S radosťou vás ppozývame na spoločne vianočné vystúpenie Folklórneho súboru Ekonóm a významného Poľského súboru „Słowianki". Tieto Slovensko-Poľské Vianoce vám ukazujú národne Poľské tance ako sú Polonez a Kujawiak, tance zo západného, stredného a východného Slovenska aj slovenské vianočné tradície a zvyky.

Ekonóm bude mať viaceré premiéry a meno Slowianki je záruka pre vystúpenie vo vysokej kvalite. Neváhajte a príďte si s nami osláviť krásne poľsko-slovenské Vianoce :)

Folklórny súbor Ekonóm 

Vysokoškolský folklórny súbor Ekonóm nepatrí vo folklórnom svete k žiadnym nováčikom. Za viac ako 50 rokov svojej činnosti si vo svete slovenského folklóru získal svoje meno a vypracoval sa medzi popredné folklórne súbory na Slovensku. Áno, už od roku 1969 pracuje pri Ekonomickej univerzite v Bratislave a šíri radosť z tanca, spevu a hudby nielen po rôznych kútoch Slovenska ale aj v zahraničí. Počas svojho pôsobenia vystupoval na mnohých javiskách slovenských miest a zúčastnil sa rôznych slovenských folklórnych festivalov vo Východnej, Detve, Terchovej, Myjave, Očovej, Kokave, Zuberci, Hrušove..., vysokoškolských folklórnych festivaloch v Nitre a Zvolene, českých folklórnych festivaloch Rožnove pod Radhoštem, Červenom Kostelci, Veľkej nad Veličkou, Veľkých Pavloviciach, Ostrave, Karlových Varoch, Plzni, Prahe, Strážnici a v mnohých iných českých mestách. Členovia tanečnej, speváckej a hudobnej zložky súboru, študenti Ekonomickej univerzity, ale aj iných vysokých a stredných škôl v Bratislave, potešili svojim umením a krásou slovenských piesní, tancov, hudby a krojov aj tisíce divákov v zahraničí. Precestovali takmer všetky štáty Európy od Portugalska, Španielska, Belgicka, Holandska, cez Taliansko, Sardíniu, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Turecko, Maďarsko, Srbsko, Kosovo, Grécko, Ukrajinu až do Sýrie a najďalej prezentoval svoje umenie u „protinožcov“ v Austrálii, kde bol na pozvanie Slovákov, ktorí sa zo Slovenska cez bývalú Juhosláviu presídlili až na tento veľký ostrov a túto návštevu v Austrálii zopakoval to ešte dvakrát v roku 2010 a na prelome roku 2019/2020. Za roky pôsobenia súboru sa v ňom vystriedali stovky mladých ľudí, ktorí popri štúdiu a práci preliali, vo svojom voľnom čase, litre potu na nácvikoch a vystúpeniach.

Folklórny súbor Slowianki - Krakow (PL)

Folklórny súbor „SŁOWIANKI“ je reprezentatívnym umeleckým zoskupením jednej z najstarších európskych univerzít, Jagellonskej univerzity v Krakove. Súbor založil na univerzite v roku 1959 Zdzisław WAGNER, slovanský jazykovedec a akademický pedagóg. V rokoch 1972-2013 súbor viedol Henryk WOLFF-ZDZIENICKI. Od roku 2014 vedie súbor Marta WOLFF-ZDZIENICKÁ. Členovia skupiny sú  najmä študenti a absolventi Jagellonskej univerzity a iných vysokých škôl v Krakove. Repertoár „SŁOWIANKI“ zahŕňa poľské národné tance ako Krakowiak, Kujawiak, Mazurka, Oberek a Polonéza, ako aj početné tance a ľudové piesne z oblastí Krakova, Kurpie, Lublinu, Łowicza, Pienin, Rzeszówa, Sączu a Sliezska.  SŁOWIANKI" vystupovali v zahraničí pri mnohých príležitostiach. Doteraz navštívili Alžírsko, Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Kanadu, Kubu, Českú republiku, bývalé Československo (Česko a Slovensko), Dánsko, Egypt, Francúzsko, Nemecko, Veľkú Britániu, Grécko, Maďarsko, Izrael, Taliansko, Japonsko, Líbyu, Litva, Holandsko, Portugalsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, bývalý Sovietsky zväz (Bielorusko, Lotyšsko, Litva, Rusko a Ukrajina), Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Vatikán a bývalá Juhoslávia (Bosna a Hercegovina, Chorvátsko , Macedónsko, Srbsko a Slovinsko). Súbor reprezentoval Poľsko na mnohých renomovaných medzinárodných folklórnych festivaloch, ako Timgad (Alžírsko),  a mnohé iné krajiny SŁOWIANKI“ sa zúčastnil na Študentskom kultúrnom festivale v Paríži a na Svetovom festivale mládeže a študentov v Havane. Súbor získal prvé ceny na festivaloch v Dijone (dvakrát), Ephase, Katoviciach, Konine, Marburgu, Marchienne au Pont a Messine. Súbor bol ocenený poľskými aj zahraničnými vyznamenaniami. Jeden z nich, Rytiersky kríž Rádu Polonia Restituta, bol skupine udelený za vynikajúce umelecké výkony a popularizáciu poľského folklóru a Strieborná medaila za zásluhy o kultúru „Gloria Artis“. Rad juhoslovanskej zástavy so zlatou hviezdou bol udelený za popularizáciu folklóru bývalých juhoslovanských štátov. Skupina je členom poľskej sekcie CIOFF (Medzinárodná rada organizácií folklóru, festivalov a ľudového umenia).