Vyhľadať podujatie

Prepoštská United – novinka na kultúrnej mape Starého Mesta

Prirodzeným prepojením aktivít inštitúcií sídliacich na Prepoštskej vznikol žánrovo pestrý program minifestivalu Prepoštská United. Prvý piatok v septembri – 3. 9. 2021 – v tieni jednej z najkrajších bratislavských uličiek si môžete počas jedného podvečera pozrieť výstavy, pouličné divadlo, vypočuť koncert a v príjemnej komunitnej atmosfére stretnúť priateľov, autorov a umelcov.

Prepoštská ulička spája pohľadom korzo s hradom, a je pre to veľmi fotogenická. Zároveň však nie je veľmi frekventovaná. Inštitúcie, ktoré na nej majú svoje sídlo, sú moderné a dynamické a spoločne sa dohodli rozhýbať aj priestor ulice.

„Som rada, že naša iniciatíva vzniku spoločného festivalu na Prepoštskej, kde sídlia Český dom a ďalšie kultúrne inštitúcie, oslovila všetkých partnerov a spoločne zakladáme tradíciu, ktorá verím bude lákať nie len Bratislavčanov na kultúrne podujatia do tejto starobylej uličky. Príďte si s nami kultúrne užiť a spoločne nechajme Prepoštskú ožiť,“ pozýva Monika Koblerová, riaditeľka Českého centra

V piatok 3. 9. od 16.00 do 21.00 h. sa na nej budete môcť zavlniť do rytmu španielskej hudby gitaristu Rastislava Sumegu alebo setu DJ Stroona, užijete si pouličnú divadelnú intervenciu Long Vehicle Circus z Prahy a množstvo reportážnej či umeleckej fotografie a výtvarného umenia.

Dom fotografie sprístupní výstavu fotiek študentov, ktorí zvečňovali esprit Hviezdoslavovho námestia. Ďalej kolekciu amerického fotografa Andrewa Haunera zachytávajúcu pád newyorských dvojičiek a prezentáciu fotografických ateliérov, ktoré pôsobili v Bratislave v rokoch 1918-1948.

Zichyho palác otvorí priestory Galérie Z naplnené slovenským ready-made umením v kurátorskom výbere Miroslava Procházku a Staromestskú galériu s najnovšími obrazmi a objektmi z cyklu Miloša Koptáka nazvaného Niečo ako domov.

České centrum okrem dynamickej pouličnej animácie v podaní českých artistov na chodúľoch Long Vehicle Circus odhalí vo svojej Window Gallery Mapu času Stana Masára. Dielo predstaví autor osobne o 19.30 h.

Na nádvorí Zichyho paláca bude priestor pre debatu s priateľmi, autormi aj kurátormi a zároveň pre dielo Kadira Van Lohuizena reagujúce na klimatickú zmenu

„Pre mnohých Bratislavčanov, ale aj turistov je Prepoštská ulica známa najmä unikátnym pohľadom na hrad. Pritom v nej sídli rad kultúrnych/galerijných inštitúcií. Vieme, že spolupráca je vždy lepšia než osamelé podnikanie. Preto sme sa dohodli, že raz za štvrťrok v jedno popoludnie spoločne usporiadame sériu vernisáží, koncertov, vystúpení, ktoré naznačia rozmanitosť kultúrnych ponúk našej ulice,“ približuje plány na Prepoštskej Václav Macek, riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie.

Podujatie pripravili České centrum, Staromestské kultúrne centrum Zichyho palác , Stredoeurópsky dom fotografie a Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva na Slovensku.

Vstup voľný na všetky podujatia. Pohyb vo vnútorných priestoroch podľa platných hygienických opatrení.