NUDE prirodzené: ,,Uvedomujeme si, že skôr, alebo neskôr sa týkajú nás všetkých. Často sa bojíme o nich hovoriť nahlas, ale keď sa odvážime, zistíme, že u mnohých ľudí je to podobné. A potom prichádza úľava, a pochopenie, že v tom nie sme sami. Zdieľanie je v podstate istý druh terapie...“ vysvetľuje herečka a spoluzakladateľka divadla Lýdia Ondrušová.

Terapia formou zdieľania je blízka aj slovenskej umelkyni Vlastine Svátkovej. Vo svojej hereckej a knižnej tvorbe otvára podobné témy. ,,Nepotrebujem už byť zavalená prácou, aby som mala pocit, že som potrebná. Stačí mi venovať sa tomu, čo ticho, silným hlasom, volá moju dušu. Nepotrebujem byť obklopená spoločnosťou krásnych ľudí, aby som mala pocit, že medzi nich tiež nejako zapadám. Stačí mi vedieť, že mám okolo seba tých pár ľudí, ktorí ma objímu tak, že sa rozpustíme v ten dôverne neznámy pocit, že ma niekto naozaj vidí a pozná,“ hovorí. Herečka sa na tohtoročnom festivale nezávislého divadla SHOWCASE zúčastní ako čestná hostka a na tému „unseen realities” bude otvorene diskutovať.

Do tohtoročného programu sa opäť zapojili aj vizuálni tvorcovia a performatívni umelci prostredníctvom dvoch verejných výziev. V priestoroch Pistoriho paláca vznikne špeciálna skupinová výstava na tému „unseen realities“. Druhá výzva bude ukončená premiérou autorskej performancie. Divadelnú prehliadku doplnia sprievodné akcie – tanečné workshopy, tanečné sólo, premietanie dokumentov, prednáška a koncerty.

Zdroj: Divadlo NUDE