Vyhľadať podujatie

Altar Quartet vyráža na turné: predstaví album November, ale aj domácich i zahraničných hostí

Najnovší album November, ale aj staršie hudobné kompozície predstavia na piatich domácich aj zahraničných koncertoch hudobníci z domácej formácie ALTAR QUARTET. Jazzová špička zoskupená okolo hudobníkov Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámeka sa predstaví už tento september.

ZDROJ: REAL MUSIC HOUSE

Kritikou oceňovaný album November vyšiel na jar tohto roku, už tradične pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House. Podľa dvojice hudobníkov je nahrávka reflexiou ich minuloročného novembrového pobytu v New Yorku, ktorí slovenskí hudobníci vnímajú ako prelomový vo svojej kariére. Na jej výslednej podobe sa podieľala pestrá škála prizvaných hudobníkov mladšej i strednej generácie z piatich krajín sveta. Hrajú v troch rôznych zostavách, no vždy v kvartete, čím projekt s podtitulom Altar Quartets plynulo nadväzuje na svojich predchodcov Altar a Altar Double Quintet. Jadrom projektu Altar však vždy zostávajú saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek.

Na albume ich tentokrát dopĺňajú zámorskí muzikanti zvučných mien. Patrí medzi nich aj Johnathan Blake, fenomenálny bubeník patriaci medzi svetovú jazzovú špičku. Jeho portfólio pozostáva zo spoluprác s vynikajúcimi hudobníkmi ako Avishai Cohen, Tom Harrell, Chris Potter, či Donny McCaslin. Rytmickú sekciu tvorí americký kontrabasista so slovenskými koreňmi Drew Gress, ktorý v súčasnej dobe spolupracuje s Ravi Coltraneom, či invenčným klaviristom Fredom Herschom. Európske rytmiky zastupuje na albume kontrabasista Nenad Vasilić, pričom na bicích sa striedajú Dušan Novakov a Klemens Marktl. Hosťom zostavy je aj trubkár Kornél Fekete-Kovács, patriaci k európskej špičke.

Talentovaný maďarský hráč sa predstaví aj v rámci koncertnej zostavy na pripravovanom turné ALTAR QUARTETU. Jeho súčasťou budú aj slovenskému publiku dobre známi kontrabasista Štefan Pišta Bartuš a rakúsky bubeník Klemens Marktl. Jazzoví fanúšikovia sa však môžu tešiť aj na maďarského bubeníka bubeníka Lászloa Czíziho. Zoskupenie vystúpi v hudobných kluboch v Budapešti, Banskej Štiavnici, Viedni, Piešťanoch a Bratislave.

Altar Quartet je európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Hudobný koncept telesa vychádza z jazzovej tradície akustického kvinteta, ovplyvneného zvukom moderny, aký reprezentujú Tom Harrell, Kenny Wheeler či Second Great Quintet legendárneho Milesa Davisa. Altar Quintet sa však hlási aj k tradícii európskej komponovanej hudby 20. storočia.

Nikolaj Nikitin patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského jazzu. Ako saxofonista, skladateľ a producent má na konte viac než desať albumov, vrátane spolupráce so zvučnými menami ako Miroslav Vitouš, či Tom Harrell.

Ľuboš Šrámek je klavirista, producent a skladateľ. Držiteľ prestížneho domáceho hudobného ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Jazzová hudba za r. 2015.

Hlavným partnerom koncertného turné zoskupenia ALTAR QUARTET a jeho hostí je Fond na podporu umenia.

ALTAR QUARTET TOUR:

ZDROJ: REAL MUSIC HOUSE