MINULOSŤ VPÍSANÁ DO LETOKRUHOV

Vlastivedné múzeum v Galante pri príležitosti podujatia Noc múzeí a galérií otvorilo výstavu s názvom Dotyk dreva – minulosť vpísaná do letokruhov. Výstava sa skladá z niekoľkých tematických celkov (napr. druhy dreva, remeslá, nábytok, umenie), ktoré na seba ľahko nadväzujú a expozícii dodávajú mozaikový charakter. Výstava je sprístupnená verejnosti do 24. septembra 2022.

Aktuálna výstava je súčasťou série tematických výstav venujúcich sa materiálom na výrobu a spracovanie v kontexte ľudskej činnosti, tvorby a kreativity. Minulý rok v múzeu návštevníkom predstavili kov (výstava s názvom Podoby kovu bola prístupná v termíne 15. 5. – 31. 8. 2021), tentokrát voľba padla na drevo.

V zbierkovom fonde Vlastivedného múzea v Galante sa nachádza obrovský počet drevených predmetov od malých úžitkových predmetov cez veľké nábytky až po dopravné prostriedky. Pre kurátorky – etnologička Mgr. Diana Gruberová a historička Mgr. Erika Slobodová – bolo najťažšou úlohou určiť si užší zámer výstavy, pretože najradšej by toho verejnosti ukázali oveľa viac, ale výstavná sála má svoje limity. Výstavu rozdelili do niekoľkých tematických celkov, preto konečný vzhľad výstavy má mozaikový charakter, ktorého jednotlivé časti na seba ľahko nadväzujú.

Človek sa už odpradávna stretával s drevom v prírode a okolitom prostredí. Svojou vynaliezavosťou prišiel na rôzne spôsoby jeho opracovávania, a dokázal tak drevo využiť vo svoj prospech. Samostatná časť výstavy sa zaoberá s rôznymi druhmi dreva.

Drevospracujúce remeslo malo na Slovensku bohatú tradíciu. Remeselníci ovládali miestopis svojho okolia, rozoznávali druhy dreva, vedeli s ním narábať, opracovávať ho a dať mu podobu rôznych výrobkov. Na výstave sú predstavení stolári, tesári, rezbári, korytári, kolári, debnári, tokári.

Výrobky z dreva boli v našom regióne nevyhnutnou súčasťou života každého obyvateľa vidieckeho, i meštianskeho prostredia. Úžitkovosť skĺbená s estetickosťou bola súčasťou interiéru každej domácnosti. Samostatnú časť vo výstave dostali stoličky, návštevníci si môžu prezrieť rôzne typy od malého šamlíka až po Thonetku.

Človek sa často snažil do svojich výrobkov zakomponovať aj určité estetické hodnoty. Profilované, vyrezávané, maľované nábytky boli pýchou domu. Často používanou technikou bolo aj vyrezávanie, alebo intarzia. Krásne diela od regionálnych autorov sú súčasťou aktuálnej výstavy.

Výstava je sprístupnená verejnosti od 14. 5. – 24. 9. 2022. Toto obdobie ohraničujú významné, nadnárodné podujatia, do ktorých sa múzeum zapája: vernisáž sa uskutočnila počas podujatiu Noc múzeí a galérií a finisáž sa bude konať na jeseň pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.