Rómske piesne od narodenia až po smrť

Angrusori je paneurópsky projekt, ktorý umelecky vedie Nils Henrik Asheim, kapelník avantgardného nórskeho súboru Kitchen Orchestra. Tento súbor improvizovanej hudby v priebehu rokov spolupracoval s poprednými svetovými avantgardnými hudobníkmi. Na projekte Angrusori sa podieľala aj pozoruhodná česká huslistka a speváčka Iva Bittová spolu s amatérskymi rómskymi hudobníkmi – Marcelou a Jozefom Dreveňákovcami. Ich znalosti a interpretácia rómskych piesní z východného Slovenska boli základom tohto projektu.

Výsledkom spolupráce je aj album zo živého koncertu, z roku 2021. Vydalo ho vydavateľstvo Hudson Records pod názvom Angrusori Live at Tou. Táto vynikajúca nahrávka získala Cenu Radio Head Award 2021 za Najlepší album v kategórii World music a Folk. Tento projekt sa objavil aj v online verzii World Music Festivalu 2021.

Tentoraz naživo projekt ponúka tradičné rómske piesne, mnohé z nich sú starodávne balady, ktoré zozbierala muzikologička Jana Belišová.

Podujatie vzniklo v spolupráci World Music Festivalu Bratislava s OZ ŽUDRO, FiF UK Bratislava,  s podporou Fondu na podporu umenia, Grantov EHP a Nórska a FiF UK Bratislava.

Účinkujú:
Iva Bittová – husl , spev; Nils Henrik Asheim – skladateľ, harmónium, vedúci orchestra; Stine Janvin Motland – spev; Marcela Dreveňáková – spev; Jozef Dreveňák – spev, gitara; Gjertrud Okland – husle; Patrik Žiga – husle; Roman Harvan – violončelo; Petter Frost Fadnes – saxofóny; Johan Egdetveit – akordeón; Peter Mižigar – gitara; Stale Birkeland – bicie, perkusie

VSTUPENKY:
https://tootoot.fm/sk/events/625ebe1b66351c10b031170b

Podujatie, ktoré usporadúvajú ŽudroAngrusori a World Music Festival Bratislava

Podujatie je súčasťou festivalu World Music Festival Bratislava 2022.