Vyhľadať podujatie

ŠIKOVNÉ RUKY | FRIVOLITKOVANIE

Streda 21.10.2020, 16:30
Eva Gregová vedie už druhým rokom pravidelné tvorivé dielne, na ktorých učí základy frivolitkovej tvorby.

Na workshope sa môžeš naučiť ako si ľahko navrhnúť a vytvoriť čipkované ozdoby podľa vlastných predstáv.

Vstupné neplatíš.

Frivolitkovanie je technika ručnej práce, ktorá pozostáva z čipky tvorenej drobnými uzlíčkami. Táto technika nie je až tak stará, jej vznik sa odhaduje na začiatok 19. storočia. Je známa pod medzinárodne zaužívaným názvom „frivolité“ (frivolitás, occhi, tatting). Jej základom je vytváranie a spájanie uzlíkov, z ktorých vznikajú nádherné čipky. V minulosti sa frivolitky využívali na dekoračné úpravy oblečenia či bytového textilu, najmä vo forme dečiek a čipkami lemovaných obrusov. V súčasnosti patria medzi módne hity frivolitkové náušnice, náramky, náhrdelníky, a čipky sa používajú na ozdobenie kabeliek, klobúkov, dokonca topánok.

Frivolitkovanie je pôvodne ručná práca zhotovovaná najmä z jemných nití a čipky sú veľmi dekoratívne a jemné. Existuje však aj frivolitkovanie na ihle. Technika je trochu odlišná. V tomto prípade sa dajú použiť aj hrubšie priadze. Výrobky sú menej dekoratívne, je však možné vyrobiť z nich aj šály, čiapky, svetríky…

Kontakt: Ondrej Jakubčák - kultúrny mediátor Výmenníka Jegorovovo: +421 908 965 273 / ondrej.jakubcak@k13.sk 

Viac o frivolitkách sa dozvieš z blogu skupiny Predstavujeme: Eva Gregová a Frivolitky.

Predtým než vyrazíš, over si telefonicky alebo mejlom u jednotlivých mediátorov konkrétneho výmenníka, či sú komunity na návštevu pripravené. Kontakty na jednotlivých mediátorov nájdeš na vymenniky.sk/kontakt.
 
Zmena programu vyhradená.
Presné časy a podrobnejší program nájdeš na
www.vymenniky.sk.Miesto konania

Ďalšie termíny


21. 10. 2020 Streda 16:30 - 18:00 KOŠICE Výmenník - Jegorovovo
21. 10. 2020 Streda 16:30 - 18:00