FS Hornád Vás srdečne pozývam na online premiéru programu Veci čo sa dejú!

V nedeľu, 18.4.2021 o 18:00 si môžete našteľovať YouTube a pozrieť si  najúspešnejší program FS Hornád - Veci čo sa dejú! Tento muzikál v slovenských divadlách videlo už takmer 5 tisíc ľudí. Online ho uvidíte po prvý krát.

Folklórny muzikál prinášajúci pôvabný rusínsky spevácky, hudobný a tanečný repertoár.
Optácia Rusínov z Československa na Ukrajinu je v dejinách 20. storočia opomenutá téma. Poznačila však osudy desiatok tisícov ľudí, ktorí na ceste za lepším životom našli sklamanie a utrpenie. Folklórny súbor Hornád z Košíc pripomína, že prostredníctvom tradičnej ľudovej kultúry sa dá poukázať aj na vážne témy, s ktorými sa naša spoločnosť ešte musí vyrovnať.

Štefan Štec, režisér a choreograf muzikálu: "Každá rodina si so sebou nesie svoj vlastný príbeh 20. storočia. V mojom okolí sa mnohé rodiny museli vysporiadať s optáciou, teda s vysídľovaním, ktoré prišlo po 2. svetovej vojne. Optácia na Ukrajinu rozdelila príbuzných a často priniesla len utrpenie."

Martin Bača, šéf Folklórneho súboru Hornád: "Tento muzikál je výnimočný nielen témou, ale aj svojou technickou výpravou, ktorá je na poli folklórnych súborov absolútne unikátna. Bol pre nás veľkým sústom, ale myslím, že výsledok stojí za to. Téma má čo povedať širokej verejnosti, nielen folkloristom."

Réžia a choreografia: Štefan Štec
V hlavných úlohách: Mária Mamrillová, Dominik Korytko a Folklórny súbor Hornád
Tanečný hosť: Balász Bogdán
Hudba: Ľudová hudba Hornád
Technická spolupráca: Dušana Štecová, Martin Bača, Ingrid Starcová
Svetlá a ozvučenie: Tolfi
Video: Allvideo

Predstavenie sa uskutočnilo za podpory Fondu na podporu Umenia v priestoroch Divadla Jonáša Záborského v Prešove dňa 5.10.2019.