Tatranský ľadový dóm víta návštevníkov už po 10. krát

Tatranský ľadový dóm dňom 17.11. otvára svoje brány. Ľadové dielo môžete obdivovať denne od 9:00 - 16:15.


TATRANSKÝ ĽADOVÝ DÓM
Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme

Hrebienok - Vysoké Tatry

Prežite krásny zimný čas v Tatrách a odneste si nezabudnuteľný zážitok z Tatranského ľadového dómu, ktorý na Hrebienku vyrástol už 10-krát.Jubilejný ročník najnavštevovanejšej tatranskej zimnej atrakcie nesie podobu unikátnej sakrálnej stavby – Baziliky Božieho hrobu v Jeruzaleme.   

Odneste si ešte intenzívnejší zážitok a priblížte sa k umeniu ľadového rezbárstva. Novinkou ročníka 2022/2023 je možnosť vstúpiť pomedzi ľadové múry stavby a obdivovať tak precízne detaily z iného uhla.Vnorte sa do kráľovstva ľadu a odneste si nezabudnuteľný zážitok. 

Zdroj:vt.sk / foto: Marek Hajkovský

CESTA BOLESTI, ODVAHY A MIERU

Bazilika Svätého hrobu

Šikovné ruky umelcov vytvorili ľadovú stavbu, ktorá okrem precízneho prevedenia detailov prináša aj jeden výnimočný zážitok navyše.

Stavba v sebe ukrýva veľa symboliky. Novinkou desiateho ročníka je to, že verejnosť môže prvýkrát historicky vstúpiť medzi ľadové múry chrámu a prejsť okolo tzv. Edikuly, ktorá ukrýva miesto Ježišovho hrobu.

Ľadový chrám je symbolom cesty bolesti, ktorú na krížovej ceste prešiel Ježiš, symbolom mieru stvárnenom kaplnkami rôznych svetových náboženstiev a zároveň symbolom odvahy návštevníkov, pretože po prvýkrát v doterajšej histórii Tatranského ľadového domu vstupujú medzi ľadové múry stavby. 


AKO SA STAVAL ĽADOVÝ CHRÁM?


SRDCE JERUZALEMA

Inšpiráciou pri stavbe ľadového chrámu sú nám vždy svetoznáme stavby, výnimkou nie je ani tento rok. Bazilika Svätého hrobu alebo bazilika Božieho hrobu sa nachádza vo vnútri hradieb Starého mesta v Jeruzaleme. Bazilika je dôležitým pútnickým miestom kresťanov už od 4. storočia, kedy Svätá Helena objavila Boží hrob a cisár Konštantín Veľký pri ňom dal vybudovať kostol. 


VIA DOLOROSA 

Po vstupe do ľadovej kupoly návštevníci môžu uvidieť symbolickú Krížovú cestu Via Dolorosa, ktorá predstavuje ulicu v Starom meste Jeruzalema a tzv. Cestu bolesti. Má 13 zastavení pričom 14 predstavuje samotná hrobka. 


EDIKULA 

Ľadová podobizeň tvz. Edikuly sa nachádza uprostred ľadovej kupoly. Symbolizuje malú kaplnku, v ktorej sa nachádza Boží hrob.

Ostáva však tak ako v Jeruzaleme chránená pred kŕdľami pútnikov pevnou stenou, tentokrát z ľadu. Návštevníci môžu do ľadovej hrobky nahliadnuť prostredníctvom špeciálneho otvoru v stene kaplnky.  


TATRANSKÝ DÓM V ČÍSLACH

Na majstrovskom diele sa podieľalo 22 sochárov a rezbárov z Česka, Slovenska a Nemecka, ktorí vdýchli život 225 ton ľadu. Hlavným staviteľom je aj tento rok talentovaný umelec Adam Bakoš.  Pod rukami ľadových rezbárov je až neuveriteľných 1880 blokov ľadu. Ľadový dóm je aj tento rok umiestnený v kupole o priemere 25 m s najvyšším bodom stavby, ktorý aktuálne dosahuje výšku až 10,5 m. 

Na Hrebienok k Tatranskému Dómu vás pohodlne vyvezie pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec. Lístky na lanovku si môžete komfortne zakúpiť na pokladni v Starom Smokovci, alebo online na gopass.travel 

>> KONCERTY V TATRANSKOM DÓME <<