Vyhľadať podujatie

Jazzové divy, hviezdy domácej scény aj inšpiratívne medzinárodné projekty v DPOH

Tlačová správa

Divadlo P. O. Hviezdoslava bude v decembri hostiť jubilejný 10. ročník Gypsy Jazz Festivalu. Do Bratislavy zavítajú svetové hudobné hviezdy, charizmatické ženské interpretky aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Organizátori festivalu sa zapojili do výzvy BKIS – Open Call, ktorá podporuje realizáciu kultúrnych podujatí a projektov v hlavnom meste. Aj vďaka nej môžu návštevníci zažiť dva dni plné hudobných vystúpení hviezd svetovej aj domácej hudobnej scény.

Zdroj: Jazz Festival

Festival privíta svetových hudobníkov

Jubilejný ročník Gypsy Jazz Festivalu spájajúceho rôzne kultúry, hudobné žánre a jazzové projekty nielen rómskych umelcov, sa uskutoční v dňoch 10. a 11. decembra 2021 v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava. Organizátori festivalu, hudobníci Milo Suchomel a Nikolaj Nikitin, sa každoročne snažia ponúknuť divákom svetové legendy aj domácich etablovaných umelcov. Tohtoročná ponuka láka opäť na veľké mená.

Predstaví sa silná dámska zostava viacerých charizmatických interpretiek ako je talentovaná rómska speváčka Mónika Lakatos (HU), francúzska speváčka Cyrille Aimée, či kontrabasistka Magda Kokyová. Kým Lakatos má na konte WOMEX 20 Artist Award, Aimée je držiteľkou prestížnych cien Montreux Jazz Festival Competition a Sarah Vaughan International Jazz Competition. Talentovné sólistky bude na pódiu sprevádzať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu spolu s Big Bandom Mila Suchomela.

Cyrille Aimée (FR) a Mónika Lakatos (HU) / Zdroj: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Na jazzovom pódiu sa predstaví jeden z najlepších vibrafonistov sveta so svojím kvartetom Joe Locke, ktorý bol už v roku 2016 uvedený do hudobnej siene slávy Music Hall of Fame v Rochesteri a jazzovou žurnalistickou asociáciou bol zvolený za inštrumentalistu roku. Vo foyer divadla sa môžete tešiť na temperamentné flamenco v podaní TOCALO.


Zdroj: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Jazzové projekty v podaní slovenských a maďarských hudobníkov

Druhý deň festivalu vystúpi na hlavnom pódiu slovenský klavirista, skladateľ a producent Drahoslav Bango s kapelou a mladá, talentovaná Júlia Kozáková po boku Robyho Lakatoša predstaví projekt Manuša. Unikátnym koncertným zážitkom bude určite vystúpenie slovenského umelca pôsobiaceho v Rakúsku - Štefana Pištu Bartuša v sprievode brazílskeho ansámblu Brasil Jazz Unit. Jazzové pódium predstaví zaujímavé maďarské a slovensko-maďarské projekty ako Arpi Farkas Quartet feat. Szöke Nikoletta (SK-HU) a jam session pod taktovkou Jancsiho Riga Jr. V rámci sprievodného programu vystúpia menšie skupiny v priestoroch celého divadla.

Kozáková - Manuša feat. Roby Lakatoš /Zdroj: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Viac informácií na www.dpoh.sk a www.facebook.com/gypsyjazzfestival.Vstupenky na podujatie sa dajú kúpiť na mieste alebo v sieti Ticketportal. Gypsy Jazz Festival z verejných zdrojov podporil Kultminor, Fond na podporu umenia a SOZA.

Spolupráce a nefinančná podpora BKIS

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko podporuje prostredníctvom svojho nového systému otvorených výziev žiadosti rôznorodých aktérov a organizátorov kultúrnych podujatí, čím prispieva ku kvalitnej a žánrovo pestrej ponuke kultúry v Bratislave.

Podpora formou spolupráce či poskytnutia nefinančnej podpory je otvorená pre všetkých aktérov kultúry, ktorí plánujú realizovať svoje podujatia a projekty v hlavnom meste - občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, živnostníci, neformálne iniciatívy zastúpené bežným občanom, ale aj komerčné subjekty. BKIS poskytuje technickú a propagačnú podporu, inventár a priestory, ktoré má organizácia v správe. Prioritou je podpora občianskych aktivít a komunít v Bratislave, vytvorenie lepších podmienok pre zvýšenie dostupnosti kultúry v meste a decentralizácia a rozvoj verejných priestranstiev. Viac informácií: www.bkis.sk/podpora-spolupraca/

Zdroj TS: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko