Galéria mesta Bratislavy
Mirbachov palác, Františkánske námestie 11, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 11.00 do 18.00 h, v stredu od 13.00 do 20.00 h

Trvanie výstavy: 30. 6.  – 30. 10.  2022
Vernisáž: 29. 6. / 18:00, Mirbachov palác, Františkánske námestie 11
Kurátorky: Ľuba Belohradská, Ľubica Hustá, Katarína Kissoczy

Erna Masarovičová je v slovenskom umeleckom prostredí špecifickým zjavom. Jej pol storočia trvajúca intenzívna tvorba prekvapuje svojím rozsahom. Sochárka paralelne tvorila monumentálne realizácie, stala sa priekopníčkou v medailérstve a bola unikátnou šperkárkou. Dodnes ostáva čitateľná vo svojom rukopise viazanom na technické spracovanie s dôrazom na jemnosť v chladných, drsných materiáloch a objemných prevedeniach. Výstava pripravená GMB v spolupráci s kurátorkami Ľubou Belohradskou, Ľubicou Hustou a Katarínou Kissoczy sa zameriava na sochárske realizácie, predstavené prostredníctvom precízne vypracovaných modelov, ktoré sú prvýkrát predstavené verejnosti  v ucelenej kolekcii. Celoživotne v Bratislave pôsobiaca sochárka nás neprestáva prekvapovať schopnosťou zaznamenať dynamickú premenlivosť organických inšpirácií vo zváranej plastike, ktorá nadväzuje na prerušené tradície svetového moderného sochárstva.

Erna Masarovičová (1926 – 2008) je v slovenskej umenovede stále označovaná najmä ako autorka originálnych šperkov a medailí. Výstava Erna monumentálna chce tento mýtus zbúrať a sprítomniť jej výraznú sochársku a monumentálnu tvorbu, ktorá je dnes takmer zabudnutá a navyše pomaly neúprosne mizne z verejného priestoru i zo spoločenských interiérov doby minulej. Masarovičovej dielo vznikalo trocha v ústraní a mimo hlavných (oficiálnych) štátnych sochárskych zákaziek i umeleckých skupín. Naším cieľom je znova ho „nasvietiť“ a ukázať koncentrovanú, sebavedomú a talentovanú sochárku, ktorej patrí na slovenskej sochárskej výtvarnej scéne 20. storočia dôležité a popredné miesto, približuje výstavu Ľubica Hustá.

Kurátorka Ľuba Belohradská sa venuje tvorbe Erny Masarovičovej už od 60. rokov: Adjektívum MONUMENTÁLNA v názve tejto výstavy je v mojom chápaní súhrnom sochárkiných umeleckých výkonov prakticky vo všetkých žánroch sochárskeho umenia. Univerzalizmus jej ,sôch väčších či menších rozmerov, medailí, plakiet, návrhov na štátne vyznamenania, kovových miniatúrnych novoročeniek, ako aj autorských šperkov jej zaisťuje dominantné miesto v spoločenstve slovenských sochárov druhej polovice 20. storočia.

Raditeľka GMB Katarína Trnovská výstavu Erna monumentálna zaraďuje do programovej línie GMB, ktorej súčasťou sú aj témy týkajúce sa umenia vo verejnom priestore. V roku 2022 prinášame ďalšiu z radu monografických výstav, tentokrát venovanú tvorbe výtvarníčky Erny Masarovičovej. Výber monumentálnych diel, určených do mestského exteriéru či interiérov verejných stavieb, doteraz nebol komplexnejšie odborne reflektovaný. Autorky koncepcie výstavy – Ľuba Belohradská, Ľubica Hustá a Katarína Kissoczy verejnosti sprítupňujú aj istú intímnu perspektívu Masarovičovej monumentálnych realizácií, a to vo forme vystavených modelov a materiálových štúdií.

Vďaka sprievodným podujatiam k výstave GMB umožňuje verejnosti pozrieť sa do zákulisia sochárskej tvorby. S komentovanými prechádzkami po ateliéri sochárky, ale aj pripravovaným denným táborom, záujemcovia tak budú môcť osobnejšie spoznať príbeh Erny Masarovičovej.

Vzdelávacie programy a sprievodné podujatia k výstave:

  • 6. 7. / 18:00 / Kurátorský sprievod k výstave s Ľubou Belohradskou
  • 24. 8.  / 17:00 - 20:00/ Workshop pre verejnosť
  • 12. - 14. 7. a 16. - 18. 8. / Denné letné tábory

Pripravujeme:

  • Komentovaná prehliadka ateliéru Erny Masarovičovej s Ľubicou Hustou
  • Sabina Jankovičová: Monumentálna tvorba Erny Masarovičovej

Kurátorky: Ľuba Belohradská, Ľubica Hustá, Katarína Kissoczy
Architektúra výstavy: Andrea Ďurianová
Grafický dizajn: Dávid Kalata
Multimédiá: Radovan Kissoczy
Fotografie: Fotoarchív EM rodiny Kissoczy
Jazyková úprava a preklad: Janka Jurečková
Produkcia a inštalácia výstavy:  Anna Sopková, Jaroslav Beníček, Jozef Chovančák, Róbert Klváček, Pavol Látal, Tomáš Masarovič
Propagácia: Alexandra Grúňová, Anna Jablonowska-Holy, Zuzana Novotná
Vzdelávacie programy a sprievodné podujatia: Petra Baslíková, Vladislav Malast, Linda Blahová, Monika Pascoe Mikyšková, vzdelavanie@gmb.sk

Zriaďovateľom Galérie mesta Bratislavy je Hlavné mesto SR Bratislava