Vyhľadať podujatie
events/2020/03/admid0000/images/Jaroslav Vyhnicka 2020 web.jpg

JAROSLAV VYHNIČKA – SIMPLE_OF_NATURE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Výstava SIMPLE_OF_NATURE predstaví fotografickú tvorbu krás prírody od autora Jaroslava Vyhničku.

Jaroslav Vyhnička – SIMPLE_OF_NATURE

Názov výstavy: Jaroslav Vyhnička – SIMPLE_OF_NATURE
Trvanie výstavy: 13.03.2020 – 21.06.2020
Vernisáž: 13.03.2020 o 16.00
Kurátorky výstavy: PhDr. Anna Ondrušeková
Miesto konania: Vila Flóra, Starý Smokovec

Organizátori: Tatranská galéria v Poprade, Mesto Vysoké Tatry, Mestské kultúrne a osvetové stredisko Vysoké Tatry, Prešovský samosprávny kraj

Výstava SIMPLE_OF_NATURE predstaví fotografickú tvorbu krás prírody od autora Jaroslava Vyhničku. „Príroda je kúzelník, ktorý nepoužíva žiadne triky. Stačí otvoriť oči a predstavenie je všade vôkol nás, aj na tých najnetradičnejších miestach,“ hovorí Vyhnička, ktorý sa okrem fotografie venuje aj skladaniu filmovej hudby. Pochádza z Dubnice nad Váhom a je doktorandom na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka.

Vyhnička sa dostal k fotografii menej tradičným spôsobom. Ako hudobník a skladateľ hľadal nové podnety a inšpiráciu pre svoju tvorbu. Našiel ju v prírode. Blízky vzťah k nej mal od útleho veku, keď ho rodičia a starí rodičia učili rešpektu a úcte. „Vždy, keď sa naskytlo pekné počasie a bol voľný čas, vybrali sme sa na rodinný výlet alebo som sa šiel len tak prejsť a vyvetrať si hlavu.“ Prvé fotografické pokusy zaznamenával Vyhnička pomocou mobilného telefónu. Toto médium však technicky nevyhovovalo zachyteniu rýchlo sa meniacej divokej prírody. „ Postupom času som cítil, že z fotografií chcem dostať oveľa viac. Mobil tieto možnosti neposkytoval. Môj prvý fotoaparát bol kompakt a následne som prešiel na bezzrkadlovku.“ Vyhnička sa fotografii venuje tretí rok a považuje ju za súčasť svojho každodenného života. Okrem zaznamenávania prírodných divov a krás chce svojou tvorbou poukazovať na ekologické problémy a témy súvisiace s ochranou životného prostredia, ktoré sú často prehliadané. 

www.tatragaleria.sk