13. 8. - 22. 8. 2021 Banská Štiavnica
VLNOPLOCHA 2021 je opäť tu!
Československý festival autorského divadla už po šiesty krát!
Tento rok sa môžete těšiť na predstavenia vytvorené umelcami počas týždňového workshopu priamo v Banskej Štiavnici. Počas víkendu 20. - 22. 8. vyvrcholia workshopy prehliadkou divadelných predstavení netradičných foriem.
Výzvou bude téma festivalu Happy end s podtitulom Koniec dobrý, všetko dobré, ktorá od umelcov vyžaduje, aby reflektovali súčasnú dobu pozitívnou optikou.
Je možné nájsť v dobe tvorivého a existenčného temna spôsob, ako uchopiť náš život s perspektívou šťastného konca? Dokážu sa umelci, z titulu svojho poslania večne vyhľadávajúci drámu, konflikt a osobné, či celospoločenské nešťastie, v ktorom odzrkadľujú krízy ľudských osudov, preorientovať k úmyslu vyvolať šťastie, radosť a krásnu perspektívu? Dokážeme dať sebe a hlavne divákovi pocit nádeje, liečby duše a mysle? Režisérka a dramaturgička Mila Dromovich dopĺňa: ,,Nie, nejde tu o žiadne ezoterické pokusy. Je tu výzva na vytvorenie hlbokých, pravdivých a silných zážitkov. Cesta môže byť bolestná, radosť, či nádej dokáže vyrásť aj na hroboch smútku a bolesti a umelci môžu prísť k “Happy Endu” akýmkoľvek spôsobom. Nakoniec, samotný Happy end je len pojem z filmu, fixuje pocit šťastného konca, pretože za ním už príbeh nepokračuje. Život, ale samozrejme v tomto bode šťastia nekončí. My však chceme, aby projekty, ktoré z festivalu vzídu aspoň na chvíľu zafixovali v ľuďoch pocit šťastia a pokračovali svojim ďalším umeleckým životom, ako samostatne fungujúce tvary.”
Chceme vyzvať tvorcov a aj divákov, aby po období ťažkého temna, strachu a zla spoločne vybudovali a zdieľali idealizmus, krásne vízie, či utopické scenáre, kde dobro víťazí. Kritické a apokolaptyciké reflexie pandémie prenecháme iným. Tento ročník sa zameriava primárne na site – specific a imerznú tvorbu umelcov počas festivalu a tvoriť sa bude priamo v Banskej Štiavnici. Plánujeme jeden veľký projekt na obľúbenom tajchu Klinger, na ktorom budú participovať profesionálni umelci z Čiech a Slovenska pod vedením československej režijnej dvojice Dromovich - Jakubová, ktoré v roku 2020 získali za réžiu imerznej inscenácie Kosmopol Cenu Nadácie Tatrabanky.
Iniciátorka a dramaturgička festivalu Klára Jakubová vysvetľuje zmenu koncepcie festivalu: ,,Reagujeme na situáciu v spoločnosti a prichádzame s inovatívnym formátom, ktorý sme pracovne nazvali Miniatúry. Oslovili sme vybraných umelcov, aby vytvorili krátke site – specific a imerzné “performancie” pre obmedzený počet divákov. V najmenšej forme môže ísť o miniatúru jedného herca na jedného diváka, v inej verzii môže ísť o malý tím tvorcov (2-5) pre malú skupinu divákov do cca 20 ľudí. Ide nám o intímne prepojenie tvorcov s divákmi o oživenie tohto vychladnutého vzťahu, o vzájomné obdarovanie sa pozornosťou a vyjadrenie vďaky, že sme tu stále jeden pre druhého. Štiavnica sa teraz dynamicky mení, cítime zrýchlenie, do mesta prenikajú rušivé vplyvy. S príchodom sezóny prichádza väčšie množstvo turistov, naše divadlá pomôžu aspoň na okamih vytvoriť oázy pokoja a dajú vám možnosť prežiť niečo vnútorne silné.”
Hlavný program ponúkne tiež jedinečnú možnosť zoznámiť sa do hĺbky s českými a slovenskými experimentálnymi divadelníkmi. Účastníkov sme vyberali tak, aby sme pokryli tvorbu z celého Slovenska od Košic, cez Liptovský Mikuláš až po Bratislavu. Pozvanie prijali Jana Wernerová a Peter Kočiš (divadlo Na Peróne), Ján Mikuš (Diera do sveta), Daša Krištofovičová, Henrich Žucha, Monika Haasová a Peter Cseri, Kata Zagorski.
Masterclass a diskusiu pre tvorcov a kultúrnu obec na tému imerzného a site-specific divadla povedú divadelníci z Čiech - pedagóg Tomáš Žižka a režiséri Divadla Pomezí - Kateřina Součková a Lukáš Brychta, ktorí budú zároveň tvoriť i vlastné miniatúry. Sprievodný program ponúkne sobotné predstavenie pre deti inšpirované Banskou Štiavnicou a koncert Niny Rosa.
Festival z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.
PROGRAM
- 13.8.- 20.8. workshop priamo v Banskej Štiavnici
- 20.8. 20:00 Premiéra site-specific HAPPY END - jazero Klinger
- 21.8. 11:00 O malej lyžičke z Banskej Štiavnice, divadlo Agape M. Žák - Gavalier dvor
- 21.8. 12:30 Master class: Eleuzína
CZ site-specific Tomáš Žižka
CZ imerzné divadlo - Kateřina Součková, Lukáš Brychta
- 21.8. 15:00 - 21:00 cyklus štiavnických miniatur HAPPY END
- 21.8. 21:30 PechaKuchaNight tvorcov a diskusia na tému inovatívne divadelné formy
- 22.8. 10:30 Nina Rosa - koncert v Art Cafe
- 22. 8. 18:00 Yashila - Ateliér Mládežnická 12
- 22. 8. 20:00 Svetlonos - Kocka / divadlo ODIVO - bábková multimediálna performancia
Viac info bude priebežne pribúdať na: http://www.vlnoplocha.sk/
Dramaturgia festivalu: Klára Jakubová a Mila Dromovich
Technický riaditel a grafik: Henrich Žucha
Produkcia: Veronika Šebová a Veronika Hoscheková
PR: Veronika Hoscheková a Terézia Sopková
Riaditel festivalu a OZ Vlnoplocha: Igor Kuhn
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.